Atlas

Roztočík široký (zdeformované listy papriky)

Deformace nejmladších listů papriky, hnědnutí a odumírání vrcholů výhonků může způsobovat nebezpečný škůdce – roztočík široký.

roztočík široký
Roztočík široký (Foto: Shutterstock)

Projevy

Škůdce, který je téměř neviditelný pouhým okem, poškozuje vegetační vrcholy, mladé listy, květy a plody papriky. Saje rostlinné šťávy, následně dochází k nápadným deformacím, zastavení růstu a zakrsnutí rostliny. Poškozuje papriku na záhonech i ve sklenících.

Chemická ochrana

V případě zjištění prvních příznaků napadení je třeba zrealizovat postřik přípravkem Vertimec 018 EC, do postřikové kapaliny je třeba přidat smáčedlo. Více napadené rostliny je třeba zlikvidovat.

Ekologická ochrana

Postřik macerátem z kopřivy: 1 kg čerstvé kopřivy zalijeme 10 l vody, louhujeme 12 hodin. Přefiltrujeme a postřikujeme napadené rostliny.

Prevence

Důsledný výběr paprikových sazenic. Často je tento škůdce zanesen na místo pěstování s mladou sazenicí. Dodržování doporučených pěstitelských postupů, pravidelný příjem vláhy a živin.

roztočík široký; deformace nových listů; kroucení mladých listů papriky; poškození květů a mladých plodů; paprika; škůdce na paprice