Zdraví

Vybíráme zdravotnické oděvy: Na co si dát pozor?

Pracujete v nemocnici, v ordinaci praktického lékaře, nebo v jiném specializovaném zdravotnickém zařízení? Pak vaše pracovní pozice pravděpodobně vyžaduje nošení speciálních zdravotnických oděvů. Proč tomu tak je? Jaké jsou možnosti ve výběru zdravotnického oblečení? A na co si dát při jeho výběru pozor?

Historie pracovních oděvů pro zdravotníky

Zdravotnické oděvy sloužily odjakživa především k rozpoznání lékařů, sester, lékárníků a dalších zaměstnanců zdravotnického zařízení od jejich pacientů a návštěvníků. V minulosti platilo striktní pravidlo, že veškeré zdravotnické oděvy musely být bílé. Důvodem byla především snazší možnost uhlídat, zda nebyl oděv lékaře či někoho ze zdravotního personálu kontaminován špínou, krví nebo nějakou látkou. V průběhu času však začali zdravotníci tento důvod přehodnocovat. Velké množství bílých oděvů totiž muselo být likvidováno pouze proto, že se již vypráním nedařilo obnovit čistě bílou barvu látky. Bílé oděvy navíc často nadměrně namáhaly oči chirurgů při jejich náročné práci. A byli to právě chirurgové, kteří se stali průkopníky ve vnášení nových barev mezi striktně bílé zdravotnické oděvy.

Jak správně vybrat

Pokud nyní stojíte před výběrem nového zdravotnického oděvu a nechcete kupovat zajíce v pytli, pak jistě stojí za to zamyslet se nad celou řadou důležitých otázek. Od dob výhradně bílých oděvů a pevně stanovených střihů oblečení pro zdravotníky už totiž uplynul nějaký ten čas a v nabídce dnešních obchodů s pracovními oděvy je nepřeberné množství zboží.

Dříve, než sáhnete po prvním trendy oblečení, přemýšlejte především nad tím, jakou práci budete vykonávat. To ovlivní především to, zda například zvolíte spíše kalhoty, nebo jiný vzdušnější oděv. Rozhodující také může být střih, množství kapes a doplňků na oděvu a mnohé další záležitosti. V každém případě byste se ve vybraném oblečení měli cítit dostatečně pohodlně a mít přiměřenou volnost pohybu.

Kromě praktičnosti a notné míry elegance vybraného střihu je klíčovou vlastností také materiál vybíraného oděvu. Často platí, že oblečení ověřených a zavedených značek, například výrobce pracovního oblečení Ardon, přináší určitou záruku kvality. Při práci ve zdravotnictví často hrozí ušpinění, a tak je potřeba volit oblečení z látek, které se dají snadno vyprat a jsou odolnější proti ušpinění. Počítejte také s tím, že pracovní oděv budete prát velmi často, a tak vybraný materiál ovlivní i to, kolik takových praní váš nový vybraný kousek vydrží.

Nákup na internetu versus v kamenném obchodě

Máte vybráno? Pak už stačí jen vyrazit do obchodu nebo navštívit internetové stránky zavedených e-shopů. Nespornou výhodou nákupu v kamenné prodejně je zajisté možnost oblečení vyzkoušet a ihned po zaplacení si ho odnést domů. Nabídky internetových obchodů však rozhodně nezůstávají pozadu. Kromě možnosti vrátit zboží v zákonné 14denní lhůtě bez udání důvodu vás v případě e-shopu obvykle potěší také příznivější cena. Příjemná je navíc často také možnost přečíst si názory a zkušenosti kolegů, kteří si dané oblečení již zakoupili před vámi.

ZDROJ: PR článek společnosti  ARDON SAFETY s.r.o.