Interiér

Jak správně navrhnout a zařídit podkroví?

Výzkumy dokazují, že dostatek denního světla je pro 70 % lidí základním parametrem při zařizování bydlení. Problematika osvětlení však není to jediné, co je třeba brát při navrhování podkroví v úvahu, protože jde o specifický prostor pod šikminou. Společnost VELUX proto vytvořila praktickou příručku Design Guide, kterou si můžete zdarma stáhnout na webu.

Design Guide
Zdroj: Velux

Pokud se chcete v podkroví vyhnout chybám při zařizování a mít jistotu, že střešní okna budou optimálně plnit svoji funkci, inspirujte se praktickou příručkou Design Guide na webu společnosti VELUX. Společnost VELUX v příručce nabízí 80 let zkušeností s prací v podkrovních prostorech. Informace jsou přehledně shrnuté na jednom místě a jsou komplexní. Najdete zde doporučení, rady a tipy. Příručka vám například prozradí:

  • pod jakým sklonem střechy se dá podkroví využít nejefektivněji,
  • pravidla ergonomie a umístění nábytku ve všech místnostech pod šikminou, takže se vám nestane, že za pracovním stolem nebudete mít dostatek světla,
  • tipy na optimální využití podkroví (kvalita vzduchu, vhodná teplota, jasný výhled a akustika),
  • příklady, jak zařídit jednotlivé místnosti v podkroví,
  • doporučení při výběru a montáži střešních oken (velikost, typ, způsob ovládání).

Lépe vidět – schémata a fotografie

Podstatnou část tvoří podrobné nákresy a fotografie, které přesně dokumentují různé situace z praxe. Je přece lepší vidět…

Design Guide proto obsahuje 60 vzorových dispozic všech typů místností pod šikmou střechou a 98 detailních technických řešení. Nevyhýbá se ani návrhům na odstranění různých kolizních situací, které vám mohou výrazně zkomplikovat život, když se nevyřeší správně.

Jak cíleně osvětlit pracovní plochu v podkroví
Jak cíleně osvětlit pracovní plochu a poskytnout dokonalý výhled, když sedíte? Design Guide doporučuje střešní okna s horním ovládáním, která umožňují umístit nábytek pod okno, a lépe tak využít prostor. | Zdroj: Velux

Optimální využití podkroví

Design Guide má projektantům a architektům, ale i lidem, kteří zařizují nebo rekonstruují podkroví, pomoct s jeho optimálním využíváním. Nejlépe jsou podkroví využitelná v případě vyššího sklonu střechy. Ale příručka se věnuje všem základním typům šikmých střech, a stejně tak i specifikům, které bydlení pod nimi přináší. Nezapomíná ani na zelené střechy, protože ty se stávají čím dál tím více žádaným řešením.

Příjemné podkrovní klima

Všichni chceme mít doma kvalitní klima a příjemnou teplotu. Dosáhneme toho však jen tehdy, když při návrhu a zařizování dodržíme jistá pravidla a splníme určité parametry. Příručka společnosti VELUX tyto požadavky přehledně sumarizuje a spojuje je konkrétními řešeními. Není třeba dlouho pátrat, jaká intenzita osvětlení se vyžaduje při práci, učení či vaření, Design Guide to prozradí za pár sekund, stejně tak jako například to, jaká výměna vzduchu na osobu je potřeba.

Design Guide
Design Guide je možné si zdarma stáhnout na webu společnosti VELUX. | Zdroj: Velux

Co (ne)zařídí střešní okna

Tyto parametry se do velké míry spojují se správným umístěním, velikostí a montáží oken. Příručka, samozřejmě, nabízí odpovědi i na otázky související s návrhem střešních oken a jejich sestav.

Správně osazené střešní okno však může plnit svoji funkci jen tehdy, pokud je podkroví i vhodně zařízené. Zbytečně je ve správné výšce a má pohodlné ovládání, pokud zařizovací předměty brání výbornému výhledu.

Proto společnost VELUX ve své příručce věnuje rozsáhlou část ergonomii a zařizování každé místnosti. Velmi rychle získáte představu, kam je možné při různých dispozicích umístit stůl, postel, či zda je výhodná kuchyňská linka ve tvaru L, nebo U…

Design Guide na podkroví nahlíží od tvaru střechy přes nejvhodnější řešení střešních oken a jejich stínění až po umístění postele a umyvadla, a navíc je celý online.

www.velux.cz

ZDROJ: PR článek společnosti VELUX