Zahrada

Zimní práce kolem domu a zahrady

Od ledna do března je práce na zahradě a kolem domu poněkud monotónní. Odklízení nafoukaného listí, čerstvého sněhu, prohazování cestiček, odklízení sněhu před garáží atp. I tyto aktivity však lze dělat rychle a jednoduše.

Například na lehký čerstvý sníh po ránu či na nahromaděné listí se dá použít ruční foukač. Při práci s ním se nebudete muset ani ohýbat na rozdíl od práce s hráběmi a lopatou. Pokud byste potřebovali vymést cestičky přes zahradu či na chodníku a nechcete si na to pořizovat specifický stroj, který nemá jiné využití, můžete použít například Multisystém od značky STIHL. S ním si vystačíte na velké množství prací kolem zahrady po celý rok. Válcovým čističem či smetákem lehce odstraníte z ploch napadaný sníh, posypový štěrk po zimní sezóně, hrubé nečistoty jako listí či zašlapanou zeminu. Na jaře pak můžete použít provzdušňovač půdy, kypřič nebo půdní frézu k přípravě zahrady před osetím.

Zima je také vhodným obdobím na prořezávku vzrostlých stromů. V zimním období jsou stromy v tzv. vegetativním klidu, kdy nevytváří nová vodivá pletiva a zásah do nich tak je v tuto dobu nejvhodnější. Vegetační klid začíná 1. října a trvá přes celou zimu až do 31. března. V tomto čase je tedy nejlepší prořezávat vzrostlé stromy a upravovat je pro jejich zdravý budoucí růst. Na výškové práce však doporučujeme odborné arboristické firmy. Nejen že dbají na bezpečnost práce a jsou tak opatrní na sebe ale i například na vaše přilehlá stavení, jsou také odborně vzdělaní k tomu, aby zásah do stromů provedli nejšetrnějším způsobem tak, aby nebyl ohrožen jejich budoucí růst.

MultiSystem STIHL MM55

Práci s ním usnadní ergonomicky umístěné ovládací prvky. Různé MultiNástroje pro ošetřování trávníku, zpracování půdy a čištění ploch se dají bez použití nářadí velmi rychle vyměnit.

Multinástroj válcový čistič zbavuje bez námahy chodníky, silnice a trávníky nečistoty, drti, mokrého listí nebo sněhu. Díky protiběžnému směru otáčení válcového čističe se nečistota a voda vyhazuje dopředu.

Cena MM55: 10 590 Kč s DPH

Válcový čistič: 6582 Kč s DPH

STIHL BGA 56

Sada foukače BGA 56 s akumulátorem AK 20 a nabíječkou AL 101. S překvapivou silou ale tiše a především pohodlně, tak se Vám bude pracovat s Vaším novým foukačem BGA 56. Lehké, výkonné nářadí odstraní bez námahy listí nový sníh a posečené či ostříhané zbytky rostlin. BGA 56 lze přizpůsobit ve třech stupních individuální výšce těla popř. příslušnému použití. Zabráníte tak zbytečné ztrátě foukací síly kvůli velké vzdálenosti od země.

Cena sady s nabíječkou a akumulátorem: BGA 56 + AL 101 + AK 20 je 6 790 Kč

STIHL BG 56

Lehký benzinový foukač s dobrým poměrem hmotnosti na jednotku výkonu. Odstraňuje z ploch rychle spadané listí a posečenou trávu. Vysoký výkon při nízkých emisích škodlivin díky motoru 2-MIX. Páčka plynu s aretací a tlačítkem STOP.

Cena BG 56: 6 490 Kč s DPH

ZDROJ: PR článek společnosti STIHL