Dům a stavba

Nová omítka Ceresit CT 76 chrání fasádu před negativními vlivy slunečního záření

Každou sekundu dopadne na Zemi miliony tun vodíku, přeměněného na energii. Kde se bere? Ze slunce. Při dopadu ultrafialových paprsků na naši pokožku se spustí chod úžasné továrny, přinášející uzdravení a radost. Pobyt na slunci nám prospívá. Ale i pro nás, podobně jako pro fasádu, může být slunce zabijákem.

omítka Ceresit CT 76 SOLAR PROTECT s technologií UV Protect®
Zdroj: Shutterstock

Tak, jak naši pokožku chráníme ochranným krémem, musíme i svůj dům chránit vhodnou a účinnou omítkou. A právě takovou je nová siliko-elastomerová omítka Ceresit CT 76 SOLAR PROTECT s technologií UV Protect®, kterou nabízí na trhu společnost Henkel Česká republika..

Nežádoucí volné radikály škodí omítce a zvyšují riziko napadení řasami a plísněmi

Intenzivní sluneční záření běžné omítce výrazně škodí. Celý proces je zpočátku neviditelný – slunce a jeho UV záření vytváří v omítkové vrstvě fotochemickým procesem nežádoucí volné radikály, které ničí polymerové vazby v omítkové vrstvě. V důsledku jejich úbytku klesá fixace pigmentů ve struktuře omítky. Doposud skryté procesy se však jednoho dne zjeví i našim očím – barvy postupně blednou, omítka křehne, vytvářejí se na ní praskliny a puchýře a fasáda se stává zranitelnou pro napadení řasami a plísněmi.

S řešením přichází nová omítka CT 76 SOLAR PROTECT s technologií UV Protect®

Nová omítka Ceresit CT 76 obsahuje kombinaci křemíku a elastomerové disperze, která poskytuje vynikající flexibilitu, vysokou úroveň difúze, odolnost a nízkou nasákavost. Klíčovým prvkem této nové inovativní omítky je originální technologie UV Protect®, která je založena na UV pohlcovačích a lapačích volných radikálů. UV pohlcovače a lapače volných radikálů jsou aktivovány sluneční energií a kyslíkem a tvoří neviditelný štít, který zajišťuje bezpečnost omítky a tím i fasády.

UV pohlcovače fungují jako filtr na fasádě a spolehlivě absorbují škodlivé UV záření. Díky jejich působení chrání omítka i vrstvy pod ní a klesá také celková teplota fasády. Úkolem lapačů volných radikálů je zachycovat a deaktivovat volné radikály před dalšími reakcemi, vedoucími k degradaci polymeru. Lapače volných radikálů se aktivují působením světla a kyslíku a přispívají k procesu samoléčby polymerových vazeb uvnitř struktury omítky.

omítka Ceresit CT 76 SOLAR PROTECT s technologií UV Protect®
Zdroj: Henkel

Hlavními výhodami nové omítky jsou zvýšená odolnost proti UV záření, vysoká stálost barev, prodloužená životnost fasády a její samočisticí schopnost

Nová siliko-elastomerová omítka Ceresit CT 76 má kromě uvedených výhod a vysoké elasticitě a odolnosti proti nárazu i další přednosti. Investoři i architekti jistě ocení, že novinka je dostupná v celé paletě barev Ceresit Colours of Nature® a Intense. A její atraktivitu zvyšují další přednosti inovativních technologií firmy Henkel. Technologie DoubleDry® s „dvojitým efektem“ suché fasády dává nové omítce velmi nízkou nasákavost a současně vysokou paropropustnost. Mechanismus dvojité ochrany zajišťuje rychlé vyschnutí povrchu omítky a její odolnost proti hromadění vlhkosti. Originální Bioprotect® receptura přidává ochranu proti šíření mikroorganismů a jejich nežádoucím vlivům.

Omítka Ceresit CT 76 slouží k vytváření tenkovrstvých dekorativních omítek na betonových podkladech, tradičních omítkách, při vnitřním použití také na sádrových podkladech, na dřevotřískových či sádrokartonových deskách. CT 76 lze použít jako fasádní povrchovou úpravu v kontaktních systémech zateplení budov Ceresit Ceretherm (ETICS) s použitím desek z polystyrénu nebo minerální vlny. Omítka CT 76 je vhodná pro použití na místech, kde je žádoucí vysoká paropropustnost. Díky speciálním přísadám má nová omítka schopnost „samouzavření“ trhlin na povrchu. Zvýšené množství UV absorbérů poskytuje perfektní barevnou stálost.

Přečtěte si více podrobností o nové omítce Ceresit CT 76 SOLAR PROTECT s technologií UV Protect®.

ZRDOJ: PR článek společnosti Henkel