Atlas

Červec pokojový (lepkavé listy, puklice)

Lepkavý povrch listů pokojových rostlin a hnědé tvrdé útvary naznačují, že rostliny napadli červci, častěji označované jako puklice. I zde platí, že když zakročíte včas, rostliny zachráníte. Jak na to?

červec pokojový
Červec pokojový (Foto: Shutterstock)

Projevy

Častěji se můžeme setkat s označením puklice. Škodí na pokojových rostlinách, najdeme je většinou na spodní straně listů. Napadenou rostlinu oslabují tím, že z ní sají rostlinné šťávy. Vyznačují se vypouklým hnědým tělem s typickým pancířem. Jejich výskyt poznáme i podle lepkavého povrchu listů, současně se zde soustředí i čerňovky.

Chemická ochrana

Po zjištění je vhodné rostlinu ošetřit přípravkem Karate ZEON 5 CS a postřik zopakovat po asi 10 dnech, je třeba ho ale aplikovat vždy mimo místnosti. Většinou je třeba do postřikové tekutiny přidat i smáčedlo, například Silwet.

Ekologická ochrana

Umývání listů saponátovým roztokem, potírání lihem nebo mechanická likvidace, případně odstřihnutí napadených částí. Pomoct by mohla i aplikace přípravků FLORAVITA Citro a KARANIMBA Mikro.

Prevence

Pěstování pokojových rostlin v optimálních podmínkách, přiměřené zavlažování a přihnojování, pravidelná kontrola zdravotního stavu, důkladná kontrola i spodní strany listů a stonků.

červec pokojový; puklice; hnědé útvary; škůdce s pancířem; škůdce na spodní straně listu; pokojové rostliny; škůdce na pokojovkách; puklice na květech