Dům a stavba

Interiérová příčka z pórobetonu

Systém stavebních komponentů z pórobetonu představuje rychlé a jednoduché řešení při stavbě i rekonstrukci. Práci s ním zvládne i laik, navíc není potřebná klasická malta, pracuje se s maltou na tenkovrstvé zdění. Její spotřeba je minimální a její příprava je velmi jednoduchá, což oceníte u všech stavebních prací v bytě, v podkroví a všude tam, kde je složité připravovat běžnou maltu.

1 SVÉPOMOCNĚ A BEZ ODPADU

Stavební materiál si v požadovaných rozměrech můžeme bez problémů připravit sami. Dá se snadno řezat a při práci s ním nevzniká téměř žádný odpad, protože spotřebujeme téměř všechen. Výhodou je, že umožňuje rozmanité tvarové řešení včetně zaoblených – v sortimentu najdete i obloukové příčkové segmenty. Materiál je lehký, což je velkou výhodou při práci ve výše položených místech (poschodí, podkroví) i při dopravě.

2 POUŽITÍ

Tento postup lze použít na rozdělení místností do maximální výšky 2 750 mm. Chceme-li rozdělit vyšší místnost, je potřebné postup konzultovat s projektantem. Na zdění příček můžeme použít tvárnice s tloušťkou 100, 125, resp. 150 mm. S výpočtem množství materiálu se můžeme obrátit přímo na výrobce, který tuto službu poskytuje bezplatně. Tvárnice s menší tloušťkou jsou vhodné spíš na obklad vany, umyvadla a podobně.

3 PŘEKLAD

Když postavíme příčku do horní výšky dveří, na překlenutí otvoru použijeme nenosný pórobetonový překlad Ytong NEP 10-2500, který je vhodný k příčkám s tloušťkou 100 mm a je určený do prostoru s maximální světlostí 2,25 m, což je ideální pro běžné typy vnitřních dveří. Chceme-li použít posuvné dveře, případně vytvořit širší otvory, výrobce nabízí i typ překladu s označením PSF s tloušťkou 125 a 150 mm pro maximální délku otvoru 2 500 mm.

4 OMÍTKA

Na omítnutí stěny použijeme sádrové nebo vápenopískové stěrky a omítky. Jde o značně rychlejší řešení, než je kombinace stavebního lepidla, sklosíťoviny – perlinky – a štuku. Sádrové omítky se natahují v jednom kroku a po zavadnutí se při hladkém povrchu stočí nerezovým hladítkem. Pokud chceme zachovat vzhled hrubého štuku, doporučuje se po zavadnutí jemné stočení plstěným (tzv. filcovaným) hladítkem. Na závěr naneseme finální nátěr.

Jak na přesné zdění s minimem odpadu?

1. Zakládání


Na čistou podlahu nejdřív položíme papírovou lepenku. V plastové nádobě rozmícháme vápenocementovou zdicí maltu (lze ji použít do tloušťky spáry 20 mm). Přesnou lžící Ytong naneseme maltové lůžko.

2. První tvárnice


Usadíme první tvárnici a pomocí vodováhy ji zarovnáme do roviny.

3. Kontrola


Doporučuje se zkontrolovat každou řadu tvárnic vodováhou. Je-li příčka delší, je vhodné usadit nejdřív krajní tvárnice a potom mezi nimi natáhnout lanko.

4. Další rady


Na zdění dalších řad tvárnic už použijeme zdicí maltu Ytong, která je určena výhradně k lepení pórobetonu. Díky přesné lžíci velmi jednoduše docílíme ideální tloušťky spáry 2 až 3 mm.

5. Přemaltování


Tvárnice musí být mezi sebou přemaltované po celém obvodu, tedy ve vodorovných i svislých styčných spárách.

6. Napojení na stěnu


Tvárnice napojíme pomocí nerezových spojek zdiva, které se ohnou do tvaru písmene L. První část napevno připevníme pomocí nerezových šroubů s rozpěrkami (tzv. vrutů) do stávající stěny.

7. Spojky a výplň


Druhou část vložíme do každé druhé spáry nově vybudované příčky. Svislou spáru v tloušťce 10 mm vynecháme a před omítkou vyplníme nízkoexpanzní pěnou.

 • VYPLNĚNÍ VODOROVNÉ SPÁRY

Stejným způsobem vyplníme i vodorovnou spáru po dozdění příčky k stropu. Tu je vhodné vynechat spáru 20 až 30 mm bez nutnosti zabudování spojek.

Kontrolní seznam

MATERIÁL

 • tvárnice Ytong
 • běžná papírová lepenka jako separační vrstva
 • tenkovrstvá zdicí malta Ytong
 • běžná vápenocementová malta na založení prvé řady zdiva
 • nerezové spojky Ytong
 • nízkoexpanzní PUR pěna na vyplnění styčných spár nové příčky a už existujících nosných stěn

NÁŘADÍ

 • přesná lžíce Ytong, na nanesení zdicí malty v ideální tloušťce
 • plastová nádoba na přípravu malty a míchačka
 • ruční vidiová pila na zkrácení tvárnice
 • úhelník
 • gumová tyčka
 • zednický hoblík k zarovnání tvárnice
 • vodováha
 • zednické lanko

 

Dobré rady

LEPENKA

Pokud by se příčka postavila bez ní, mohla by popraskat. Délka použité lepenky při zakládání příčky je stejná jako délka příčky, její šířka by měla na každé straně o 10 až 15 cm přesahovat tloušťku zvolené příčkovky.

TVÁRNICE PD

V nabídce výrobce však najdete i tvárnice PD, tedy systém pero a drážka, s tloušťkou 100 a 150 mm; v jejich případě postačí celoplošně maltovat jen vodorovné spáry. Spojení ve svislé spáře zajistí pero, které zapadne do drážky.

SPOJ

Tvárnice nemůžou být spojeny napevno zdicí maltou, ale jen pomocí nerezových spojek zdiva (systémového doplňku výrobce), protože je možnost neustálého mikropohybu stropu.

ZKRÁCENÍ TVÁRNIC

Na zkrácení tvárnice kvůli vazbě zdiva nebo dveřním otvorům se používá ruční vidiová pila a přesnost zajistí úhelník.

Text a foto: XELLA :: Odpovědný redaktor: Monika Šestinová