Dílna a hobby

5 Nejčastějších otázek při výběru kompresoru

Jaro co jaro hraje ta stejná písnička. Garáž plná narychlo zazimovaných věcí, vyfouknutými jízdními koly počínaje a špinavým zahradním nábytkem konče, neutěšeně vyhlížející zahrada, domácí dílna je po předvánočním běsnění vzhůru nohama. Co s tím? Můžete povolat armádu dobrovolníků a nakoupit kupu „regeneračních“ pomůcek, nebo si jednoduše koupit kompresor.

kompresor

Jaké jsou typy kompresorů a k čemu je lze použít?

Kompresor je všestranný, nepostradatelný a přátelský. Než se pro svůj první kompresor vypravíte, musíte si nejdříve promyslet, k čemu všemu ho budete používat. Je velký rozdíl, zda s ním občas dofouknete pneumatiky a vyčistíte pracovní nástroje, nebo ho budete používat dnes a denně například k pohonu nářadí či stříkací pistole.

Pokud budete ke kompresoru připojovat nářadí, pak zvolte typ s tlakovou nádobou. U nářadí si nejprve zjistěte spotřebu vzduchu a podle toho vyberte kompresor s odpovídající hodnotou. Tlaková nádoba je vlastně zásobníkem energie ve formě stlačeného vzduchu. Čím intenzivnější budou vaše odběry vzduchu, například u stříkací pistole, tím větší budete potřebovat tlakovou nádobu. Kompresory s tlakovou nádobou lze ještě dále rozdělit na olejové a bezolejové.

kompresory
Podívejte se na kompletní nabídku kompresorů

Jaký výkon budete potřebovat?

Alfou a omegou pro správné využití kompresoru je jeho výkon. Nejde ani tak o pracovní tlak, ale spíše o sací a plnící výkon. Většina nářadí pracující v kombinaci s kompresorem vyžaduje dostatečný a stabilní přísun objemu vzduchu udávaný v l/min (plnicí výkon).

Pokud chcete pracovat s pneumatickým nářadím či stříkací pistolí, pak budete potřebovat vzdušník velký alespoň padesát litrů a na výstupu dodávat minimálně 250 l/min.

kompresoryMá práce s kompresorem nějaká omezení?

Kompresory jsou vybaveny kolečky a madly pro přepravu a nezaberou více místa než pračka na prádlo. Při své činnosti bývají relativně hlučné – čím jsou otáčky vyšší, tím bývá také vyšší hlučnost (cca 100 db).

Rozmyslete si také, kde bude kompresor umístěn. Pokud ho budete používat jen příležitostně, řešit to nemusíte, jen zajistěte, aby byl na suchém temperovaném místě mimo sluneční záření. Většina dodávaných kompresorů je na elektrické napětí 230 V, výjimečně lze v nabídce najít malé bezzásobníkové kompresory na baterie či autobaterie.

Vzhledem k velkému sacímu výkonu několika stovek litrů vzduchu za minutu je potřeba nepoužívat kompresor v malých uzavřených místnostech, ve kterých je karma, plynový kotel či krb. V neposlední řadě dbejte také na bezpečnost při práci s veškerým nářadím a určitě si přečtěte návod k obsluze každého zařízení.

kompresoryJe údržba kompresoru náročná?

Kompresor není pumpička, proto na něm neprovádějte žádné amatérské úpravy a složitější opravy svěřte odborníkům.

Malé bezzásobníkové kompresory nevyžadují takřka žádnou speciální péči

Kompresory s tlakovou nádobou je naopak potřeba po práci odkalit tlakovou nádobu skrze odkalovací ventil. Vzduch totiž obsahuje vlhkost a nečistoty, které právě v tlakové nádobě ulpívají. Pojistný ventil tlakové nádoby bedlivě chraňte před poškozením.

Můžete si ke kompresoru dokoupit nějaké doplňky?

Ano, můžete a je toho celý seznam. Rázový utahovák, kladivo, sady na broušení, ofukovací pistole, stříkací pistole, prodlužovací kabely, svinovací hadice k propojení kompresoru s nářadím. Hodit se vám bude také sada adaptérů s autoventilkem či jehlou pro nafukování míčů a manometrem. Doma se vám neztratí ani elektrocentrála, která zajistí elektrickou energii vždy, když nebudete mít po ruce zásuvku.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH