Dům a stavba

Rekonstrukce střechy: ROZEBÍRÁNÍ STŘECHY

Rekonstrukce střechy začíná plánováním, přípravou, výběrem a zakoupením materiálu. Ideální dobou na rekonstrukci je léto. Práci nezačínejte, pokud předpověď nezní na slunečné počasí bez deště alespoň na deset dní. Začneme rozebíráním staré střechy.

NÁROČNOST:

ČAS: 3 dny

LIDÉ: 5

OBDOBÍ: jaro, léto, podzim

 

KONTROLNÍ SEZNAM

NÁŘADÍ A POMŮCKY

 • lešení

Je zbytečné ho kupovat, využijete ho jen u velkých rekonstrukcí na střeše a fasádě. Lešení si proto stačí pronajmout.

 • žebřík

Délka 6 m; hodí se mít ho u domu, doporučujeme ho zakoupit.

 • zakrývací fólie

Za pěkného počasí může střecha zůstat odkrytá, ale člověk nikdy neví. Co když právě tu noc bude pršet? Proto je lepší rekonstruovat střechu po částech a na noc ji vždy zakrýt fólií.

 • shoz na stavební odpad

Zhotovíte ho z latí a krytiny PVC, je zbytečné kupovat ho.

 • střechařské páčidlo

speciálně na střešní latě

 • páčidlo

na hrubé vypáčení, délka 800 mm

 • brašna na nářadí

Nejlepší brašna na nářadí je kožená, tesařská brašna. Nářadí tak budete mít vždy po ruce a nehrozí jeho pád ze střechy.

 • pracovní rukavice
 • vytahovák hřebíků
 • zednické kladivo
 • zámečnické kladivo 750 g
 • stavební sekera 600 g
 • pila na dřevo
 • stavební kolečko
 • koště

1. Lešení

Při rekonstrukci střechy je lešení nenahraditelnou pomůckou stejně jako žebřík nebo shoz na shazování starých tašek. Jeho stavba zabere několik hodin.

2. Stará krytina

Původní betonová taška byla v našem případě ještě v relativně dobrém stavu, neboť na střeše byla pouze 20 let. Přesto se majitel rozhodl pro pokládku nové krytiny.

3. Elektrická přípojka

Původní elektrickou přípojku na střeše nahradí nová – vedená pod zemí. Starou přípojku však musí odstranit elektrikář – kvalifikovaná osoba.

4. Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

5. Začíname shora

Uvolníme tašky nejblíže k hřebeni, postupně je skládáme a podáváme dolů.

6. Lidský řetěz

Ve fázi rozebírání střechy je nevyhnutelná pomoc více osob. Jde o pořádně namáhavou práci rukama, která při vyčerpání může lehce skončit pádem ze střechy.

7. Stará, ale dobrá

Pracovník na konci řetězu třídí tašky na ještě použitelné a na vyhození. Dobré tašky ukládá do sloupců a po čase je pouští dolů. Špatné hned shazuje na zem.

8. Shoz na sutinu

Shození ze střechy by dobré tašky znehodnotilo. Proto je potřeba postavit na jejich přesun shoz. Ten je vyroben „na koleně“, dostupné jsou i hotové výrobky.

9. Nerozbijí se

Dobrou pomůckou je starý koberec, který tlumí nárazy při dopadu tašky a zabraňuje jejímu rozbití.

10. Dobré se hodí

Použitelné tašky poskládáme do sloupců. Můžeme je buď prodat anebo si je ponechat např. pro garáž či altán. V případě potřeby je také můžeme použít na výměnu.

11. Na hřebeni

Na hřebeni se tašky uvolňují těžko, protože jsou položené starší technologií. Téměř všechny se při rozebírání znehodnotí. Na jejich sundání je potřeba zednické kladivo.

12. Demontáž latí

Latě je nutné při rekonstrukci střechy v drtivé většině vyměnit a nezřídka se mění i celý krov. Na této stavbě se latě vyhazovaly a původní krov byl později opraven.

13. Okapové žlaby

Ze střechy je třeba odstranit i původní střešní žlaby a svody (jsou-li v takovém stavu jako ty naše) i háky, na kterých byly upevněny.

14. Staré cihly

Po odstranění latí, resp. během jejich odstraňování, otloukáme i pomocné cihly na okrajích. Při rekonstrukcích střechy novými technologiemi už nebudou potřeba.

15. Bez prachu

Po odstranění všech latí oprášíme trámy krovu. Tento krok je potřebný před jeho sanací, a to i kvůli zjištění případných chyb dřeva zapříčiněných věkem a škůdci.

DOBRÉ RADY

 • Původní krytina

Původní krytina nebyla ještě v dezolátním stavu, na střeše by vydržela i dalších 40 let. Kvůli použití nové nadkrokevní izolace však musela původní krytina jít dolů a s ní i latě. Majitel se přesto rozhodl položit krytinu novou včetně nových latí.

 • Staré latě

Latě neodmontujte všechny zároveň, neboť dokud nejsou prohnilé a drží, poslouží jako žebřík pro pohyb po odkryté střeše. Odstraňujeme je tedy podle potřeby postupně po etapách.

 • Od hřebene

Tašky se začínají odstraňovat hřebenáči. Je to nejlehčí způsob a výhodou je i to, že úlomky z rozbitých hřebenáčů či tašek nepadají do podkroví, ale po střeše sklouznou na lešení, odkud je možné je shodit na zem pomocí shozu.

Text: Stanislav Botur :: Foto: Stanislav Botur, Dano Veselský

Nepřehlédněte