Zahrada

7 tipů, jak připravit zahradu na sezónu

Jaro se blíží a vaše zahrada potřebuje po dlouhé zimě správně nastartovat.

Péče o zahradu
Zdroj: Hornbach

Vaši předsezónní péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, rybníčky a jezírka, zavlažovací systém, záhony, skleníky, a v neposlední řadě zahradní nábytek.

Pomocníci, bez kterých se neobejdete

Pro začátek jsme si pro vás připravili seznam nářadí a strojů, které se vždy hodí mít po ruce, když na jaře probouzíte zahradu ze zimního spánku. Patří mezi ně ruční zahradní nářadí, křovinořez, praktické aku nůžky na živý plot, hrábě a rýče.

Střihání keře
Zdroj: Hornbach

Zapomenout nesmíme ani na zahradní techniku, v jejímž čele stojí sekačka na trávu, silný zahradní traktor a výkonná motorová pila.

Začněte trávníkem

Vezměte si pracovní rukavice a dejte se do práce. Z trávníku odstraňte všechno napadané listí, větve a důkladně ho vyčistěte. Posekejte ho po zimě na co nejmenší délku, bude tak dobře připraven pro následnou vertikutaci.

Pokud jste v něm objevili mech a další plevel, zkuste postříkat inkriminovaná místa zelenou skalicí. Nepoužívejte ji ale na plevel, který se objeví v dlažbě. Skalice totiž způsobuje její reznutí.
V tomto stavu nechte trávník odpočívat jeden až dva týdny.

Mezitím si připravte křemičitý písek (zrnitost od 2 mm). Dává se v množství 2 litry/m² na jižní, východní a západní stranu a 3 litry/m² na sever, protože tam je nejvíc vlhkosti a mechu.

Trávník
Zdroj: Hornbach

Za týden až dva po použití zelené skalice, proveďte vertikutaci. Vyhrabte a prořežte stávající drny do hloubky 3–5 mm. V ten samý den ještě prohoďte trávník křemičitým pískem. Tím vytvoříte přirozenou drenáž v jílovité půdě.

Sekání trávníku

Základním předpokladem je mít u sekačky na trávu dokonale nabroušené nože. V opačném případě totiž trávu při sečení třepíte, a ta je pak náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. Pokud v trávníku přeci jen najdete houbovité choroby znamená to, že je půda překyselená. Doporučujeme tedy zvýšit její pH.

Stromy, keře, živé ploty

Stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující jarní sestřih. U stromů samozřejmě přihlédněte k odrůdě, protože každá potřebuje přeci jen trochu jinou péči. Keře a živé ploty zastřihujte razantněji. Deset až dvacet centimetrů zástřihu pod ideální výškou neuškodí.

Zahradní jezírko

Nejdříve rybníček nebo jezírko důkladně vyčistěte. Poté přidejte startovací bakterie a po 14 dnech můžete nasadit ryby. Za tři týdny po startu můžete zapnout UV lampu a to na 4 až 6 hodin denně. Nenechávejte UV lampu zapnutou déle, než je třeba. Ničíte tím ty správné bakterie.

Natírání terasy
Zdroj: Hornbach

Příprava závlahy

Zkontrolujte a vyčistěte čerpadlo. Pokud máte kompresor, profoukněte jím hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty.

V případě že po ruce kompresor nemáte, pomalu pouštějte vodu, abyste vytlačili vše, co v hadicích nemá být. Sledujte u toho, zda se někde neobjeví závada, např. zda vám někde nevytéká voda, hadice není prasklá atd.

Zkontrolujte, zda vám neteče kohoutek a zda má voda správný tlak. Zavlažujte dešťovou vodou. K jejímu uchovávání používejte sud na dešťovou vodu.

Odvoz koleček
Zdroj: Hornbach

Záhony zryjte a provzdušněte. V mezičase si rozvrhněte rozmístění rostlin. Doplňte do půdy hnojivo. Můžete použít jak přírodní hnojivo, tak například i fosfátové sklo. Fosfátové sklo je dlouho působící hnojivo do trvalých záhonů (pro květy a plody). Má vysoký obsah fosforu a draslíku a nemusíte půdu hnojit až dva roky.

Máte-li konečně chuť a prostor začít tuhle sezónu s kompostováním, tak v první řadě si pro kompost vyberte správné místo. Mělo by tam doléhat přímé slunce, proudit vítr a dopadat déšť. Další úkol, který na vás čeká je správný výběr kompostéru.

Než se pro nějaký rozhodnete, myslete na žížaly. Snadný přístup do kompostu jim zajistí podložka z propustného materiálu.

Zahradní nábytek

Dejte zahradní houpačce a dřevěné zahradní lavici čerstvý ochranný nátěr. Ošetřete všechny povrchy a zakonzervujte barevným či bezbarvým olejem. Nový vzhled a lesk si zaslouží i všechny kovové části. Zahradní nábytek nalakujte nebo přestříkejte a přidejte i antikorozní barvu.

Pokud mají vaše děti na zahradě trampolínu, zkontrolujte její stav a funkčnost. To samé udělejte s houpací sítí. Ač se to na první pohled nemusí zdát, materiály stárnou a jde hlavně o jejich bezpečnost.

Natírání
Zdroj: Hornbach

Jestli už se nemůžete dočkat večerů, kterými se line vůně grilovaného masa nebo zeleniny, nebo jedete nonstop celý rok, v obou případech mrkněte na stav zahradního krbu a vašeho grilu weber. Oba museli dostat pořádně zabrat.

Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice. Ta zneškodní přezimující škůdce a zároveň poslouží jako celková dezinfekce. Modrou skalicí omyjte skla a rámy.

Vyzkoušejte funkčnost větracího okna. Zkontrolujte, zda nepopraskaly polykarbonové části. Taktéž věnujte pozornost lištám a gumám. Ty by mohly být zpuchřelé a nemusely by celou sezonu sklo udržet.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH