Chovatelství

Desatero nejčastějších otázek a omylů o ektoparazitech u psů a koček

V každém oboru panuje řada mýtů a omylů. Platí to i ve věci ektoparazitů u psů a koček. Stejně tak ale existuje i řada otázek z téže sféry, které se neustále opakují. Je proto dobré uvést nejrozšířenější mýty na pravou míru a nejčastější otázky zodpovědět.

1. To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.

Blecha se řadí mezi druhově specifické parazity, kteří preferují psí či kočičí kůži. Ovšem v momentě, kdy potřebuje potravu (krev), napadá i člověka. Tím, že psy a kočky chráníme přípravky proti těmto parazitům, chráníme tak i svoje vlastní zdraví.

2. Psa či kočku stačí chránit proti parazitům jen v sezóně. Klíšťata a blechy přece přes zimu žádné nebezpečí pro zvíře nepředstavují.

Není tomu tak. Například u blech je riziko celoroční. Neboť na zvířeti nacházíme pouze blechy dospělé, ty však produkují vajíčka, která ze zvířete vypadávají do jeho okolí. Mohou se tak uchytit doma na koberci, v autě, na sedačce… Z vajíčka se vylíhne larva, která se živí trusem dospělých blech, a poté se zakuklí. Kukla může přežívat i více než sto dní. Proto hrozí celoroční nebezpečí infekce. Současně ani klíšťata nepředstavují již jen vyloženě sezónní záležitost. Jejich výskyt v rámci ročních období se naopak prodlužuje. Důvodem je neustálé zvyšování zimních teplot a současně narůstající tolerance klíšťat vůči nižším teplotám.

3. Psa či kočku jsme jednorázově odblešili a není tedy potřeba dalších opatření k prevenci před blechami.

Jedná se o jeden z velmi častých chybných úsudků. V momentě, kdy psa či kočku jednorázově odblešíme, zbavili jsme se parazitů pouze na omezený čas. V průběhu dalších týdnů a měsíců totiž postupně v okolním prostředí dochází k dovylíhnutí vývojových stádií blech. Za několik týdnů je tak zvíře opět zablešené a spolu s ním může být zamořen třeba i náš domov. Z tohoto důvodu je nutná kontinuální péče a prevence před blechami. Nezbytné je pravidelně aplikovat antiparazitární přípravky. U spot-on přípravků (pipet) se musí aplikace provádět opakovaně v měsíčních intervalech. Obojky pak chrání zvíře po dobu mnoha měsíců; k dispozici jsou obojky pro psy s účinností 7 měsíců či unikátní obojek, určený pro psy i kočky s účinností až 8 měsíců.

4. Mohu použít na psa i kočku stejné antiparazitikum? Přípravek bude působit na stejné parazity, u psa zabírá, tak by měl fungovat i u kočky.

Ne vždy tomu tak je. Je třeba dávat si velký pozor na to, o jaký typ přípravku se jedná. Existují totiž antiparazitární přípravky, které jsou určeny pouze pro psy, zatímco pro kočky mohou být toxické. Současně se vyrábějí přípravky, které pomohou od parazitů jak psovi, tak kočce.

Chraňte vaše zvířecí miláčky

5. Pokud na psovi či kočce nevidí chovatel blechy, nemohou tedy být tito parazité ani v domácnosti.

Bohužel tomu tak není. V momentě, kdy odblešíme domácího mazlíčka, blech jsme se nemuseli zbavit komplexně. Odblešení je třeba vnímat v mnohem širším kontextu. Většina vývojových stádií blech (95%) se totiž nachází v okolí, ve kterém se zvíře pohybuje. Na zvířeti samotném bývají viditelné pouze blechy dospělé. Ostatní vývojová stádia mohou být kdekoli, kde se zvíře pohybovalo. Je proto důležité používat přípravky, které pomáhají omezovat vývojová stádia i ve vnějším prostředí. Nezbytné je také důkladně vysát a vytřít podlahu, vyčistit pelíšek domácího mazlíčka, ale také pohovku, na které s námi pes či kočka lehají. To jsou totiž místa ideální k zachycení blech v jejich vývojových stádiích, z nichž se potom vyvíjejí blechy dospělé.

6. K ochraně domácího mazlíčka před klíšťaty stačí použít antiparazitikum v hlavní klíšťové sezóně.

Toto představuje nejčastější chybu, jaké se majitelé domácích mazlíčků dopouštějí. Nedostatečná četnost použití přípravků v aplikační formě – například spot-onu (pipety), znamená sníženou ochranu zvířete proti parazitům. Aplikace musí probíhat pravidelně. U spot-on přípravků je délka ochranného účinku většinou cca 4 týdny. Chovatel by ji tedy měl pravidelně každý měsíc opakovat. Současně přestala být klíšťata sezónní záležitostí a rizika, s nimi spojená, nás ohrožují po mnohem delší časové období. Vše je způsobeno vyššími teplotami během zimy a současně schopností klíšťat přizpůsobovat se počasí.

7. Přípravky proti vnějším parazitům stačí použít až s prvními objevenými klíšťaty. Do té doby není nutné psa ani kočku chránit.

Naopak. Použijeme-li přípravky až potom, co se klíšťata objeví, zbytečně zvyšujeme riziko přenosu infekčních onemocnění z těchto parazitů. Pravidelnou aplikací zajistíme u zvířete průběžnou ochranu. A omezíme i nutnost klíště odstraňovat, protože u přípravků s repelentním účinkem dokonce nedojde ani k jeho uchycení.

8. Naši kočku (psa) není třeba chránit proti parazitům; je jen doma a paraziti tak zvíře ohrozit nemohou.

I psy a kočky, které chováme ve svých domovech a stali se nedílnou součástí naší rodiny, musíme chránit proti parazitům. Vajíčka blech na svém oděvu může přinést i samotný člověk. I kočkám v domácnostech se může stát, že snědí například vajíčka červů. Ta mohou být schovaná v nepatrné hromádce půdy, kterou si přineseme domů na botách. Kočky velmi rády olizují různé předměty. Ty na sobě mohou nést právě stopy parazitů. Proto je důležité kočky i psy pravidelně ošetřovat proti vnějším parazitům, a také je odčervovat alespoň 1 x za 3 měsíce. Přípravky, určené k ochraně zvířat před vnitřními parazity, je možné zakoupit nejen u veterinářů, ale také v lékárnách.

9. Psi a kočky díky jejich srsti netrápí komáři ani bodavé mouchy. Bodnutí komárem navíc není pro zvíře nijak nebezpečné.

Je pravda, že jsou zvířata chráněna hustou srstí, ovšem ani ta je plně nechrání proti těmto nepříjemným parazitům. I když komáři na první pohled netrápí zvíře tolik jako člověka, mohou být přenašeči nebezpečných infekčních onemocnění, jako je srdeční červivost či leishmanióza. V případě leishmaniózy se dokonce jedná o onemocnění nevyléčitelné a přenosné na člověka. Z toho důvodu je důležité nepodceňovat ochranu zvířat, a tím také chránit i zdraví člověka. Jednoduché řešení představuje pravidelná aplikace přípravků s dlouhodobým repelentním účinkem.

10. Vnější parazité (blechy, klíšťata a komáři) jsou pro zvířata pouze nepříjemní, ale žádné zdravotní riziko nepředstavují.

Vnější parazité jsou jak pro zvíře, tak i pro člověka potenciálně velmi nebezpeční, takže toto riziko by chovatelé neměli podceňovat. Mezi onemocnění, přenášená klíšťaty, patří například lymská borelióza, klíšťová encefalitida a babesióza. Blechy mohou přenášet vývojová stádia tasemnice a způsobovat alergie na bleší kousnutí. Komáři mohou u psů způsobovat podkožní dirofilariózu nebo srdeční dirofilariózu (tzv. srdeční červivost).

Připravil: MVDr. Václav Bartoš – Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové, foto: archiv