Zdraví

Sbalte si vše potřebné do vaší cestovní lékárničky

Čas letních dovolených se nezadržitelně blíží. Ať už vyrážíte na dovolenou do tuzemska či zahraničí, rozhodně byste neměli zapomenout na cestovní lékárničku, která vás může zachránit při různých nepříjemných situacích. Pokud nevíte, co přesně do ní zabalit, máme pro vás několik tipů.

Do nezbytné výbavy na cesty patří cestovní lékárnička. Univerzální složení cestovní lékárničky neexistuje, protože seznam léků by byl nekonečný. Každý z nás ji musí přizpůsobit tomu, co pravidelně užíváme, a krom toho bychom měli přibalit také přípravky a doplňky stravy, které našemu tělu mnohdy pomohou rychle se vypořádat s daným problémem.

Mnozí z nás také trpí před dovolenou tzv. cestovní horečkou. Pokud nechcete užívat různé zklidňující léky, existují přírodní doplňky stravy s obsahem tryptofanu, které pomáhají odbourat stres a člověka celkově zklidnit.

Na úrazy, odřeniny a bolesti svalů:
Obvazy
Náplasti
Dezinfekce
Chladivé gely a masti
Volně prodejné léky na bolest

Proti rýmě a nachlazení:
Nosní sprej nebo kapky do nosu
Antibakteriální pastilky
Volně prodejné léky na více příznaků chřipky (existuje jich několik desítek, při výběru se poraďte s lékárníkem)
Vitamin C

Proti žaludečním a střevním problémům:
Probiotika a prebiotika (odborníci doporučují užívat je již několik týdnů před odjezdem, hlavně pokud se chystáte do exotičtějších destinací)
Živočišné uhlí

Proti alergii:
Léky, které běžně užíváte (velmi častá je i alergická reakce na sluníčko)
Speciální masti po bodnutí hmyzem

Pozor na sluníčko

Nezapomínejte na prostředky, které ochrání vaši kůži před sluncem. Na citlivou kůži obličeje zvolte krémy s vyššími faktory. U moře se nebojte i vysokých ochranných faktorů, zvlášť pro vaše děti. Před plánovaným opalováním je dobré několik týdnů dopředu užívat doplňky s obsahem betakarotenu, které naší kůži pomohou se na sluníčko připravit. Na spáleniny použijte přípravky s obsahem pantenolu nebo aloe vera, které pomohou podrážděné kůži rychleji se zregenerovat.

V případě, že se váš zdravotní stav nebude lepšit, vyhledejte vždy lékaře, který vás adekvátně vyšetří a případně nasadí léky na předpis a určí další postup léčby.