Interiér

Jak zařídit malou koupelnu

Pomocí několika triků můžete vytvořit útulnou koupelnu i na několika metrech čtverečních. Připravili jsme pro vás tipy, jak si zařídit malou koupelnu all inclusive.

Koupelna
Zdroj: Hornbach

Cílem je, aby se koupelna zdála větší, než ve skutečnosti je. Abyste toho dosáhli, neměli byste malou koupelnu dělit na další plochy různými skříněmi a příčkami.

Koupelna
Zdroj: Hornbach

Místo toho uložte své věci do závěsných koupelnových skříněk nebo na míru vyrobených vestavěných skříní. Ty zabírají v koupelně málo místa, nabízejí dostatek úložného prostoru a vytvářejí jednotný prostor.

Obklady dokážou zázraky

V malé koupelně budou fungovat stejně veliké obklady na stěny i podlahu. S velkým formátem obkladů vytvoříte jednotný vzhled a opticky vytvoříte více prostoru. Úzké spáry vám usnadní čištění, ušetří čas i nervy. Pokud koupelnu nechcete obkládat, zkuste to s vodoodpudivou omítkou. Vytvoříte jednolitý povrch, který místnost také opticky zvětší.

Barvy do malé koupelny 

„V malé koupelně používejte světlé barvy a vyhněte se kontrastům.“ 

Koupelna
Zdroj: Hornbach

Malou koupelnu opticky zvětšíte světlými barvami, jako je bílá, béžová, hnědá, žlutá nebo odstíny šedé. Zejména bílá barva otevírá prostor. Pokud je pro vás jedna barva přeci jen příliš nudná, můžete použít kombinace různých odstínů. Čím méně kontrastů a tvrdých přechodů ale mezi barvami bude, tím klidněji bude vaše koupelna působit.

Čím malou koupelnu zařídit?

Nejdůležitější je znát rozměry vaší budoucí koupelny a umístění všech dveří, oken a případných výklenků. Rozhodně nezapomeňte do plánu zařadit i vedení elektřiny a přípojky na vodu (pračka, vana, umyvadlo atd.). Od tohoto se potom odvíjí výběr zařízení a nábytku.

Koupelna
Zdroj: Hornbach

Stejně jako je nutné vědět, jestli se vám vejde koupelnová skříňka pod umyvadlo, tak je důležité i to, z jakého materiálu jsou v místnosti stěny. A to proto, abyste k závěsným skříňkám vybrali to správné uchycení.

Jsou-li v místnosti výklenky, využijte je k zavěšení polic. Získáte úložný prostor třeba na koše na prádlo. Háčky a držáky na ručníky můžete umístit na dveře. Praktický je také nástěnný radiátor na ručníky, který lze v rámci úspory místa instalovat hned vedle sprchy.

Koupelna
Zdroj: Hornbach

Sprchové kouty jsou praktické rovnou z několika důvodů. Nejen, že je jejich pořízení poměrně dostupné, také zaberou v místnosti minimum místa. Jsou proto vhodné do menších (třeba panelákových) koupelen, kde bojujete s každičkým centimetrem místa.

Zrcadlo, zrcadlo

Prostorné zrcadlo do koupelny dokáže místnost opticky zvětšit. V koupelně s oknem se v něm bude skvěle odrážet denní světlo. Řešením 2v1 je koupelnová zrcadlová skříňka. Čím více světla v koupelně máte, tím prostorněji bude vypadat.

Koupelna
Zdroj: Hornbach

Doplňky a dekorace

To, že je vaše koupelna malá neznamená, že se musíte obejít bez koupelnových doplňků a dekorací. Nemělo by se to s nimi ale přehánět. V malé koupelně se budou vyjímat mýdlenky, květiny, příjemné předložky do koupelny nebo obrázky.

Koupelna
Zdroj: Hornbach

I v koupelně můžete být obklopeni květinami. Daří se tam ledviníku, fíkovníku, zelenec nemá problém, epipremnum poroste jako z vody a maranta se spoustou dalších pokojovek bude spokojená jakbysmet.

Koupelna
Zdroj: Hornbach

Nebudete-li vědět, jak se pohnout z místa nebo kam soustředit všechny své představy a síly, obraťte se na designéry, kteří vám vysněnou koupelnu pomohou navrhnout. Pomocí animace ve 3D programu na vlastní oči uvidíte, jak spolu vybrané obklady a produkty fungují, a jak bude v reálu vaše představa vypadat.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH