Dílna a hobby

Vhodná povrchová úprava zabrání předčasnému stárnutí dřeva

Aby dřevo v interiéru i exteriéru dobře sloužilo i vypadalo, je potřeba se o něj dobře starat. I sebelepší povrchová úprava ale jednou zestárne a přestane plnit svoji funkci. Nemusíte ale vyhazovat omšelý zahradní nábytek nebo odstraňovat dřevěné obložení stěn. S několika dobrými radami, správným postupem a vhodným výběrem barvy či lazury zvládnete opravu a následnou údržbu dřeva i sami.

Ať už si pro povrchovou úpravu dřeva vyberete lazuru, vosk či vodou ředitelný lak nebo barvu, musíte natíraný povrch nejprve připravit. To platí jak pro dřevo nové, tak i pro obnovování starých nátěrů. Povrch musí být čistý a suchý, než na něj začnete nátěr nanášet. Na neočištěné dřevo by nátěr přilnul nerovnoměrně a vytvořil by ošklivé „kocoury“. Ze dřeva je potřeba odstranit i veškerou mastnotu, jinak by na něj vodou ředitelné nátěry nepřilnuly.

Nátěry nového dřeva

Povrch je potřeba obrousit dohladka, tmelem vyspravit poškození a očistit. Vysprávky tmelem nechte pořádně zatvrdnout, jinak se tmel může při schnutí mírně propadnout. Pokud se tak přeci jen stane, proveďte korekci další vrstvou tmelu a až poté jej finálně zabruste. Nyní na podklad můžete aplikovat nátěr. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru je potřeba nechat barvu či lazuru zaschnout, případně zlehka přebrousit. Vždy dodržujte pokyny výrobce.

Obnovení nebo oprava starých nátěrů

Před aplikací ochranného nátěru je zapotřebí důkladně odstranit starou barvu pomocí brusného papíru, brusky, opálení, anebo odstraňovače starých nátěrů. Ten naruší zbytky staré barvy a zjednoduší jejich odstranění. Před aplikací nového nátěru musí být dřevo suché. Pokud budete natírat větší plochy, použijte širší štětec. Na laťky plotu nebo výplně lavičky je zase vhodný užší štětec.Dřevěné materiály v exteriéru také nezapomeňte chránit před hnilobou vhodnými impregnačními přípravky, prodloužíte tak jejich životnost. Proti provlhnutí pomůže speciální pryskyřice. Je elastická, neprůhledná a odolává povětrnostním vlivům. Nepříliš vhodné jsou nátěry ředitelné vodou, která snižuje jejich izolační účinek.

Lak nebo lazura?

Výběr mezi přípravky ředitelnými vodou na olejové nebo rozpouštědlové bázi byste měli přizpůsobit tomu, jaké nároky na trvanlivost a odolnost daného předmětu či nábytku budete mít. Krycí barva vytváří silnější vrstvu a zakrývá kresbu dřeva, lazura zvýrazní její krásu. „Venku lazura vzdoruje povětrnostním vlivům až 7 let, v interiéru její účinky působí podstatně déle,“ vysvětluje Markéta Litomerická z projektových marketů Hornbach. Pokud si nejste jisti výběrem nebo správným postupem, přijďte se během dubnových víkendů podívat do marketů Hornbach, kde vám odborníci ukážou, jak na to.

Výhodný nákup pod jednou střechou

Šíře nabídky ochranných nátěrů na dřevo je obrovská. Se správným výběrem vám proto ochotně pomůže vyškolený personál projektových marketů Hornbach. Na veškerý sortiment se zde navíc vztahuje záruka trvale nízkých cen. A to díky porovnávání cen stejných produktů v konkurenčních kamenných i internetových obchodech. V případě, že zákazníci v konkurenčním obchodě objeví výhodnější cenu stejného produktu, Hornbach ji dorovná a poskytne k ní i 10% slevu.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.