Zahrada

Zatočte s plevelem (nejen) pod plotem. Vyzkoušejte fólii

Posekat trávu kolem plotu z pletiva není úplně jednoduché. Zajímavou možností, jak si s tímto problémem poradit, jsou fólie. Ty dokáží zabránit růstu plevele velmi efektivně a na dlouhou dobu.

linofol

Na jaře přijde očekávaná vláha a s rostoucími teplotami rostliny na zahradě začnou rychle růst. Samozřejmě tráva není výjimkou a tak budeme muset vytáhnout sekačku, abychom udrželi trávník v dobré kondici a pokud možno bez plevele. Tradičním problémem jsou ale ploty z pletiva, zejména ty bez podezdívky. Udržovat trávu pod nimi znamená často hodiny ručního zastřihování. Pokud nechceme sáhnout k chemii, pak se nabízí třeba mulčovací kůra. Ta vypadá poměrně esteticky, ale nefunguje zcela stoprocentně a nevydrží příliš dlouho. Řadu zahrádkářů již napadlo použít mulčovací netkanou textilii nebo fólii, kterou běžné používají třeba na okraje záhonků.

Zbavte se trávy v plotu snadno a rychle

Výhodou je, že tyto textilie lze poměrně snadno nainstalovat a pokud je zasypete mulčovací kůrou, výsledek bude téměř dokonalý. Znamená to ale textilie, dodávané většinou v rolích, rozstříhat na pruhy, a to pokud možno stejnoměrné. Naštěstí je tu varianta i pro lenochy, na trhu se již objevují i fólie dodávané v pásech, určené právě pod ploty nebo pro snadnou údržbu cestiček.

fólie

Oproti běžným variantám určeným na záhonky jsou obvykle o něco silnější, což prodlouží jejich životnost. Pokud je tedy uložíte pod plot, máme na pár let vystaráno. Například český produkt s všeříkajícím názvem Pod-plot je fólie silná 1,35 mm, což je o necelou třetinu více, než u běžných fólií na záhony. Při šířce 25 cm navíc nemusíte nic stříhat. I pokud máte již plot postavený, stačí fólii jednoduše nastřihnout u sloupků. Součástí dodávky bývají obvykle i plastové kolíky, které pomohou dobře uchytit fólii k podkladu.

fólie fólie

Zbavte plevelu i chodníčky

Chcete-li, aby váš trávník vypadal dokonale, je vhodnější pod fólií povrch trochu upravit. Není to ale nezbytně nutné. Jakmile je položena, můžete jí zasypat buď mulčovací kůrou nebo třeba kamínky či jiným okrasným materiálem. V každém případě, trávu kolem plotu můžete jednou pro vždy pustit z hlavy. Životnost je totiž mnohem vyšší než u netkaných textilií. A nemusí zůstat jen u plotu, tím že jsou tyto fólie dodávány v pásech, velmi dobře se hodí třeba pro štěrkové či kamínkové cestičky nebo chodníčky. Ani u nich totiž nestojíte o to, aby jimi časem prorostla tráva. Místo zdlouhavého upravování trávy pod plotem si tak můžete konečně užívat slunečných dní s rodinou či přáteli na zahradě.

Autor Jan Lodl.

,,POD- PLOT“  …a tráva nemá šanci  

Možnost jednoduché aplikace i pod starší již stojící plot.

Výhody:

 • umí šetřit dlouhodobě čas i peníze za chemické postřiky
 • je doplňkovým výrobkem u starých i nových plotů, které nejsou podezděny betonem
 • dlouhodobě zabraňuje prorůstání trávy a plevele středem každého plotu
 • jednoduché položení zvládne i méně zručný uživatel
 • dlouhodobá výdrž folie s UV stabilizací, lehce přizpůsobivá terénu
 • při realizaci nového plotu, velká časová a finanční úspora oproti dosavadním  dostupným doplňkům
 • folie je recyklovatelná

linofol

Výrobek je balen do krabice s odnosným uchem. Balení obsahuje 10 m folie s LDPE materiálu, 20 ks plastových hřebů na ukotvení, návod na pokládku. Vše je vyrobeno z plně recyklovatelných materiálů.

Při aplikaci dle návodu, vydrží folie beze změn dlouhé roky a v případě potřeby, možnost také opakované pokládky.

Více informací k výrobku a také videonávod na www.pod-plot.cz

,,CHODNÍČEK“ …a stále čisté boty

UV stabilní fólie ,,CHODNÍČEK“ je určena jako chodník mezi řádky na vaší zahrádce. Aplikací folie budete mít stále čistou obuv při sklizni vašich produktů i jakékoliv jiné práci na zahradě. Folie je vhodná pro každého dobrého zahrádkáře, který se chce pohybovat mezi svými záhony bezpečně čistou botou.

Výhody:

 • ušetří vám čas s likvidací plevele a zabrání růstu nežádoucí trávy
 • je doplňkovým výrobkem pro utlumení růstu trávy a plevele mezi záhony
 • jednoduché položení zvládne i méně zručný zahrádkář
 • protiskluzná folie s UV stabilizací, lehce přizpůsobivá každému terénu
 • možnost variabilní pokládky, na jakékoliv podloží
 • folie je recyklovatelná

fólie

Produkt je balen do sáčku s přebalem a návodem na použití. SET balení obsahuje 10 m LDPE protiskluzné UV stabilní folie o šíři 33 cm, 26 ks plastových hřebů na ukotvení, odlamovací nožík. Výrobek je vyroben z plně recyklovatelných materiálů.

Při pokládce dle návodu, vydrží folie beze změn dlouhá léta a v případě potřeby, možnost také opakované pokládky.

www.chodnicek.cz

ZDROJ:  PR článek společnosti Linofol – D Finance a.s.