Zahrada

Zvolit krásu nebo nezávadnost? Vyžadujte obojí

Sněhová pokrývka je dávno pryč, sluneční paprsky získávají na síle a dny se prodlužují. Přišel čas na opravy, zkrášlování a inovace! Na co rozhodně nezapomínat při výběru nových prvků a materiálů?

První jarní obhlídky nepřináší často vůbec žádnou radost. Popraskané dlaždice, uvolněné nášlapy ve skalce, rozpadající se schody v příkrém svahu – to vše běžně napáchá mráz v kombinaci se sněhovou pokrývkou a následným táním. Zima je pryč a přišel čas na radikální opravy či výměny starých materiálů za funkční a spolehlivé.

Podle čeho nejčastěji vybíráme? Podstatné je, aby se nám materiál líbil, byl příjemný na pohled i dotek, splňoval vysoké nároky na životnost a byl bezpečný. Pokud právě vybíráte nový pochůzný materiál, platí výše uvedené bez výjimky. Jaké konkrétní věci je třeba ověřit před zakoupením?

Co rozhoduje?

Zásadní je, aby materiál nebyl kluzký a nepřivodil například ošklivé uklouznutí na svislé nebo mokré ploše okolo bazénu. Dále je třeba ověřit jeho odolnost. Zaměřit byste se měli jak na odolnost proti nárazům a zatížením, tak vůči chemikáliím a solím, jež zásadně ovlivňují životnost materiálu. Většinu jmenovaného můžeme před koupí buď vidět na vlastní oči, nebo vyzkoušet. Existují však parametry, které se ověřují hůře, ale rozhodně bychom se jimi měli zabývat. K nejdůležitějším patří ekologická nezávadnost a bezpečnost pro lidský organismus.

Pozor na skryté nebezpečí

Ať si vyberete pro okolí domu beton, pochůzné rošty nebo kamenný povrch, jednoznačně chtějte po výrobci deklaraci nezávadnosti. Jednou z velice nebezpečných skupin látek, které se bohužel vyskytují i v moderních materiálech, jsou nonylfenol ethoxyláty. Nonylfenol není u nás nijak monitorován a podle poslední studie Greenpeace  ani neexistují žádné emisní limity pro jeho vypouštění. Tím, že se rozpouští ve vodě, je nebezpečný nejen pro životní prostředí, ale i lidský organismus, u kterého poškozuje hormonální systém.  Každý kvalitní výrobce a dodavatel by vám měl předložit příslušné atesty nebo certifikáty.  Výrobky TopStone například mají za sebou mnoho let vývoje, prošly laboratorními testy a jsou založeny na patentované technologii pojiva (pryskyřice). Výrobce kvalitu svých výrobků dokládá bezpečnostními listy a certifikáty státní zkušebny.

Pokud není možné informaci o nezávadnosti výrobku vyčíst z obalu, chtějte jej od prodejce. V případě, že si nebudete jisti bezpečností, koupi opravdu důkladně zvažte. U těchto druhů výrobku totiž rozhodně platí, že dát důraz na zdravotní nezávadnost před povrchní krásou, se rozhodně vyplatí!

Zdroj: TopStone