Zahrada

Zbuduj si vlastní jezírko

Letní sezóna je sice ještě daleko, nicméně stavbu soukromého zahradního koupaliště bychom měli začít plánovat již nyní. Můžete si postavit klasický zahradní bazén. Trendem jsou však zapuštěné, na zakázku tvarované bazény z plastu, ale především přírodní koupací jezírka.

 

Připravil: Radek Sýkora

Koupací jezírko je v podstatě malý přírodní rybníček, přizpůsobený k plavání: Je v něm oddělena volná koupací část a část regenerační, osázená vodními rostlinami. Technologická zařízení filtrují a čistí vodu a spolu s rostlinami vytvářejí vhodné prostředí pro plavce i drobné vodní živočichy. Ideální koupací jezírko u rodinného domu nebo chalupy má plochu kolem 40 m2 a hloubku v koupací části 1 až 2 metry.

Stavba a provoz

Musíme mít na paměti, že bez ohledu na zvolený tvar jezírka – ať už geometrický či nepravidelně zaoblený – se „domácí“ rybník vždy ocitne v centru dění a stane se ústředním motivem koncepce zahrady.  Aby jezírko plnilo dobře svou funkci, musí být dobře naplánováno a postaveno, a to nejlépe odbornou zahradnickou firmou. Umístěno nemá být ani příliš na slunci, ani ve stínu stromů. Ohled musíme brát také na dům a sousedy.

Při hloubení a úpravě jámy nesmějí zůstat na dně kameny, kořeny ani ostré předměty. Dno se vyloží plastovou fólií. Fólií lze vyplnit jakýkoliv tvar jezírka (můžeme ji svařovat). Pro orientační výpočet spotřeby fólie použijeme vztah: délka jezírka + dvojnásobek hloubky x šířka + dvojnásobek hloubky = spotřeba fólie v m2.

Fólie, pokrývající dno jezírka, má být tím silnější, čím bude jezírko větší a provoz náročnější. Používá se i jednovrstvá a hladká fólie, ale nejlepší bývá dvojitá fólii se zrnitou strukturou, na kterou se rychle uchytí rostliny