Interiér

Čím vyčistit listy rostlin? Zkuste citronovou šťávu a budete překvapeni

Objevte, jak citronová šťáva dokáže efektivně odstranit bílé skvrny z listů pokojových rostlin způsobené tvrdou vodou. Náš návod vám ukáže, jak připravit a použít tento přírodní čisticí prostředek pro zdraví a krásu vašich rostlin.

Špinavé listy rostlin
Zdroj: Shutterstock

Nejlepším prostředkem k čištění listů pokojových rostlin je voda. Rostliny milují rosení a sprchy. Hlavní podmínkou je, že voda musí být teplá. V oblastech s tvrdou vodou se však může stát, že na listech najdete bílé skvrny způsobené uhličitanem vápenatým, který se na nich usazuje po rosení vodou z kohoutku.

Pomůže je odstranit citronová šťáva rozpuštěná ve vodě. Jiným způsobem, jak se jich můžeme zbavit, je použití lesku na rostliny nebo speciálních vlhčených ubrousků na listy pokojových rostlin.

Jak listy rostlin vyčistit citrónovou šťávou?

1. Citrónovou šťávu vymačkejte do vody s pokojovou teplotou, přibližně jednu polévkovou lžíci na 100 ml vody. Zamíchejte a přes sítko přelijte do rozprašovače. Nejlepší je dešťová voda, pokud ji nemáte, použijte vodu filtrovanou nebo z kohoutku.

Mačkání citronu
Zdroj: Shutterstock

2. Tekutinu rovnoměrně nastříkejte na listy ze vzdálenosti asi 10 cm. Všímejte si na listech skvrn, které vznikly z rosení vodou z kohoutku.

Rozprašovač na rostliny
Zdroj: Shutterstock

3. Měkkým hadříkem jemně otírejte povrch listů, skvrny i prach by měly zmizet. Drsné tření může listy poškodit, pokud skvrny nejdou dolů, postup raději zopakujete.

Otírání listů rostlin
Zdroj: Shutterstock

Fotogalerie

Text: Monika Šestinová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů