Chovatelství

Jak vytvořit pouto mezi dětmi a psy? Pokud má váš pes problém s dětmi, zkuste těchto 10 tipů

Psi a děti mohou být skvělými parťáky, pokud se váš pes naučil, jak se k dětem chovat. Někteří psi děti doslova milují a zdá se, že přirozeně vědí, jak se k nim chovat. Tito psi i přesto potřebují výcvik a socializaci, protože je důležité, aby znali své hranice.

Malý pes čichá holčičku
Zdroj: iStock

Socializace štěněte

Štěňata procházejí kritickým obdobím v době vývoje, což je ve věku přibližně 8 až 16 týdnů. V tomto období je proto pravděpodobnější, že se naučí přijímat různé lidi a situace a budou se s nimi cítit dobře. Pokud máte nové štěně, seznamte ho s dětmi pozitivním způsobem. Dbejte na to, aby se setkávalo s různými dětmi různého věku v různých situacích. Děti by se měly ke psům chovat dobře a jemně. Pokud má váš pes s dětmi dobré zkušenosti, bude si je spojovat s dobrými pocity.

Pokud máte dospělého psa, i tak ho můžete socializovat v blízkosti dětí. Proces by měl probíhat pomaleji a jemněji. Dbejte na to, abyste psovi nabízeli dostatek hodnotných pamlsků a pochval. Při prvních známkách stresu psa ze situace odstraňte.

Zahajte program poslušnosti

Dobře vychovaný pes je prvním krokem k zajištění bezpečnosti dětí ve vaší domácnosti. Naučte je základním povelům, jako je sedni a lehni, a budete ho moci naučit, jak se chovat v blízkosti dětí. Pokud je například jeho prvním impulsem vyskočit a olíznout návštěvu, naučte ho místo toho lehnout, což vám umožní nasměrovat ho k vhodnějšímu chování.

Možná budete chtít vzít svého psa do výcvikových kurzů, kde vám pomohou profesionální trenéři. Kurzy výcviku psů jsou cenově dostupnější než individuální profesionální výcvik a umožní vašemu psovi naučit se chovat v blízkosti jiných psů.

Procházka se psem
Dobře vychovaný pes je prvním krokem k zajištění bezpečnosti dětí ve vaší domácnosti. | Zdroj: iStock

Cvičení pro nácvik manipulace

I to nejlépe vychované dítě se někdy neudrží a vrhne se psovi kolem krku nebo ho zatáhne za ocas. Připravte svého psa na tento druh pozornosti dříve, než s dítětem přijde do kontaktu. Hodně ho chvalte, zatímco ho budete jemně tahat za ocas, držet ho za tlapky, objímat ho a prohlížet mu uši. Pokud váš pes při tomto jemném pobízení projevuje strach nebo úzkost, bude možná lepší držet děti v dostatečné vzdálenosti.

Nedovolte svému psovi skákat nahoru

Možná vám nevadí, že na vás váš pes skáče, aby vás pozdravil, ale ne každý návštěvník vašeho domova se bude cítit stejně. Zvláště nebezpečné to může být v případě, že je návštěvníkem malé dítě, které může být zraněno, pokud ho váš pes povalí.

Nejlépe uděláte, když svému psovi vůbec nedovolíte vyskakovat. Pokud váš pes vyskočí, když vejdete do dveří, můžete mu dát povel, aby si místo toho sedl. Pokud to nezabere, zkuste se vrátit zpět do dveří, a postup opakovat. Dávejte psovi hodně pozornosti a chvalte ho za to, že při průchodu dveřmi drží všechny čtyři tlapky na zemi. Pes se brzy naučí, že je mnohem prospěšnější na lidi neskákat.

Chlapec si hraje se psem
Nejlépe uděláte, když svému psovi vůbec nedovolíte vyskakovat. | Zdroj: iStock

Seznamte psy s dětskými hračkami

Přemýšlejte o tom, co všechno dětské hračky dokážou. Panenky a plyšáci často vydávají legrační, vysoké zvuky. Autíčka sviští rychlým tempem. Míče se házejí nebo kopou přes dvůr. Všechny tyto věci mohou být pro psa velmi lákavé, aby hračky kradl, žvýkal nebo se za nimi honil. To může vést k ničení hraček, ale také k pokousání nebo sražení dětí. Citliví psi se mohou některých dětských hraček bát a pak si tento strach začnou spojovat i s dětmi.

Seznamte psa s dětskými hračkami bez přítomnosti dětí. Tehdy se hodí povely jako nech to být a zůstaň. Pomocí těchto povelů zabráníte psovi, aby hračky kradl nebo se za nimi honil. Nezapomeňte psa přesměrovat na vhodné psí hračky. Pokud je váš pes nervózní, odměňujte ho pamlsky, jakmile se nachází u hraček.

Chovejte se jako dítě

Přiznejme si, že děti se chovají jinak než dospělí. Běhají, křičí a pohybují se nevyzpytatelně. Zkuste svého psa s některými z těchto způsobů chování seznámit sami. Naučte svého psa zůstat v klidu a pomalu se dopracujte k tomu, aby zůstal na jednom místě, zatímco vy běháte po dvoře nebo křičíte vysokým hlasem jako dítě.

Svého psa můžete na způsob chování dětí přivyknout také tím, že ho vezmete do parku nebo na dětské hřiště. Zpočátku si udržujte odstup a pomalu se přibližujte k hrajícím si dětem. Pokud se vám bude zdát, že je váš pes v některém okamžiku znepokojený, ustupte o několik kroků a začněte znovu. Snažte se, aby bylo pro psa vše zábavné, a používejte hodně pochval a pamlsků.

Šťastný otec pomáhá malému synovi.
Zpočátku si udržujte odstup a pomalu se přibližujte k hrajícím si dětem. | Zdroj: iStock

Trénink psa v přepravce

Psi se v blízkosti dětí často chovají lépe, pokud mají únikovou cestu. Vycvičte proto psa v přepravce tak, aby v ní byl spokojený a cítil se v ní dobře. Dětem v domácnosti jasně vysvětlete, že do přepravky nemají přístup. Pes tak může s dětmi komunikovat, když chce, ale zároveň má bezpečné místo, kde si může odpočinout.

Nenuťte psa, aby přijímal děti

Někteří lidé si myslí, že držet psa, aby si ho dítě mohlo pohladit, je dobrý způsob, jak seznámit psy a děti. Není to pravda! Pokud se pes dětí bojí, může být držení psa, když se k němu dítě přiblíží a hladí ho, děsivým zážitkem. Pes, který se bojí, může být agresivní a vrčet, mlaskat nebo kousat ve snaze uniknout před objektem svého strachu – v tomto případě před dětmi. Místo toho dopřejte svému psovi tolik času, kolik potřebuje, aby se v blízkosti dětí cítil dobře, a dejte mu šanci, aby se k nim přiblížil podle svých vlastních podmínek.

dopřejte svému psovi tolik času, kolik potřebuje, aby se v blízkosti dětí cítil dobře
Dopřejte svému psovi tolik času, kolik potřebuje, aby se v blízkosti dětí cítil dobře. | Zdroj: iStock

Zachovejte pozitivní přístup

Nejlepším způsobem, jak vybudovat dobrý vztah mezi psem a dětmi, je používat pozitivní posilování. Když se váš pes chová v blízkosti dětí dobře, nezapomeňte ho hodně chválit, dopřávat mu pamlsky a pozornost. Váš pes se tím naučí, že dobré věci se mu dějí vždy, když jsou děti nablízku. Brzy bude děti s radostí vyhledávat a bude se chovat co nejlépe.

Dejte dětem pravidla

 Nejen psi potřebují výcvik. Také dětem je třeba dát pravidla, jak se mají chovat v blízkosti vašeho psa. Ujistěte se, že každé dítě, které vstoupí do vašeho domova, zná následující pravidla:

  •         Psa je třeba hladit jemně.
  •         Pozornost by neměla být psovi vnucována.
  •         Psí přepravka je nepřístupná.
  •         Nepřibližujte se k psovi, když jí nebo žvýká kost.
  •         Nechte psa o samotě, když spí.
  •         Ujistěte se, že je v blízkosti dospělý, když je pes zrovna v místnosti. Děti by nikdy neměly              zůstat se psem bez dozoru.

FOTOGALERIE

Text: Claudie Kornelová
Foto: iStock
Zdroje: Living with Kids and Dogs… Without Losing Your Mind: A Parent’s Guide to Controlling the Chaos od Colleen Pelar
The Family Dog: Its Choice and Training od John Maxwell
Childproofing Your Dog: A Complete Guide to Preparing Your Dog for the Children in Your Life od Brian Kilcommons a Sarah Wilson
Raising Puppies & Kids Together: A Guide for Parents od Pia Silvani a Lynn Eckhardt
The Art of Raising a Puppy od Monique Anstee