Atlas

Vrtule třešňová (červivé třešně)

Červivé třešně a višně nejsou považované za vadu a mnohým zahrádkářům nevadí. Měli by však vědět, že jejich stromy napadla pravděpodobně vrtule třešňová a dá se tomu předejít.

vrtule třešňová
vrtule třešňová (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce způsobuje červivost plodů pozdějších odrůd třešní a višní. Za rok má jednu generaci. Přezimuje ve stadiu kukel pod třešněmi a višněmi mělce v půdě. K hlavnímu rojení dospělých vrtulí dochází v polovině května. Přibližně 7–10 dnů po páření začínají samičky zapouštět vajíčka do plodů.

Chemická ochrana

Dřeviny je potřeba ošetřit dvěma až třemi postřiky s odstupem 10 dnů. Ideálně na začátku rojení, v době, kdy kvete bez černý, a v době kladení vajíček. Použít je možné přípravky Decis Protech a Sanium Ultra.

Ekologická ochrana

Instalace žlutých lepových destiček. Použití listového bakteriálního hnojiva NovaFerm Orion, které eliminuje požerové a savé škůdce.

Prevence

Výběr vhodného pěstitelského místa, optimální výživový a vláhový režim, pravidelný řez a prosvětlování koruny, sběr napadaných listů a plodů.

vrtule třešňová; bílé larvy; červivost plodů; červivost plodů třešní; červivé třešně; červivé višně; škůdce třešní; škůdce višní; třešně; višněvrtivka ceresnova1