Dílna a hobby

Videonávod: Udělejte ze staré smutné TONky stylovou židli

Kdo má židli, ten bydlí! Máte starou židli? Zkuste ji opravit! Vdechnout jí barvami nový život a nechat opět důstojně sloužit. Kvalitní TON židle si nezaslouží ležet zaprášená ve sklepě.

Proměna židlí
Zdroj: Kateřina Kordík

Stará TON židle působí na první pohled smutným dojmem. Je tmavá a monotónní. Několika jednoduchými kroky z ní je možné udělat židli, kterou v dnešní době na internetu koupíte za tisíce. Vyniknou její křivky a až se posadíte, doceníte její pohodlnost, o kterou se postará jednoduché obloukové opěradlo.

Původní vzhled židlí
Zdroj: Kateřina Kordík

Co je na proměnu židle potřeba:

  • židli TON
  • brusku
  • jemný brusný papír
  • lazuru
  • akrylovou barvu
  • papírovou pásku
  • štětec

Postup

V první řadě je nutné si uvědomit, co od nového designu židle očekáváme. Jestli budeme zachovávat dřevo, nebo ho přetírat krycí barvou, či zkombinujeme obě možnosti. Pro zachování dekoru dřeva je nutné zbrousit lak, který jde v případě tohoto typu židlí snadno odstranit bruskou. Navíc je třeba zbrousit i mořidlo pod lakem, kterého se nebojte – není nijak hluboko vsáklé.

Nadčasový design TON židle
Zdroj: Kateřina Kordík

Tipy k broušení

Pro broušení volíme brusný papír s vyšším číslem, tzn. s jemnější zrnitostí. My jsme začali brousit smirkovým papírem č. 80 a pokračovali až č. 120. Čím jemnějším papírem brousíme, tím preciznějšího výsledku dosáhneme. Lazury (zvláště ty s řidší konzistencí, které nezanechávají na dřevu film, ale vsakují se z velké časti do dřeva) totiž při vsakování zvýrazní všechny rýhy, které jste během broušení udělali.

Detail na židli
Zdroj: Kateřina Kordík

Proto pokud chcete zachovat kresbu dřeva, nesnažte si ušetřit práci broušením nahrubo. Můžete se snažit sebevíc a dobrušovat jemnějším a jemnějším smirkem, vždy se, hlavně u excentrické brusky brousící dokola, najde kolečková stopa, kterou jste opomenuli nebo příliš tvrdě vryli do dřeva.

Sedátko židle
Zdroj: Kateřina Kordík

Nátěr

Když máme dřevo vybroušené, zvolíme si požadovaný odstín lazury, voskového oleje a podobně. Nohy jsme u našich židliček přetírali krycí barvou, takže postačilo zbavit je starého laku, aby se akrylová barva na dřevo dobře přichytila. U židlí je potřeba myslet i na finální úpravu.

Doporučujeme laky proti oděru, protože židle je namáhaný nábytek.

Fotogalerie

Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot