Chovatelství

Chcete nejinteligentnějšího psa?

Pak byste měli mezi spousty plemen vybrat podle mnoha odborných testů border collii. Jsou to psi, kteří se učí úžasně rychle, plní příkazy dokonale, přesně a okamžitě. A navíc to dělají s velkou chutí. Ovšem záleží na pánovi, pokud neumí dávat pokyny jasně, včas a přesně, pokud není energický a důsledný, pak si taková borderka dělá co chce. A její inteligence se obrátí proti vám…

Byli jsme s kamerou v Růžově, to je na jihovýchod od Českých Budějovic, kde nás už čekali manželé Topinkovi, kteří mají těch border colií víc. Chovají ovce a fenky jim při tom vydatně pomáhají. Ukázali nám, jak se borderky chovají na pastvě. A dozvěděli jsme se, že tento pes se vlastně chová jako vlk. Má od stáda odstup a když některý jedinec se od ostatních oddělí, rychle ho přinutí vrátit se zpět. Všechno ovšem dělají na pokyn svého pána. A není to zase tak jednoduché tyto inteligentní psi naučit dokonale pracovat a pak je ovládat.colie2

Snad ze všeho nejdůležitější je původ border colie. Viktor Topinka nám řekl, že šlechtěním se v posledních letech vrozené schopnosti plemene občas vytrácejí. Kdyby měl poradit farmářům, kde si mají obstarat psa k ovcím, vždycky by řekl, že jedině vybírat z chovu, který se aktivně o ovce stará.

Border colie jsou totiž v poslední době využívány třeba pro agility, tedy pro sportovní činnost a tam jsou vedeny při  výchově jinak než psi pastevečtí. Štěňata takové sportovně vedené fenky nemusí být pro ovládání ovcí vhodná, zvláště, když tyto bordercolie sportují už ve druhé nebo třetí generaci.

Ale ať už se tito psi zabývají jakoukoliv činností, vždycky to dělají s velkým zaujetím a  vydrží pracovat dlouho a neúnavně. O to větší nároky pak kladou na pána a majitelé – začátečníci by asi neměli začínat s borderkami. Mohou je snadno zkazit a přednosti psa pak mohou být na obtíž, říkají zkušení chovatelé border colií.

Článek z RPN č. 5/2011