Zahrada

Plevel v novém světle: Proč si ho občas hýčkat a jak ho naopak krotit

Každý, kdo má zahradu, zná nekonečný boj s plevelem. Někdy si s ním poradíme, jindy nám přerůstá přes hlavu. Podívali jste se už někdy na plevel pozitivnějším pohledem, který ho vezme na milost?

Trhání plevele
Zdroj: Shutterstock

Plevel v zeleninových záhonech či okrasných záhonech nevidíme rádi, proto ho většina zahrádkářů pravidelně odstraňuje. Ale je to opravdu nutné? Věřte či ne, plevel může skutečně prospět vaší zahradě i vám, pokud se ho rozhodnete nevyplévat.

Například divoké rostliny jsou cennými krmnými rostlinami pro mnoho užitečného hmyzu a zvířat. Kromě toho vám plevel nabízí užitek v podobě tvz. indikátoru, který ukáže, co vaší půdě chybí (živiny, voda, humus atd.), aniž byste prováděli test pH půdy.

Plevel jako indikátor zahrady
Ne vždy je plevel špatný. | Zdroj: Shutterstock

Za plevel se běžně označují všechny rostliny, které jste sami nezasadili ani nevyseli. V zeleninovém záhonu pak plevel soutěží s kulturními plodinami o živiny. Pokud nezasáhnete včas, riskujete, že vytlačí i okrasné rostliny z obrub záhonu nebo dokonce přeroste mezi dlažbu na terase.

Plevel jako indikátorová rostlina

V závislosti na obsahu živin v půdě se daří různým plevelům. Váží přebytečné živiny v půdě a chrání tak ostatní rostliny před přesycením a následným poškozením. Ponecháním těchto plevelů se živiny postupně vrátí do půdy, když rostlina odumře. To udržuje vaši půdu v rovnováze.

Pampelišky
Většina lidí zná pampelišku, kozonohu a kopřivu jako nejčastější zahradní plevel, avšak málokdo ví, že mladá bršlice kozí noha pampeliška jsou vynikající k ochucení salátů. | Zdroj: Shutterstock
  • Indikátorovými rostlinami pro půdu bohatou na dusík jsou kopřiva, pýr, vstavač, pampeliška a ostružina.
  • Kyselou půdu poznáte podle borůvky, vřesu nebo šťovíku.
  • Koniklec nebo řebříček obecný naznačují velmi vápenatou půdu.
  • Indikátorovými rostlinami vlhké nebo mokré půdy jsou pcháč zelinný, upolín nebo podběl.
  • Na půdě kontaminované těžkými kovy se daří některým maceškám (Viola calaminaria).
  • Zhutnělou půdu indikují často jitrocel a mochna.

Plevel jako pastva pro včely

Nedostatek vhodných rostlin pro včelstvo v důsledku průmyslového zemědělství a okrasných skalek s malým množstvím květin je hlavním faktorem poklesu úmrtnosti druhů a hmyzu. Mnohé plevele jsou však nejlepšími rostlinami pro původní opylovače.

Včela
Pro včely je plevel důležitý. | Zdroj: Shutterstock

Struktura květin a místní opylovači jsou evolučně lépe sladěni než kvetoucí rostliny z jiných částí světa, které si zahrádkáři rádi vysazují do svých zahrad. Takže pokud přestanete plet plevel, ušetříte si práci a zároveň podpoříte původní biodiverzitu.

Pro ty, kteří se ho přece jen chtějí zbavit

V boji proti plevelu zahrádkáři zkoušejí vše – od neškodných domácích prostředků až po agresivní chemické přípravky určené k hubení plevele. S chemií na plevel zaútočíte velmi důsledně, ale zároveň i bezohledně.

Je proto na místě velmi dobře zvážit před jejím použitím veškeré výhody a nevýhody. Dokonce i zdánlivě neškodné domácí recepty proti plevelu, jako je například ocet a sůl, mohou rychle napáchat více škody než užitku.

Chemický postřik
Před použitím chemického postřiku by měl každý zahrádkář zvážit všech pro a hlavně proti | Zdroj: Shutterstock

Jak tedy proti plevelu zasáhnout rychle a bez poškození půdy? Nejlepší co nejdříve, když se objeví, a cíleně! To znamená ručně odplevelovat nebo kypřit půdu motyčkou a následně vyplet plevel posbírat a hodit do bioodpadu.

Tipy pro zastavení růstu plevele

  1. Dřív, než začne plevel tvořit semena, musíme ho vyplít. Například pampelišku odstraňte ještě dřív, než vytvoří květy.
  2. Plevel tvořící semena nevyhazujte do kompostu.
  3. Plochy záhonů pravidelně okopávejte, abyste plevelu znesnadnili růst.
  4. Husté vrstvy mulče (z kůry nebo posekané trávy) chrání před plevelem v zahradě.
  5. Abyste plevel v zahradě nerozšiřovali s každou lopatou čerstvého humusu z kompostu, házejte plevel do koše na bioodpad, a ne do kompostu.
Mulčování
Mulčem z kůry se zbavíte plevele v okrasných záhonech. | Zdroj: Shutterstock

Zázračné hnojivo z kopřivy pro bohatou úrodu

K výrobě domácího biohnojiva s přirozeným obsahem dusíku si vystačíte s kopřivou a vodou. Vznikne vám koncentrovaná tekutá směs, kterou po rozředění vodou používáte jako zálivku na užitkové i okrasné rostliny.

Sekání kopřiv
Z kopřiv je možné připravit výživné hnojivo. | Zdroj: Shutterstock

Předností tohoto hnojiva je, že je zcela přírodní a nezůstávají v něm v půdě žádná rezidua. Můžete jej používat opakovaně, sledujte, jak blahodárně působí na všechny rostliny.

Návod na přípravu

  1. Nasbíranou nať kopřivy nařežte nebo nasekejte na menší kousky a vložte asi do dvou třetin větší kovové nádoby.
  2. Nasekanou kopřivu zatížíte větším kamenem nebo cihlou, aby nevyplavala, když ji zalijete odstátou nebo dešťovou vodou.
  3. Zalijte ji tak, aby byla zcela ponořená a vodu doplňujte. Obsah nádoby nechte kvasit asi 3 až 4 týdny. Každý den můžete směs promíchat.
  4. Když zákvas přestane pěnit, roztok přeceďte, nalijte do čisté nádoby a uložte na tmavé místo. Před použitím hnojivo zřeďte s vodou v poměru 1 : 10.

Fotogalerie

Text: Redakce
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů