Zdraví

I Vaše astma může být pod kontrolou!

„I Vaše astma může být pod kontrolou!“, tak zní letošní vzkaz lékařů – specialistů z celého světa všem, které toto nepříjemné a občas životu nebezpečné chronické onemocnění sužuje.

Už 3. května otevře Česká iniciativa pro astma, o.p.s. (ČIPA), široké veřejnosti spirometrický stan v Praze na náměstí Míru od 9 do 16 hodin. Lidé si v něm mohou nechat změřit funkci plic a prověřit si, jak jsou na tom s dýcháním. „Pomocí spirometrie přítomní zdravotníci zjistí, jak jsou plíce schopné nádechu a výdechu. Toto vyšetření může pomoci včasnému stanovení diagnózy astmatu nebo některých dalších plicních chorob v době, kdy ještě člověk nevnímá příznaky onemocnění,“ uvedl profesor Petr Pohunek, ředitel ČIPA. Kromě stanu v Praze čeká veřejnost i řada akcí v regionech. Pro odborníky je určena konference, která se uskuteční 3. května v Praze.

Průduškové astma postihuje v České republice až 800 000 lidí. Jen přibližně půl miliónu nemocných astmatem je registrováno v lékařských ordinacích. Řada nemocných, s lehčími formami, nemají diagnózu stanovenou a nevyhledali zatím lékařskou péči. Počet pacientů trpících touto chorobou zatím stále roste. Astma může vzniknout v kterémkoliv věku. U dětí a dospívajících se výskyt pohybuje kolem 10%.


rada kozlíka ŠikulyRada kozlíka Šikuly: Nechte se zdarma vyšetřit! 3. května jsou na pražském Náměstí Míru po celý den bezplatná vyšetření astmatu.


Akutní záchvat dušnosti totiž může bez včasné lékařské pomoci skončit i smrtí. Přes všechny moderní léčebné postupy ročně v Česku zemře na akutní těžké astma asi 95 nemocných.

Zvýšené riziko vzniku astmatu hrozí v rodinách, v nichž už se astma a jiná alergická onemocnění vyskytly dříve, například ve formě alergické rýmy nebo ekzému. „Jedním z významných faktorů pro vznik a zhoršování astmatu je kontakt s cigaretovým kouřem. Ten dokáže dokonce měnit některé dědičné informace, které se předávají dalším generacím,“ podotkl Pohunek.

Cílem odborníků doma i ve světě je snížit v příštích pěti letech počet případů, kdy musí být astmatik hospitalizován, nejméně o 50%.

V tuzemsku se situace rok od roku zlepšuje. Zatímco v roce 2000 muselo kvůli astmatu do nemocnice přes 8 000 lidí, v roce 2009 to bylo necelých 5,5 tisíce,“ řekl profesor Pohunek. Důvodem je lepší diagnostika a především moderní léky, které umožňují nemocným žít plnohodnotný život.

„I tak počet astmatiků každoročně roste, tento fakt přičítáme celkovému vzestupu výskytu alergie, vlivům prostředí i celkovému životnímu stylu. Přesto se nám daří udržet české astmatiky ve velmi dobrém zdravotním stavu, s plnou pracovní výkonností, schopností pohybu i sportu a s normální kvalitou života. Díky moderní léčbě předcházíme i mnohým akutním těžkým záchvatům dušnosti, které mohou nemocné ohrozit na životě,“ dodal Pohunek.

Varovné příznaky astmatu

  • Dechové potíže při tělesné zátěži nebo v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic.
  • Náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.
  • Neustálý suchý kašel, který může být doprovázen i následnou dušností. Dušnost se pozná podle ztíženého výdechu a námahy, kterou činí snaha se znovu nadechnout. Výdech je provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky.
  • Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

-pr-