Dům a stavba

Jak nejlépe vytápět dům, abyste v zimě neklepali kosu

O jeden stupeň nižší teplota znamená úsporu energie přibližně 6 %.

Hornbach
Zdroj: Hornbach

Zdroje vytápění můžete kombinovat

Existuje už řada domácností, které pro vytápění a ohřev vody kombinují více druhů paliv. Dokáží tak reagovat na situaci na palivovém trhu a zvolením vhodné kombinace udržovat náklady na topení v rozumných mezích. Přidáte se letos také? 

Snižte tepelné ztráty

Některé změny vyžadují více času, financí a plánování. Jsou však činnosti, které lze začít praktikovat téměř okamžitě. Abyste snížili tepelné ztráty a ušetřili náklady za vytápění, tak izolujte stěnu za radiátorem.

Od reflexní fólie za radiátorem se zpět do pokoje odrazí až 90 % tepla. Topíte, ale stejně vám odněkud táhne na nohy? Zkontrolujte, zda vám dobře těsní okna a dveře. Večer dříve stáhněte žaluzie a zatáhněte závěsy, aby okny unikalo co nejméně tepla.

Interiér lze zateplit a izolovat také pomocí stropních desek. Stačí špatně izolovaná střecha nebo nevytápěné podkroví či další pokoj a teplo si hned najde cestu vzhůru. A rovnou ven. Pokud ještě nemáte dům obehnaný fasádním polystyrenem, tak si tento projekt určitě napište do kalendáře na příští rok. Vyplatí se to.

Brousíte si zuby na krbová kamna?

Zatímco klasická krbová kamna „stačí“ připojit na komín, tak krbová kamna s výměníkem musí „ladit“ s ústředním topením, případně i s bojlerem. Volně stojící krbová kamna jsou velmi variabilní variantou. Pokud to komín dovolí, můžete je postavit do rohu, ke stěně nebo do volného prostoru.

Před nákupem krbových kamen byste už měli vědět, zda je váš komínový systém a nerezový komín vhodný pro připojení kamen na tuhá paliva, a to nejlépe po konzultaci s odborníky. Ti musí ověřit možnosti připojení a poučit vás o zákonných předpisech. Musí připojení rovněž schválit a provést jeho přejímku.

Po krbových kamnech s výměníkem sáhne ten, kdo si chce užít teplo z krbu, ale zároveň nechce mít kamna jen jako lokální topidlo. Kamna s teplovodním výměníkem dávají teplo místnosti, v níž se nacházejí, a zároveň energii předávají do vody, kterou pak vedete do dalších místností.

A kdo si chce užívat zimní večery v teple rodinného krbu se vším všudy, tak už jistě počítá s tím, že instalací krbové vložky bude v místnosti muset bourat, stavět a krbovou vložku obezdívat. I pro stavbu krbu platí bezpečnostní normy a kontrola kominíkem. Počítejte s nehořlavou podlahou, izolačními prvky a dostatkem prostoru pro výdech horkého vzduchu.

Čím topit?

Aby vám ale podívaná do plamenů neudělala průvan v peněžence, je důležité k topení používat suché palivové dřevo. Pro skladování je nutné dříví naštípat na polena a vyrovnat do suché a dobře větrané místnosti. V takových podmínkách se nechá schnout až do doby, kdy zbytková vlhkost klesne pod 20 %. Odborníci se shodují, že měkké dřevo schne asi rok, tvrdé i 2 až 3 roky.

Hornbach
Zdroj: Hornbach

Pelety, nebo také peletky, patří do rodiny ekonomických a ekologických zdrojů vytápění. Abyste mohli dřevěnými peletami účinně topit, nevyhnete se investici do peletových kamen nebo automatického kotle na pelety. Prodej automatických kotlů na tento druh paliva rok od roku roste, což podporují i dotační programy.

Vytápějte chytře

Že je teplo od nohou důležité, slyšel každý z nás několikrát za život. Řešením je elektrické nebo vodní podlahové topení, které můžete zabudovat přímo do nové podlahy nebo ho dodatečně instalovat v rámci projektu renovace.

Největší výhodou podlahového topení je rovnoměrné rozložení tepla, úspora místa a energetická účinnost. Jen je potřeba mít na paměti, že v případě netěsnosti topného systému, ucpání nebo koroze topných trubek je nutná odborná pomoc.

Hornbach
Zdroj: Hornbach

Na zdlouhavé nastavování časů a dnů na tlačítkovém termostatu už můžete pomalu zapomenout. S inteligentním ovládáním vytápění máte teplotu ve svých rukou, ať už jste doma na pohovce, nebo na cestě z práce. Doslova. Díky aplikaci v chytrém telefonu můžete kdykoli regulovat vnitřní teplotu. Stačí vám k tomu chytré termostaty, ovládací jednotky a telefon.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH