Dílna a hobby Online poradna

Běžné poruchy notebooku. Jak poznáte, že už ho nerozchodíte

“Mám poruchu na počítači.” – “A zkoušeli jste ho vypnout a zapnout?” – hláška ze seriálu IT Crowd (Ajťáci), který je populární i u nás, popisuje nejčastější radu spojenou se závadami na počítači. Je to víc než rada, je to zaklínadlo. A funguje docela dobře. Skutečně můžete mnoho závad na počítači vyřešit pouhým restartováním.

modrá obrazovka na počítači signalizuje chybu v systému
Zdroj: Shutterstock

Horší je, když počítač uposlechl první část rady – vypnul se – ale na zapnutí vůbec nereaguje. Dnešní článek věnujeme vážnějším závadám, kdy vašemu přístroji hrozí – abychom citovali jiný oblíbený britský seriál, Červený trpaslík – odchod do křemíkového nebe.

Počítač se zapne, ale na obrazovce je tma

Zapnete počítač, knoflík zapnutí se rozsvítí, zní i důvěrně známý tichá zvuk rozjíždění systému… ale na obrazovce nevidíte nic, jen černočernou tmu.

Nejprve zkuste odpojit notebook od zdroje napájení a vyjměte baterii. Problém může být právě v ní – zkuste ji trochu očistit nebo vyměnit za novou, jestli tedy máte náhradní baterii k dispozici. Pokud se ukáže, že v baterii problém nebyl, mohla selhat paměť.

Zkontrolujte, zda se paměťové moduly dotýkají příslušného slotu. Možná bude nutné paměťové moduly zcela vyměnit. Další možností je problém základní desky nebo procesoru. Jestliže je to některá taková jednotlivost, pak máte ještě naději – součástka se dá vyměnit, takže třeba počítač ještě rozchodíte.

Počítač vydává divné zvuky

Váš notebook by měl být většinou tichý společník, maximálně se projeví větráček při větší zátěži. Pokud ale začne vydávat neobvyklé, hlasité zvuky, je to jasné varování. Může jít o pískání, cvakání, drnčení nebo chrastění.

Nejčastější příčinou je problém s pevným diskem. Pokud slyšíte opakované cvakání nebo drnčení, disk pravděpodobně mele z posledního. V takovém případě je kriticky důležité okamžitě zálohovat všechna data, co nejrychleji to jde. Jinak riskujete, že svá data nadobro ztratíte. Výměna pevného disku je sice možná, ale data už se vám nemusí podařit zachránit.

Dalším původcem hluku může být už zmíněný větráček. Pokud je větráček zanesený prachem, snaží se pracovat intenzivněji, což vede k hlasitému hučení. Někdy může být i uvolněný nebo poškozený. Čištění větráčku od prachu je často řešením, ale pokud je poškozený, je nutná výměna.

Dlouhodobě hlasitý větráček navíc znamená, že se notebook přehřívá, což může poškodit další komponenty. Vzácněji se mohou ozývat zvuky i od optické mechaniky, pokud ji máte, ale to obvykle signalizuje problém samotné mechaniky, ne celého notebooku.

muž opravuje počítač
Pokud dokážete rozebrat základní desku počítače, možná závadu objevíte, aniž byste museli navštívit servis Zdroj: Shutterstock

Počítač „zamrzá“

Nic není otravnějšího než situace, kdy váš notebook v nejméně vhodnou chvíli přestane reagovat, obrazovka zamrzne a vy musíte sáhnout po tlačítku tvrdého restartu. Takové „zamrzání“ může mít různé příčiny, od těch méně závažných po ty, které značí větší problém.

Často je na vině přehřívání. Pokud je systém chlazení zanesený prachem, komponenty se přehřívají a systém se sám ochrání tím, že zamrzne, aby zabránil poškození. Pravidelné čištění chladicího systému je zde klíčové.

Další možností jsou problémy se softwarem. Může jít o chybný ovladač grafické karty, nekompatibilní program nebo i vir. V takovém případě zkuste aktualizovat ovladače, odinstalovat podezřelé programy nebo provést antivirovou kontrolu.

Pokud přehřívání ani software nejsou příčinou, mohlo dojít k selhání hardwaru, jako je pevný disk (už jsme zmínili, že divné zvuky předcházejí zamrzání), paměť RAM nebo dokonce základní deska. Zde je oprava komplikovanější a v případě základní desky se už dostáváte do fáze, kdy se oprava nemusí vyplatit. Pokud notebook zamrzá náhodně a častěji, je to vážný signál.

rozlitá káva na klávesnici počítače
Pozor na tekutiny u počítače – nehoda je rychlá a oprava drahá | Zdroj: Shutterstock

Počítač se vůbec nechce zapnout

Přijdete k notebooku, zmáčknete tlačítko zapnutí… a nic. Žádná kontrolka, žádný zvuk, jen absolutní ticho. To je situace, která už naznačuje, že máte vážný problém, nebo alespoň dostatečně vážný, aby vás to donutilo k zamyšlení.

Nejprve zkontrolujte napájecí adaptér a kabel. Je možné, že je poškozený adaptér, nebo je jen špatně zapojený do zásuvky či do notebooku. Zkuste jinou zásuvku, nebo pokud máte, i jiný adaptér. Někdy se stane, že konektor pro napájení v notebooku je uvolněný nebo poškozený – pokud s ním musíte „kvedlat“, aby se počítač nabil, je to jasný signál.

Pokud je adaptér v pořádku, dalším podezřelým je baterie. Některé notebooky se nezapnou, pokud je baterie zcela vybitá a adaptér nefunguje správně.

Nejhorší je scénář, že selže základní deska. Ta je mozkem celého notebooku a její poškození znamená, že proud se nedostane tam, kam má, a systém se prostě nenastartuje. Oprava nebo výměna základní desky je jedna z nejdražších oprav a často přesahuje hodnotu staršího notebooku.

V takovém případě už můžete s klidným srdcem říct, že váš notebook odešel do křemíkového nebe a je čas se poohlédnout po novém.

Text: Marek Konvalinka
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://mobile-pc-medics.com/blog/10-most-common-laptop-problems-and-how-to-repair-them/ ; https://www.ensureservices.com/blog/common-laptop-issues-and-how-to-fix-them-a-guide/ ; https://www.carlcare.in/in/tips-detail/7-most-common-problems-in-laptops/