Interiér

Jak zařídit malou kuchyň

 Zejména v malých kuchyních je třeba využít a promyslet každý centimetr. Na malém prostoru není místo pro standardní nápady, ale pro ty neobvyklé.

Kuchyně
Zdroj: Hornbach

Dvakrát měřte a pro jistotu ještě jednou

Poznamenejte si, kde jsou přípojky plynu a vody, kde jsou dveře, okna, parapety a lišty a kde máte v kuchyni zásuvky. Pro správné dispoziční řešení kuchyně se zamyslete nad tím, co je pro vás v kuchyni důležité. Hodně úložného prostoru, velká pracovní deska, jídelní kout, velká lednice nebo sklad vína?

Pak se zamyslete nad vybavením malé kuchyně z té druhé strany. Co všechno budete potřebovat? Kam to uložíte? Co s nádobím a pomocníky, které využíváte jen zřídka? Stanovte si možnosti co nejdříve.

Kuchyně
Zdroj: Hornbach

Kuchyňské linky pro malé kuchyně začínají na šířce 220 cm a můžete si je pořídit se spotřebiči nebo bez nich. Pokračovat můžete kuchyněmi od šířky 280 cm, ve kterých je místo pro vestavnou chladničku, vestavnou troubu a další elektrické spotřebiče.

Rohová kuchyň

S rohovou kuchyní ve tvaru písmene L můžete maximálně využít dostupný prostor. Součástí kuchyňského řešení jsou všechny potřebné elektrické spotřebiče. Tvar L umožňuje optimální využití rohu a poskytuje další pracovní plochu nebo nabízí možnost uložení kávovaru či rychlovarné konvice.

Minikuchyně a spižírny

Malé kuchyně se na trhu často objevují pod názvy mini kuchyně nebo kuchyňský kout. V obou případech se jedná o vestavěné kuchyně, které jsou tak akorát velké, aby se v nich dalo uvařit jídlo.

Kuchyně
Zdroj: Hornbach

Skládají se z kuchyňské linky s varnou deskou, dřezem a malou lednicí. Můžete si také vybrat, zda chcete přidat troubu nebo mikrovlnnou troubu.

Nestandardní dispozice

Sestavte si malou kuchyň tak, jak potřebujete. Vše pro malou kuchyňskou linku je k dispozici i jednotlivě: spodní kuchyňské skříňky, rohové skříňky na kuchyňské potřeby, korpusy k horním skříňkám, závěsné kuchyňské skříňky, kryty na vestavné spotřebiče, potravinové skříňky a doplňky.

Čím kuchyni vybavit

Pokud chcete umístit kuchyňské spotřebiče přímo do kuchyňské linky, musí být spotřebič určen jako vestavný.

Pokud žijete v malé domácnosti nebo máte na mytí málo nádobí, nabízí se koupě „Myčky nádobí pro jednoho“. Tyto myčky nádobí jsou většinou 45 cm široké a výborně se hodí do malých míst.

Kuchyně
Zdroj: Hornbach

Sporák je v kuchyni místem, okolo kterého se točí všechno dění. Samostatná varná deska umožňuje prostorové oddělení sporáku a pečicí trouby.

Díky tomu tak můžete vaši pečicí troubu bezproblémově posunout do jiné pracovní výšky, zatímco na jiném místě budete moci zapnout varnou desku. Velmi oblíbené jsou sklokeramické sporáky, které ušetří spoustu elektrické energie.

Kuchyně
Zdroj: Hornbach

Dalším ústředním místem kuchyně je lednice nebo kombinace lednice s mrazákem. Čím vás může lednice překvapit? Kostky ledu, ledová tříšť a pitná voda na stisknutí tlačítka, barové přihrádky ve dvířkách či několik nastavitelných teplotních zón.

Tipy, jak vymyslet další pracovní plochu

  • Naplánujte si alespoň 60 cm pracovní plochy. Pracovní plochu můžete rozšířit tak, že ke kuchyňskému dřezu připevníte desku a použijete ji jako další plochu.
  • Kuchyňský ostrůvek můžete také namontovat jako poloostrov na kuchyňskou linku a pak ho zároveň používat jako pult.

Jak zvětšit malou kuchyň

V malé kuchyni má každý kout a zákoutí, ať už je jakkoli malé, svůj význam. Kuchyňské spodní skříňky se stanou ještě praktičtějšími, pokud obsahují kuchyňský úložný kolotoč.

Ušetříte tak místo, ale vždy snadno dosáhnete na utěrky a na to, co potřebujete. Potravinové vysoké skříňky se skvěle hodí do výklenků, zabírají málo místa, ale poskytují dostatek úložného prostoru.

Volte lesklá čela, odrážejí světlo, takže vaše kuchyně bude vypadat větší a světlejší.

Kuchyně
Zdroj: Hornbach

Pokud chcete místnost rozjasnit, vždy platí pravidlo: použijte světlé barvy. V malých kuchyních oceníte bílou, světle šedou, pastelové barvy nebo přírodní tóny. Stejnou barvu byste měli zvolit i pro horní a dolní skříňky, aby vaše malá kuchyňka působila celkově jednotně.

Do malých kuchyní je vhodná světlá pracovní deska v bílé nebo světle šedé barvě. Je důležité kuchyň řádně osvětlit a nainstalovat dostatek svítidel.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH