Zdraví

Zázračný ocet aneb Důvody, proč se ho vyplatí mít vždy po ruce

Pokud jste dosud používali ocet jen k přípravě salátové zálivky nebo láku na zavařování, je načase objevit i další možnosti jeho využití. Ať už perete, uklízíte, bojujete s různými zápachy, nebo pečujete o svou krásu, ocet se vyplatí mít vždy po ruce.

Jak využít ocet a jablečný ocet v domácnosti
Jak využít ocet a jablečný ocet v domácnosti
Foto: Shutterstock

Bojovník za čistou domácnost

Většinu lidí úklid nikterak netěší a vyznat se v široké nabídce čisticích prostředků? Takřka nemožné. Čistou domácnost nám přitom dokáže zajistit jediný, snadno dostupný a levný prostředek– ocet.

 • Použít se dá na odmaštění kuchyňských povrchů, kdy pak už stačí jen přetřít daná místa hadříkem vymáchaným v čisté vodě. Ocet si poradí i se silnějším „kalibrem“, například se špinavou digestoří.
 • Nerezové povrchy opět získají svůj lesk, když je přetřete octem a pak vyleštíte suchým hadrem.
 • Ocet vám dobře poslouží také k likvidaci vodního kamene nebo při mytí a leštění oken.
 • Přetřít s ním lze podlahy i dlaždičky, což jako dezinfekci oceníte zejména v koupelně a na toaletě.
 • A trápí-li vás plísně třeba ve spárách mezi dlaždičkami v koupelně, smíchejte vodu s octem, ovšem tentokrát vinným, a to v poměru 1:1 (v případě masivní plísně použijte neředěný). Směs pak nastříkejte na postižená místa, nechte působit a omyjte.

Pryč se zápachy!

Čas od času doma bojujeme s nejrůznějšími nepříjemnými zápachy. I v takových případech se nebojte vsadit na ocet.

 • Univerzální pohlcovač zápachů připravíte smícháním 1 dílu vody a 1 dílu octa. Směs nalijte do rozprašovače a nastříkejte ji volně do místnosti.
 • Vůni čistých záclon a koberců obnovíte postříkáním směsí vody, octa a nějakého éterického oleje, např. levandulového, který zároveň krásně provoní celou domácnost.
 • Zavanul vaším bytem zápach připáleného jídla? Zkuste na plotně povařit trochu vody s 1/4 šálku octa a nechte chvíli vzlínat páru.
 • Pakliže používáte třeba na cesty jednu lahev na pití, i z ní se po čase může linout nepříjemný odér. Naplňte ji proto směsí vody a octa v poměru 1:1 a nechte přes noc odstát. Ráno vypláchněte, zápach by měl zmizet.
Jak využít ocet v domácnosti: Svěží záclony
Foto: Shutterstock

Na trhu existuje několik druhů octů, z nichž nejznámější a nejpoužívanější je v našich končinách lihový, zejména kvasný lihový v 8% koncentraci. Je nezbytným pomocníkem při zavařování a nakládání, zatímco třeba ovocné octy jsou určené hlavně pro dochucování nejrůznějších pokrmů, ačkoli takový jablečný ocet.

Praní půjde snáz

Samostatnou kapitolu v péči o domácnost představuje praní. Kdo se nikdy nepotýkal se skvrnami neznámého původu, (pomyslně) ruku nahoru…

 • Skvrny na oblečení, ale i koberci nebo bytovém textilu zkuste nejprve zaprat se směsí octa a soli a teprve pak vyperte běžným způsobem.
 • A víte, že ocet lze použít i jako aviváž? Ne, nemusíte se bát, že pak budete cítit poněkud „nakysle“. Prádlo naopak bude vonět čistotou a navíc prospějete i své pračce. Ocet totiž kromě prádla vyčistí i váš spotřebič, zejména od vodního kamene. Na přípravu domácí aviváže použijte 1 díl vody, 1 díl octa a pár kapek éterického oleje a do přihrádky na aviváž nalijte 2–3 lžíce této směsi podle velikosti várky prádla.
 • A když už jsme naťukli údržbu pračky jako takové, jednou za čas můžete použít místo pracího prášku právě ocet a spustit prací program jen tak naprázdno. Vnitřní prostory pračky se tak vyčistí a dezinfikují, totéž lze provést i s myčkou.
Jak využít ocet v domácnosti: ocet jako aviváž a čistič pračky
Foto: Shutterstock

Octem jablečným ke kráse a zdraví

Nakonec nelze opomenout skvělé účinky octa také na naše zdraví a naši krásu.

 • Pokud bojujete s plísněmi nehtů či nohou nebo bradavicemi, vyzkoušejte koupele a obklady právě z jablečného octa.
 • Ten se vám může hodit i při ošetření akné nebo pigmentových skvrn. Párkrát do týdne naneste na pleť pomocí vatového tamponku směs vzniklou z 5 dílů vody a 1 dílu octa. Po 10 minutách opláchněte.
 • Konzumace jablečného octa, například v podobě sklenice vlažné vody se lžící tohoto ochucovadla denně, rovněž podpoří správné fungování zažívání, „nakopne“ imunitní systém a detoxikaci těla a také pomůže snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.
 • Pravidelný octový oplach ocení i vaše vlasy, které pak budou lesklejší a krásně hebké (jen pozor, používat maximálně dvakrát týdně!).


Na co ještě se hodí ocet

 • Potřebujete odstranit z čelního skla auta starou dálniční známku nebo sloupnout nějakou starou nálepku? I tady pomůže octová síla. Stejně jako v případě prevence námrazy skel, na něž můžete rozprašovačem nanést octovou vodu (smíchejte ocet s vodou v poměru 3:1).
 • Asi každý někdy zažil nepříjemné pálení žáhy. Až vás to příště opět „chytne“, zkuste polknout trochu vody nebo čaje smíchaného s 1 lžící octa.
 • Rádi posnídáte vařená vejce? Vyzkoušejte další octový „fígl“, díky němuž vajíčka při vaření nepopraskají – stačí přidat do vody 1 lžíci octa. Vejce by se díky tomu měla také snadněji loupat.
 • Pokud se potřebujete zbavit rzi na kovových předmětech, vložte je na chvíli do octové lázně. Po vyndání budou zářit novotou.
 • Octovou vodou můžete rovněž opláchnout ovoce a zeleninu před konzumací. Neškodným způsobem je tak zbavíte chemikálií z postřiků.

Text: Helena Pokorná Hladíková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj citace: www.svet-potravin.cz/clanek/co-byste-měli-vedet-o-octu