Dům a stavba

Vytápění akumulačními krbovými kamny

Pokud hledáte způsob vytápění, který bude poskytovat sálavé teplo dlouhé hodiny a zároveň šetřit náklady na vytápění, jste na správné adrese.

akumulační krbové kamna

Akumulační vytápění krbem, kamny či pecí je založeno na principu předávání sáláveho tepla, které se šíří ve vytápěném prostoru rovnoměrně. Nedochází přímo k zahřívání okolního vzduchu, ale předmětů, od nichž se ohřívá vzduch až následně. Vzduch se zároveň nevysušuje a ani nedochází k víření prachu. Proto je tento způsob vytápění vhodný i pro alergiky. Základní výhodou však zůstává samotná schopnost akumulace tepla, díky čemuž nedochází po zatopení k přehřátí místnosti a nakumulované teplo na později se uvolňuje ještě dlouhé hodiny po vyhasnutí ohně. Toto „odložení“ tepla na později představuje zejména dnes, kdy má prioritu snižování spotřeby energie, velkou výhodu. Zároveň umí akumulační kamna ušetřit palivo a tím se snižují náklady na provoz. Do akumulačních krbových kamen stačí přiložit jednou za 4 až 12 h. což představuje maximální komfort. Vhodným palivem je suché tvrdé dřevo nebo hnědouhelné brikety.

Jak to funguje?

Provozováním spotřebiče tepla se nepřímo ohřívají akumulační žárobetonové kameny vložené mezi ohniště a vnější plášť, který může být vyhotovený z barevného ocelového plechu, keramického obkladu nebo ozdobného kamene. Po ukončení provozu se teplo akumulované v akumulačních kamnech pozvolna uvolňuje do vytápěného prostoru, a tím teplota v tomto prostoru klesá pomalu.

Jaká řešení jsou možná?

U krbových kamen se akumulační žárobetonové kameny THORMA vloží mezi ohniště a vnější plášť a/nebo nad ohniště a vnější plášť. Vybrané typy spotřebičů lze takto vybavit i po jejich instalaci.

U vyšších krbových kamen lze vložit prstence ve tvaru U kolem kouřovodu. Akumulační materiál přirozeně odebírá teplo z kouřovodu, a tak zvyšuje účinnost spotřebiče. Namísto prstenců lze použít i akumulační kámen ve tvaru U. Ten se hodí zejména na obložení kolene kouřovodu.

O akumulaci tepla pečuje především hustý materiál žárobetonových kamenů. Pokud jsou krbová kamna obložena keramikou nebo ozdobným kamenem, teplo se akumuluje zároveň i v tomto obložení.

Proč nejsou všechny pece, kamna či krby akumulační?

Jednodušší kamna nebo krbová kamna se vyrábějí jen z plechu, který po vyhasnutí ohně rychle vychladne. V případě krbových vložek, které jsou obloženy izolačním materiálem, se teplo neakumuluje, ohřívá se pouze vzduch, který obtéká krbovou vložku.

Jako zdroj tepla

Akumulační krbová kamna je vhodné použít jako vedlejší zdroj tepla v rodinných domech, které jsou trvale obydlené. Akumulační kamna je totiž potřebné každý den provozovat alespoň 2 až 3 hodiny, aby vytvořila dostatek tepla, jelikož část této energie se ukládá do akumulačního materiálu a postupně jej uvolňuje.

akumulační krbové kamna

Akumulační krbová kamna DELIA Serpentino s AK

Moderní krbová kamna DELIA Serpentino jsou ideálním řešením pro lidi vyhledávající stylové bydlení. Mastek Serpentino má ideální vlastnosti, především svou schopnost absorbovat teplo, uchovávat jej a rovnoměrně uvolňovat do okolitého prostředí. Vysoká účinnost spalování (až 84 %) zajistí nízkou spotřebu dřeva a nízké emise. Dají se napojit na externí přívod vzduchu. Kamna jsou vybavena akumulačními kameny pro ještě delší udržení tepla. Výkon: 7,5 kW, www.thorma.sk

Akumulační kameny do krbových kamen.
Akumulační kameny do krbových kamen.

 

Zdroj: PR článek společnosti THORMA Výroba, k. s.