Zahrada

Jak odzimovat bazén a připravit ho na sezónu

Koupání ve vlastním bazénu s nadsázkou vyžaduje znalost alchymie. Poradíme vám, jak si svůj bazén po zimě snadno připravit na další koupací sezónu.

Odkrývání plachty bazénu
Zdroj: Hornbach

Optimální a zároveň nejdostupnější variantu představují nadzemní nafukovací či plastové bazény s kovovou konstrukcí a nezbytnou filtrací. Jsou oblíbené díky své kvalitě a dostupnosti – nejsou finančně, ani prostorově náročné a nežádají si ani velké terénní úpravy.

Vystačíte si s vodorovným pláckem a přívodem vody. Projekt vlastního wellness hotelu pak můžete doplnit venkovní saunou nebo soukromou infrasaunou.

K nadzemním bazénům můžeme ještě přiřadit vířivky. Nemusíte si rovnou pořizovat model za statisíce, v nabídce už existuje dostatek nafukovacích vířivek, které svou masážní „přidanou hodnotu“ splní spolehlivě.

I ony ale vyžadují chemickou a mechanickou údržbu a zazimování. Zde se to přímo doporučuje, protože i venkovní vířivka obsahuje složitou elektroniku, které podmínky tuzemské zimy vůbec nesvědčí.

Jak odzimovat bazén

I u nadzemních bazénů je nezbytné provádět mj. průplach filtračního písku a čistit sítka filtrace. Zůstane na vás i sledování kvality vody, tj. měření hodnoty pH a dávkování dezinfekce.

Jako „provozovatel bazénu“ se budete muset starat i o dávkování bazénové chemie na základě naměřených hodnot, o vysávání bazénu, čištění vodní hladiny a ve finále i o zazimování a odzimování nádrže. Posledně jmenovaná činnost může odpadnout, pokud bazén na zimu vypustíte a schováte v suchu.

K péči o bazén patří i zazimování a jarní zprovoznění. Čím více péče svému bazénu věnujete na podzim, o to méně práce, ale i starostí, budete mít zjara. Nadzemní bazén je přece jen vyroben převážně z plastu a s ním zima a mráz vůbec nekamarádí.

Čištění bazénu
Zdroj: Hornbach

Ideální čas na odzimování nadzemního bazénu je v době, kdy se teplota vody pohybuje kolem 10 až 15 stupni. Nejprve sundejte krycí plachtu a před doplněním vody vyčistěte stěny a dno bazénu od všech nečistot. K ruce si můžete vzít speciální přípravky.

Po vyčištění připojte veškeré bazénové příslušenství, tedy hadice, průchody, skimmer, filtrační zařízení, ohřev a tepelné čerpadlo. Vše zkontrolujte a dotáhněte, u pískové filtrace se doporučuje vyměnit náplň po každých dvou sezónách.

Vodu do bazénu dopusťte tak, aby byla v úrovni středu skimmeru. Dojděte si pro kapkové či papírové testery. Pokud naměřené hodnoty pH vody a množství chloru nejsou v mezích, kdy může fungovat bazénová chemie, je zapotřebí zjednat nápravu přidáním odpovídajících přípravků. Hodnota pH se musí pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,4.

Napouštění bazénu
Zdroj: Hornbach

Hodnota pH vyšší než 7,4 může způsobit ve vodě mléčné zákaly, za které může vysrážení vápníku. Při hodnotách pH pod 6,8 může zase docházet ke zvýšené korozi kovových částí bazénů a blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben. Obě nežádoucí varianty mají vliv i na tělo – mohou způsobit například podráždění očí a pokožky. Hodnotu pH kontrolujeme pravidelně minimálně dvakrát týdně.

Kontrola tvrdosti vody

Stejně důležité je udržovat i požadované limity tvrdosti vody. Otázky na takovou hodnotu nejlépe zodpoví dodavatel vody, sami ale nejlépe víte, jakou vodu v domácnosti používáte. Pokud každý měsíc likvidujete např. z rychlovarné konvice vodní kámen, máte vodu tvrdou.

Kontrola vody v bazénu
Zdroj: Hornbach

Tvrdost vody určuje, kolik zdroj obsahuje rozpuštěných solí vápníku a hořčíku. Ideální je středně tvrdá voda. Máte-li hodně tvrdou vodu, musí se změkčit. Tvrdost vody musíme v průběhu sezóny pravidelně kontrolovat, a to minimálně jednou za měsíc, a v případě naměřených hodnot, jež nejsou doporučeny, tekutinu upravíme patřičnými přípravky.

Zapněte filtrační jednotku a nechte bazén alespoň jednou až dvakrát přefiltrovat. Poté už lze přistoupit k pravidelnému dávkování přípravků pro průběžnou dezinfekci vody.

Fotogalerie

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH