Dílna a hobby

Jak ochránit a obnovit dřevo

Pro dřevo stejně jako pro člověka platí, že základem dlouhověkosti a kvalitního života je prevence a ochrana. Dřevo má tři přirozené „nepřátele“ – vlhko, UV záření a dřevokazné organizmy. Co všechno musíte udělat, abyste před nimi tento krásný materiál ubránili?

drevena terasa

Pokud se pouštíte do dřevostavby, musíte zajistit ochranu dřevěných prvků konstrukce před přímým působením vlhkosti v podobě dešťové, vzlínající nebo jiné vody. Především se jedná o dostatečné přesahy střech, které chrání obvodové stěny a samostatně stojící nosné sloupky. Kolem stavby vytvořte štěrkový pás, od kterého se nebudou dešťové kapky odrážet přímo na stěnu, a zabraňte přílišnému bujení vegetace v těsné blízkosti domu.

drevena stavba

Konstrukční ochrana dřeva proti vzlínající vodě spočívá v oddělení dřevěného materiálu například od základové desky, a to pomocí vodu nevodivých materiálů nebo vhodných penetračních nátěrů. Při zakládání sloupků platí stejné pravidlo jako pro obvodové stěny domů – dřevěný materiál by měl být uložen nejméně 300 mm nad zemí. V případě, že kolem poroste vysoká tráva, je potřeba dřevěné patky uložit výš než uváděných 300 mm. Naopak na štěrkovém násypu můžete vzdálenost osazené patky a země i lehce snížit.

Dřevěný obklad domu instalujte ve správném směru. K častým chybám v rozporu s konstrukční ochranou dřeva dochází při montáži dřevěného obkladu. Důležité je skládat dřevěné prvky tak, aby  neumožňovaly vodě zatéct do jejich spár. Zejména to platí při montáži palubkového materiálu, kde se využívá systému pero-drážka. Při horizontálním kladení dílců musíte dbát na to, aby drážka směřovala k zemi. Pod dřevěným obkladem navíc musí být odvětrávaná mezera, která je nejčastěji od samotné konstrukce oddělena ještě difuzní folií.

ochrana dreva

Tento systém chrání nosnou a izolační část konstrukce proti příležitostně zafouknuté vodě, která může proniknout i správně instalovaným dřevěným obkladem. Nenechejte do dřeva pršet! Důležité je mít na paměti, že není až takový problém, když na dřevo prší, jako to, když voda nemůže vytéct. To znamená, že vodorovné uložení nekrytých dřevěných prvků je vždy rizikem, protože dešťová voda nateče do trhlin. Tím narůstá pravděpodobnost, že dříve, než se voda stihne odpařit, vsákne ji dřevo. U svislých prvků, jako je plot, zlepšíte odtok vody snadno – například zkosením vodorovné hrany.

lazura na drevo
Podívejte se na kompletní nabídku lazur na dřevo

Tak to bychom měli. Teprve když máte jistotu, že dřevo bude konstrukčně správně ochráněno, můžete se pustit do finální povrchové úpravy. Samozřejmě taky ochranné. Lazury na dřevo, oleje nebo impregnace životnost správně připraveného dřeva zásadně prodlouží. Výběr je široký a pestrý, musíte se rozhodnout, zda dáte přednost ekologii nebo ceně, zda chcete čistě přírodní barvu dřeva, nebo mu přidáte nějaký moderní odstín.

impregnací na dřevo
Podívejte se na kompletní nabídku impregnací na dřevo

Předtím než začnete, např. štětcem, cokoli nanášet, musíte dřevo naimpregnovat, pokud už materiál recyklujete, zbavte ho nejprve pomocí smirkového papíru starých nátěrů a nečistot. Teprve pak můžete použít lazuru – bezbarvý nebo barevně tónovaný nátěr, který se vpíjí do dřeva, a tím zajišťuje jeho lepší odolnost. Nechá vyniknout jeho kresbu a na rozdíl od barvy nebo laku, které zůstávají pouze na povrchu, se neloupe. Barevný nátěr zvolte v případě, že potřebujete překrýt starší barvu, nebo se vám z nějakého důvodu přírodní dřevo do projektu nehodí.

Další možností ošetření dřeva je přírodní olej, který se do něj vpije, zajistí jeho přírodní vzhled, ale nemá krycí účinky a musí se často obnovovat. Díky svým vodoodpudivým účinkům se olejem ochraňuje dřevo například na terasách.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH

Komentovat

Nepřehlédněte