Zahrada

Zimní královna: Čemeřice

Tou nejpůsobivější zimní nádherou je bezesporu čemeřice (Helleborus). Čemeřice je stálezelená trvalka, která nejčastěji kvete v zimě mezi oblevami. Scenerii zimní zahrady velice dobře doplní také kvetoucí trvalky.

Nejpopulárnější a nejvíce pěstované jsou orientální hybridy (Helleborus x hybridus), které vynikají nepřeberným množstvím nádherných kultivarů. Květy mohou být bílé, do zelena, růžové, fialové apod. Krásné jsou i dvoubarevné či poloplné varianty.

Čemeřice je stálezelená, mrazuvzdorná trvalka, dorůstající průměrné výšky okolo 30 cm. Nejčastěji vykvétá v zimě mezi oblevami. Často se okolo Vánoc a v zimním období prodává i jako hrnková dekorace na terasu nebo ke vchodovým dveřím. Pokud si ji pořídíte, nedávejte ji do tepla a nezapomeňte na zálivku.

cemerice

Tmavé čemeřice

Čemeřice černé (Helleborus niger) patří k nejkrásnějším kvetoucím trvalkám zimního období. Zatímco na začátku zimy se můžeme těšit hlavně z druhů kvetoucích bíle, v únoru rozkvétají už i čemeřice východní (Helleborus orientalis), jejichž květy jsou růžové, purpurové, ba až černé. V záhonu působí přitažlivě a dominantně. Milovníci této trvalky si nyní mohou obstarat i plnokvěté formy nebo kultivary s tečkovanými květy.

cemerice

Koncem února můžeme čemeřice vysadit do volné půdy (vždy jen s kořenovým balem). Dařit se jim bude pod opadavými keři nebo ještě lépe pod korunami vyšších stromů. Okolí vysazených rostlin je dobré mulčovat drcenou kůrou.

Text: Ing. Daniela Dušková, Daniel Košťál :: Foto: isifa/Shutterstock

Komentovat

Nepřehlédněte