Zdraví

Začněte rok 2024 naplno: Tipy na podcasty, kurzy a knihy

Současný online svět nabízí obrovské možnosti pro osobní růst a rozvoj. Od relaxace, přes multižánrovou zábavu, až po celkový rozhled a vzdělávání. Pojďme se podívat na několik tipů a doporučení, jak se tímto způsobem nastartovat v novém roce.

Kniha u kávy
Zdroj: Shutterstock

Podcasty

Jde o tématický seriál s moderátorem, který si zve různé hosty. Vy si jednoduše můžete vybrat téma, které vás zajímá a nechat se v průběhu celého roku inspirovat. Podcasty můžete poslouchat živě, ale i ze záznamu, protože si ho lze stáhnout na různých streamovacích platformách.

Velká část podcastů je volně dostupná na webu, u některých je ale potřeba si nainstalovat aplikaci. Jde například o iRozhlas, Spotify, Apple Podcasts nebo Google Podcasts a mnoho dalších. V České republice existuje celá řada skvělých podcastů, ve kterých se dá vyhledávat zábava, odbornost nebo prostě jen relax. 

Muž se sluchátky v uších
Podcasty i online kurzy můžete poslouchat kdykoliv, třeba při cestě do práce, školy, nebo během sportování. | Zdroj: Pixabay

K nejpohodovějším podcastům patří:

  • Hype-Cast Podcast se zaměřuje na rozhovory se známými osobnostmi.
  • Mezi učiteli a fanoušky geografie pak vede podcast Zachraň zeměpis.
  • Pro fanoušky knih, filmů a obzvláště fantasy je tu podcast Toulky s Tolkienem.
  • HausboTalk Petra Horkého navštěvují osobnosti z různých koutů světa.
  • Podcast přímo pro děti, kde se mohou seznámit zábavnou formou s všeobecným přehledem z oblasti přírody, vědy, techniky a lidského těla se jmenuje jednoduše Podcast pro děti.

Zajímavým podcastem Radiožurnálu je pořad Děti se ptají, který moderují malí reportéři a tím do různých témat dodávají neotřelý pohled na věc.

Online kurzy

Online kurzy slouží hlavně těm, kteří se chtějí dovzdělat v různých oborech. Hojně využívané jsou například ty jazykové. Zdaleka nejlepší platformou pro online jazykové kurzy je web onlinejazyky.cz

Pro osobní rozvoj jsou pak velmi oblíbené Kurzy pro radost, které obsahují širokou škálu témat, včetně hry na hudební nástroje, kurzy zdravého sebevědomí nebo meditace.

Knihy

O tom, jak knihy ovlivňují různé aspekty našeho soukromého i profesního života, není třeba dlouhých diskuzí. I v roce 2024 je možné se dostat k velkému množství knih, které nás i naše blízké mohou inspirovat a zavést do úplně jiných světů.

Naše tipy pro rok 2024 jsou následující:

  • Nicole LePera: Uzdrav sám sebe

Jde o psycholožku, která napsala světový bestseller o tom, jak porozumět sám sobě a být v životě o něco šťastnějším. 

  • Naomi Walmsley: Kouzlo školy lesa

Pokud se chcete v následujícím roce inspirovat při tvorbě zábavy pro děti, aniž by museli sedět u tabletu nebo deskových her, pak je tu knížka, která vás zavede do přírody a dodá praktické tipy a návody, jak se v ní skvěle zabavit.

Žena s knihou u jezera
Pohoda s knihou, ať už jste kdekoliv, stačí si udělat čas. | Zdroj: Pixabay
  • Radek Maixner: Soubor pohádek

Ilustracemi minimalistická, ale velmi vtipná kniha se 4 příběhy, které ani tak nevychází z nějaké pohádkové tradice, jako spíše ze života. Kniha je zábavná pro děti i dospělé.

  • Alena Činčerová: Modrá krev – po stopách českých šlechtických rodů

Tento oblíbený televizní pořad, jehož moderátorem je František Kinský, přináší příběhy české šlechty v knižní podobě. Publikace se, podobně jako jeho televizní odnož, těší vysokému hodnocení. Pokud hledáte inspiraci, jak se lidé naučili sžít s obtížnou minulostí svých rodin a zároveň si uchovat základní morální a duchovní hodnoty a sílu se nevzdávat, pak je to čtení pro vás ideální.

Text: Martin Sítek
Foto: Pixabay, Shutterstock