Chovatelství

Přináší vám vaše kočka „dárky“ v podobě mrtvých zvířat? Vyřešte to hned těmito 4 způsoby

Pokud patříte mezi majitele koček, pak se vám již jistě někdy stalo, že vám váš domácí mazlíček přinesl dáreček v podobě mrtvého zvířete. Samozřejmě, že tyto kočičí dárky nejsou nic příjemného, zvlášť, když je poté musíte odklidit. Pamatujte ale, že kočkám nejde o to, aby vám způsobili infarkt, nýbrž tímto svým chováním vyjadřují určité postoje. Jaké? Na to se teď společně podíváme.

kočka s myší v tlamě
Zdroj: Shutterstock

Instinkt lovce

Kočky jsou od narození predátoři předurčeni k lovení. A ačkoli vaše domestikovaná kočka moc dobře ví, že k přežití lovit nepotřebuje, jelikož má vás jakožto úžasného páníčka, který se o ni postará, tak zkrátka nedokáže odolat nutkání a stejně se na lov či honbu vydá, protože si ji zkrátka užívá.

Některé kočky pak přinesou svým majitelům dárky v podobě mrtvých zvířat – anebo, což je ještě nepříjemnější, někdy i zvířata živá -, aby se pochlubily svým cenným úlovkem, který jim slouží k pozdější konzumaci, jako učební pomůcka či dárek.

Toto jejich chování však nemá nic společného s tím, že by měly hlad. Kořist, kterou domácí kočky uloví, často nebývá k snědku. Občas se sice jedná o myši, ale většinou to bývají i míčky či odpadky, které se jim zdály dostatečně zajímavé na to, aby vám je přinesly. Tyto předměty vám pak předkládají jako dárky, přestože některé z nich nejsou jedlé.

Touha nakrmit svou rodinu

Kočky navíc patří mezi zvířata, která se ráda pohybují ve smečkách, a proto se často chtějí o svou kořist podělit s rodinou. To platí zejména pro ty kočky, které učí svá mláďata lovit a jíst. Pokud se tedy stane, že vám kočka přinese ulovené zvíře, ať už živé či mrtvé, znamená to jediné – považuje vás za součást své rodiny. Přirozené instinkty koček jim říkají, že to musí dělat proto, aby přežily a že tyto důležité dovednosti, které jim mohou leckdy zachránit život tudíž musí předat dál své rodině.

kočky s mláďaty
Kočky navíc patří mezi zvířata, která se ráda pohybují ve smečkách, a proto se často chtějí o svou kořist podělit s rodinou. | Zdroj: Shutterstock

Komunikace a potřeba uznání

Kočka, která vám domů přinese mrtvolku zvířete se vám snaží zavděčit a touží po vašem uznání. Kromě toho je to její styl komunikace s vámi. Ačkoli jsou tato zvířátka známá svou nezávislostí, svým chováním vykazují sociální aspekty, které mohou být propojeny s lidskými členy jejich „skupiny“ – lidmi. Tím, že vám přinese kořist, vám může kočka vyjadřovat svou vděčnost, přátelství a vytvářet specifickou formu interakce se svými lidskými společníky.

Jak zabránit či omezit kočkám v tomto chování

Použijte hračky

Přirozenou touhu kočky po lovení nelze nijak potlačit, jelikož je to pro ni vlastní, avšak co můžete udělat je, že tento její pud přesměrujete na hru. Jakákoli hračka, která vyžaduje, aby ji kočka honila a chytala, psychicky stimuluje její přirozený pud pro lovení. Použít můžete například péřové hůlky, laserová ukazovátka, pohyblivé hračky (míčky, natahovací myšky apod.). Těmto předmětům kočka jednoduše neodolá a bude se je snažit chytit.

Kočka potřebuje mentální stimulaci, zejména v případě, pokud se jedná o typ plemene, který má silnou potřebu lovu. Pokud nemá co lovit, honit a chytat, najde si něco, co tento její lovecký instinkt naplní. To znamená, že se například vrhne na vaše nohy, když půjdete zrovna kolem, nebo poleze po vašich záclonách, kde se bude snažit chytit imaginární kořist.

kočka s červeným světýlkem
Jakákoli hračka, která vyžaduje, aby ji kočka honila a chytala, psychicky stimuluje její přirozený pud pro lovení. | Zdroj: Shutterstock

Proto se snažte kočku zabavovat pomocí her každý den, abyste přesměrovali její lovecké chování. Nejenže tím omezíte tyto problémy, zvlášť, pokud má sklony přinášet vám ke dveřím myši či ještěrky, ale navíc se díky tomu procvičí. Kočky, které žijí v bytě, mívají dost často nadváhu, jelikož nemají takovou šanci k pohybu jako kočky, které žijí venku. Každodenní hraní jim tedy může pomoci nadbytečná kila shodit.

Ačkoli mnoha kočkám stačí, aby se honily za laserovým ukazovátkem, jsou i takové, které potřebují simulovat „zabíjení“ kořisti. Pokud se vaše kočka zdá frustrovaná anebo se neustále snaží ničit předměty, které najde na zemi, například vaší oblíbenou botu, snažte se jí poskytnout něco, co by mohla „zabít“. Například malé plyšové zvíře.

Na obojek jim připevněte zvonek

Kočky žijící venku, které loví a zabíjejí volně žijící zvířata, jsou považovány za invazivní druh, které škodí původním populacím ptáků. To bývá velkým problémem, jelikož některé druhy mohou být ohroženy a kočičí lovení tomu nepřispívá. Upozorněte proto volně žijící zvířata na hrozící útok tak, že kočce na obojek upevníte zvonek. Tím nejen ušetříte život menších zvířat, ale také zajistíte, že na sebe kočka upozorní a nebude moci tak snadno lovit.

kočka se zvonkem
Upozorněte proto volně žijící zvířata na hrozící útok tak, že kočce na obojek upevníte zvonek. | Zdroj: Shutterstock

Zajistěte dostatek potravy

Poskytnutí správné a vyvážené stravy může hrát klíčovou roli, pokud chcete ovlivnit lovecké chování koček. Jak již bylo řečeno, kočky jsou lovci od narození, a když mají hlad, může je to k lovení ještě více motivovat. Ujistěte se proto, že vaše kočka dostává dostatek kvalitního krmení a má stabilní stravovací režim.

Pokud možno, zajděte za svým veterinářem a poraďte se s ním ohledně správného typu a množství potravy pro vaši kočku. Kvalitní strava by měla obsahovat všechny nezbytné živiny, které poskytnou dostatek energie a kočku udrží zdravou. Na trhu existují také speciální druhy krmiv, která jsou navržena tak, aby podporovala kontrolu hmotnosti a zároveň zajistila sytost.

Pokud máte kočku s tendencí k lovu, možná budete chtít zvážit rozdělení denní dávky potravy do několika menších porcí, což může pomoci udržet konstantní hladinu energie a zabránit pocitu hladu, který by mohl kočku motivovat k lovení.

Zvuková a vodní zařízení, která kočky odrazují

Možná, že budete patřit mezi ty lidi, kteří budou chtít zkusit použít zvuková nebo vodní zařízení, která mohou být účinnou strategií k omezování loveckého chování koček. Tato zařízení pracují na principu, že jakmile s nimi přijde kočka do kontaktu, způsobí jí to negativní dojem, což povede k tomu, že se kočka těmto místům začne raději vyhýbat.

kočka pije vodu
Po detekci pohybu může zařízení vystříknout proud vody směrem ke kočce. | Zdroj: Shutterstock

Zvuková zařízení

Zvuková odstrašující zařízení fungují tak, že mají senzor, který reaguje na pohyb či teplotní změny, což umožňuje zařízení zareagovat, jakmile začne kočka projevovat lovecké chování. Zvukový signál, který zařízení vydá, může být pro kočky nepříjemný, což vytváří spojení mezi lovením a nepříjemným podnětem, což může snížit pravděpodobnost, že kočka bude na daném místě v lovení pokračovat.

Vodní zařízení

Vodní odstrašující zařízení fungují na stejném principu jako zvuková zařízení – reagují na pohyb kočky. Po detekci pohybu může zařízení vystříknout proud vody směrem ke kočce. Tato metoda využívá odporu kočky vůči vodě a vytváří tak negativní spojení mezi lovem a nepříjemným mokrým zážitkem.

Pokud se pro některou z těchto metod rozhodnete, je důležité začít pomalu, aby se kočka stihla přizpůsobit novým podmínkám. Tato zařízení jsou navržena tak, aby kočce nijak neublížila, ale zároveň ji to odrazovalo od lovení v nežádoucích oblastech.

GALERIE

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroje:

  • Kniha – The Complete Book of Cats od Rosie Pilbeam
  • Kniha – What Cats Want od Yuki Hattori
  • Kniha  The Secret Language Of Cats od Susanne Schoetz, Peter Kuras
  • Kniha – Cat Behaviour od Jane Martyn, Elizabeth Taylor, David Burton
  • Kniha – Understanding Cat Behavior: A Compassionate Guide to Training and Communication od  Beth Pasek