Interiér

Jak se starat o podlahu, aby vydržela jako nová

Jaro už je tu a s ním i příliv nové energie. Využijte ho na očistu vaší domácnosti a s chutí se pusťte do úklidu. My vám poradíme, na co se zaměřit při čištění podlahy.

Co byste měli vědět?

DŘEVĚNÉ PODLAHY

Dřevěnou podlahu je potřebné udržovat bez prachu a špíny, proto je nutné ji pravidelně zametat a vysávat. Abychom se vyhnuli poškrábání podlahy, měli bychom všechny nohy nábytku podlepit měkkým materiálem, nejlépe plstěnými podložkami. Dřevěná podlaha se nesmí mýt mokrým, ale jen vlhkým způsobem. U běžných čisticích prostředků ředěných vodou jsme často svědky toho, že se na podlahu dostává moc vody. Voda může dřevo poškodit a způsobit jeho nabobtnání. Oproti tradičnímu způsobu čištění podlah už dnes existují i modernější a účinnější způsoby. V současnosti jsou na trhu k dispozici čisticí prostředky ve formě rozprašovačů, které se už nemusí ředit. Jejich nanášení je jednoduché, stačí je nastříkat na podlahu a rozetřít. Při tradičním způsobu čištění za pomoci kbelíku se postupným ždímáním hadru špína a nečistoty hromadily na jeho spodku. Moderní mopy s čisticími utěrkami z mikrovláken pracují jinak: špínu neroztírají po podlaze, ale uzavřou ji do utěrky. Výhodou používání čisticích prostředků ve formě rozprašovačů je i to, že se na dřevěnou podlahu nedostává nadměrné množství vody, ale jen přesně tolik, kolik je potřebné na její vyčištění.

LAMINÁTOVÉ PODLAHY

Laminátové podlahy se udržují a čistí podle podobných zásad jako dřevěné podlahy. Je nutné je pravidelně zametat nebo vysávat a omezovat mokré způsoby čištění. Časté mokré čištění má za následek zčernání a nabobtnání hran ve spojích, což je viditelný estetický defekt na podlaze. Na čištění se používají speciální výrobky doporučené výrobcem. Není nutné se snažit o aplikaci různých leštidel, protože čím lesklejší podlaha je, tím jsou stopy nohou více viditelné, hlavně na světle. Menší poškození laminátové podlahy se mohou opravit tmelem, při viditelnějším poškození je nutné vyměnit celou lamelu.

PVC PODLAHOVÁ KRYTINA

Vinylová podlaha se dá snadno čistit běžným domácím smetákem, vysavačem nebo vlhkým mopem. Na čištění se používají neagresivní čisticí prostředky, na podlaze nesmí zůstávat kaluže vody. Je důležité nainstalovat podložky z plsti na nohy židlí, stolů a skříní. Moderní podlahové krytiny od střední cenové kategorie mají trvanlivý polyuretanový nátěr, který zaplňuje póry na podlahovině způsobené výrobní technologií, a snižuje tak náročnost údržby podlahy. Odpadá také nezbytnost aplikace leštidel, hlavně v prvotní fázi užívání podlahy. Vinylové/PVC homogenní podlahové krytiny nejvyšší kategorie dokonce nevyžadují aplikaci leštidel během celé své životnosti. Lze je přeleštit „na sucho“ účinkem nylonového padu za vysokých otáček.

PŘÍRODNÍ LINOLEUM

Nové typy linolea mají jedinečnou povrchovou úpravu umožňující značnou redukci frekvence a objemu čištění a údržby. V porovnání s linoleem bez povrchové úpravy se celý proces čištění a údržby zjednodušuje.

Během existence povlakové vrstvy (min. 5 let), jakož i po jejím sešlapání, dodržujte návody výrobce. Z důvodu dosažení nejlepších výsledků je potřebné používat jen speciální přípravky, které na povrchu linolea vytvoří ochranný film. Větší poškození na podlaze se dají opravit lokálně, a to včelím voskem, který se zabarví práškem z podlahoviny a následně zaleští do ztracena.

EASY WRING & CLEAN TURBO

Třásňový mop + kbelík se šlapacím pedálem

 • Třásňový rotační mop z mikrovlákna rychle a efektivně vyčistí vaší podlahu.
 • Jedinečná náhrada, která kombinuje dva druhy třásní: bílé třásně: 100% Microfibre, snadný úklid každodenní špíny se skvělou absorpční schopností, červené třásně: vyrobené ze speciálního abrazivního materiálu, který nepoškrábe. Třásně umožňují vyčistit i tu nejodolnější špínu jedním tahem.
 • Lehký kbelík: pro lepší přenos v domácnosti
 • Podélná rukojeť: pro vyváženou manipulaci a lepší stabilitu
 • Čelní otvor: pro pohodlnější a intuitivní vyprázdnění kbelíku

Díky pedálu není potřeba námahy při ždímání, trojúhelníkový tvar mopu zajistí snadný úklid v rozích!

 • Dokonale vyždímaný mop zanechá vaší podlahu rychle suchou.
 • Snadná výměna náhradní hlavice, mycí návlek lze prát na 60 °C
 • Kvalitní trojdílná teleskopická tyč s volitelnou délkou (max. délka tyče 125 cm) pro pohodlnější úklid.
 • Vhodný na všechny typy tvrdých podlah.
 • Rozměry krabice jsou: délka 48,6 cm, šířka 29,6 cm a výška 29,3 cm
 • Váha prázdného kýble: 1,4 kg.

Naše hodnocení: Mop EASY WRING & CLEAN TURBO vytírá do sucha, třásně se do sebe nemotají, ždíme důkladně, voda nikde nestříká, je lehký a dobře se s ním manipuluje. Návlek jsme vyprali na 40 °C a stačilo to – po vypraní byl krásně čistý a nesrazil se, což je výhoda oproti konkurenci. Do kyblíku, ale take z kyblíku se dobře nalévá i vylévá voda. Výborně se pracuje s rukojetí a teleskopickou tyčí. Má dobrý tvar, dobře se vytírají rohy i pod skříněni a pohovkou.

Není tedy nic co bychom vytkly tomuto produktu.

949 Kč

www.vileda.cz

Odborník radí

Každý má svůj systém uklízení podlah – podlaha a její úklid definují identitu domova. Čištění je jako pohled do zrcadla: podlaha je tedy spjatá s obrazem, který chceme o sobě ostatním ukázat – prezentovat.

Spotřebitelé většinou přeberou způsob uklízení z domova, od partnera anebo od známých a cítí malou potřebu změnit svůj systém nebo získat informace o nových nástrojích na trhu. Avšak čisticí nástroje se neustále inovují a vylepšují, aby byl úklid co nejsnazší a výsledek mytí lepší. Proto není třeba se novinek bát a my jsme přesvědčeni, že po jejich vyzkoušení se již nebudete chtít vracet k uklízení s hadrem na kolenou.

Šlapací mopy přinášejí do úklidu pohyb a život. Tím se k běžné úklidové rutině přidá i zábava. Tento praktický systém ocení i svědomití uklízeči, protože zjistí, že již není nutné se při ždímání ohýbat, a také proto, že samotný mop zachytí více nečistot než hadr.

Easy Wring and Clean TURBO:

–       Pro dosažení nižší míry vlhkosti mopu vám stačí vícekrát sešlápnout pedál (čím více sešlápnutí, tím bude hlavice sušší)

–       Vylévejte vodu přes praktický čelní otvor (při vylévání vody kbelík podržte za otvor ve šlapacím pedálu)

–       Využijte praktický držák na tyč mopu, který je umístěn na rukojeti mopu

–       Nastavte si délku třídílné teleskopické tyče podle vaší potřeby

Text: redakce :: Foto: Vileda :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová