Atlas

Vlnatka na pokojových rostlinách (bílé chomáčky na palmách, vatové útvary na květech)

Objevili jste na pokojových květinách bílé chomáčky? Zřejmě je napadla vlnatka. Čeká vás tvrdý a náročný boj.

vlnatka
Vlnatka na pokojových rostlinách (Foto: Shutterstock)

Projevy

Vlnatka je malý hmyz s bílým nebo béžovým, někdy i narůžovělým tělem. Vypouští voskovité sekrety, které vytvářejí chomáčky. Právě díky chomáčkům si škůdců nejčastěji všimneme. Napadají prakticky všechny pokojové rostliny, nejčastěji je najdeme na tučnolistých, kaktusech, palmách, ale i orchidejích, dracénách a fíkusech. Vlnatka škodí sáním rostlinných šťáv. Kvůli vatovým chomáčkům, pod kterými se ukrývají larvy a vajíčka, je boj s tímto škůdcem poměrně náročný a někdy je jednodušší rostlinu vyhodit.

Chemická ochrana

Použít můžeme postřiky Dursban, Karate Zeon, Calypso, Mospilan. Do postřikové kapaliny přidáme smáčedlo, například Silwet. Před samotnou aplikací postřiku je vhodné narušit kolonie vatovou tyčinkou. Postřiky je třeba opakovat alespoň 3x a měnit, protože jeden postřik obvykle nepostačuje a problém se opakuje.

Ekologická ochrana

Ekologickou alternativou je přípravek z 20 g draselného mýdla a litru vody, do kapaliny přidáme i 100 ml denaturovaného lihu. Tímto přípravkem opatrně stíráme všechny vatové útvary, ošetření pravidelně opakujeme.

Prevence

Pravidelná kontrola pokojových rostlin, kontrola i rubové strany listů. Napadené rostliny okamžitě izolujeme.

vlnatka; pokojové rostliny; palmy; škůdci na palmách; vatové útvary; bílé chomáčky na pokojovkách; fíkusy; škůdci na fíkusech; kaktusy