Dům a stavba

Čím se řídit při nákupu venkovní dlažby

Výběr ideální venkovní dlažby je stejně důležitý jako výběr správného nábytku. Dodá exteriéru dokonalý vzhled. Ať už máte větší nebo kompaktnější prostor, zvolená nášlapná vrstva může výrazně ovlivnit celkový dojem z vaší zahrady. Podle čeho vybrat pro vás tu nejlepší poradí odborník z Hornbachu.

Vnější dlažba
Zdroj: Hornbach

Do vnějšího prostředí patří jedině dlažba vhodná do exteriéru. Ve srovnání s interiérovými prvky se vyznačuje vyšší odolností vůči povětrnostním vlivům, teplotním změnám i mrazu, a dlouhou životností. Venkovní dlažba musí být rovněž schopná zvládnout nárazy a údery různého druhu i intenzity. Při jejím výběru je proto důležité zohlednit nejen estetické hledisko, ale zejména funkčnost.

Myslete na účel i klimatické podmínky

Důležitým aspektem je způsob použití vybrané dlažby. Pokud máte v úmyslu užívat vydlážděnou plochu jako příjezdovou cestu nebo parkoviště, zvolte takovou dlažbu, která je odolná vůči mechanickému zatížení. „Příjezdové tratě jsou neustále mechanicky namáhané, a vystavené riziku znečistění. Kromě pevnosti a odolnosti vybírejte takový materiál, který nebude náročný na údržbu, a v případě znečistění olejem nebo jinou tekutinou půjde jednoduše vyčistit,“ vysvětluje Richard Klička z oddělení stavby v projektových marketech Hornbach.

Výběr venkovní dlažby se musí přizpůsobit prostředí, ve kterém bude použita. Je nutné brát v potaz, zda bude vystavena extrémnímu chladu, nadměrné vlhkosti nebo častému zamrzání a rozmrazování. Mírnější klimatické podmínky umožňují vybírat i dlažby, jež nemusí splňovat ty nejpřísnější parametry. Zde je také potřeba posoudit frekvenci srážek během roku. Horské oblasti jsou v zimě vystaveny dešti, sněhu a mrazu. Vybírejte proto co nejméně nasákavé materiály, které se zároveň vyznačují lepší mrazuvzdorností.

Vnější dlažba
Zdroj: Hornbach

Materiály a rozpočet pro exteriérové dlažby

Stejně jako interiérové podlahové krytiny, také venkovní dlažby jsou k dispozici v různých stylech, provedeních a cenových relacích. I při omezeném rozpočtu existují možnosti pro zlepšení vzhledu vnějšího prostoru bez použití nekvalitních materiálů. „Pokud se neumíte rozhodnout pouze pro jednu z variant, lze zkusit kombinovat různé typy dláždění. Dodáte tak exteriéru osobnější vzhled a moderní šmrnc,“ radí odborník z Hornbachu.

Betonové dlažby

Nestárnoucí klasika známá i pod názvem zámková dlažba – betonové dlažby jsou mimořádně odolné vůči počasí, mechanickému poškození, mrazuvzdorné a dostupné v obzvlášť bohatém sortimentu různých způsobů vyhotovení a barevného provedení. Jedná se ověřené řešení při výstavbě terasy, příjezdové cesty či parkoviště. Bez problémů vydrží několik dekád.

Keramické obklady

Keramická dlažba nabízí opravdu pestrou paletu designů, včetně imitací betonu, dřeva či přírodního kamene, a to za zlomek ceny. Obvykle si lze vybrat ze tří provedení: kameninové, terakotové a cihlové. Jemné kameninové dlažby mají největší zastoupení. Snadno se udržují, jsou barevně stálé a nevyžadují speciální ošetření. Jsou rovněž mrazuvzdorné a odolné vůči kyselinám či louhům. „I přesto, že dobře zvládají mechanickou zátěž, pro parkoviště či příjezdové cesty jsou lepší cihlové keramické dlažby. Kameninové dlažby použijte na terasy, okolí bazénu či relaxační zóny,“ doporučuje odborník Richard Klička z Hornbachu.

Venkovní dlažba
Zdroj: Hornbach

Dřevěná klasika

Dřevo je mimořádně pěkné na pohled a příjemné na došlap. Má relativně dlouhou životnost a možnost obnovy. Dřevěná terasa vyžaduje pravidelnou údržbu a ošetřování speciálními nátěry proti škůdcům, hnilobě a vlhkosti. Dřevěná prkna z méně odolných druhů stromů, jako smrk a borovice, se jinak po čase mohou pod vlivem počasí začít kroutit.

Moderní kompozit (WPC)

Kompozitní dlažba je nejoblíbenější volbou posledních let. Jde o moderní a zároveň ekologickou možnost, protože se vyrábí z recyklovaného dřeva a plastu, které se smíchají a vytvarují do prken. Tento typ podlahy je navržen tak, aby odolával veškerým povětrnostním podmínkám a zůstal tvarově stabilní. Pokud máte v zahradě místo k sezení, dřevoplast je ideální. WPC je příjemný pro chůzi na boso, protiskluzový a velmi snadno se udržuje. I díky tomu je oblíben v okolí bazénů.

Přírodní kámen

Jako terasová krytina je mimořádně atraktivní. Materiál je vysoko odolný vůči mechanickému opotřebení i mrazu, barevně stálý, protiskluzový a nenáročný na údržbu. Svým vzhledem a rustikálností vnese středomořské teplo do každé zahrady. Výhodou je také jednoduchá pokládka, u které je však nutné dodržet několik zásad. Skvělou vlastností dlažby z přírodního kamene je její obzvlášť dlouhá životnost.

Venkovní dlažba
Zdroj: Hornbach

ZDROJ: PR článek společnosti Hornbach