Zahrada

ZAHRADNÍ STAVBY: Jak maskovat zahradní domek

Zahradní domek je nejen praktickou, ale může být i DEKORATIVNÍ součástí zahradního prostoru. Vyžaduje však citlivé zakomponování a precizní výběr ZELENĚ do svého okolí. Až potom VZNIKNE oku lahodící spojení.

OBKLÍČENÝ ROSTLINAMI: SKRÝŠ V ZELENI


Domek umístěte například pod vyšší strom někde v rohu zahrady a jeho okolí vysaďte rozmanitými (i netradičnějšími) dřevinami. Zajímavý akcent dodává přístupové cestičce kovový oblouk s popínavou vinnou révou.

Dobrá rada

  • Nepřehánějte to s množstvím svítidel a dekoračních předmětů. Nezapomeňte, že přístupová cestička k domku má být v první řadě praktická a bezpečná, je dobré, když ladí s celkovým zahradním stylem.

Cestu k zahradnímu domku můžete olemovat květináči s rostlinami – ty alespoň částečně odpoutají pohledy například od nádrže na dešťovou vodu. Celý domek zamaskujete, pokud ho natřete stejnou barvou jako plot.

Jeden typ dlažby v okolí domku by působil vizuálně lépe. Zároveň by šlo o praktické řešení, jelikož v domku je uskladněná sekačka – pro lepší manipulaci a přístup k trávníku je vhodnější dlažba v jedné rovině.

JAK VYUŽÍT STARÉ PALETY?

Například i takto. Po mírné úpravě poslouží například jako netradiční vstup do zahradního domku. Zároveň se stanou i místem pro rostliny v květináčích a drobné dekorační předměty. I okolí zahradního domku by mělo působit hezky. V tomto případě by bylo vhodnější zvolit namísto množství květináčů s ne příliš zajímavými rostlinami alespoň jeden hezky kvetoucí keř, případně nižší trvalky. Zároveň by se tak částečně zamaskovaly nevzhledné okraje palet.

NEBOJTE SE BAREV


Zahradní domky většinou působí fádně. Je to škoda, protože taktéž dotvářejí zahradu. Otevřete se změně a darujte domku výraznější barevnost. Netradiční, ale atraktivní je například modrá barva, která ochlazuje a zároveň prostor opticky prohlubuje. Vyzkoušejte toto řešení, hlavně pokud chcete ozvláštnit pochmurně a nudně se tvářící tmavý kout v zahradě vytvořený převážně ze zelených rostlin.

 

MALÁ OÁZA


Kávu si lze vychutnat také u zahradního domku. Máte hodně možností, jak si jeho okolí vysadit. V polostínu a částečně pod stromem se bude dařit hortenziím, zimostrázu i bohyšce. Nezapomeňte ani na popínavé rostliny, podpoří romantickou a pohodovou náladu.

Dobrá rada

  • Popínavá zeleň může částečně zamaskovat zahradní domek, neměla by vám však „přerůst přes hlavu“. Většina těchto dřevin patří k rychle rostoucím a časem mohou překážet. Proto je potřebné je stříhat a omezovat v růstu.

 

OŽIVUJÍCÍ PROMĚNLIVOST


Nechce se vám investovat do drahých dřevin, protože váš zahradní domek je jen provizorně umístěný v zahradě? Potom zkuste jeho okolí vysadit letničkami. Vysejte je do připravené půdy během jara. Doplnit je můžete vyššími trvalkami a jiřinami. Každý rok tak může toto místo získat jinou, ale vždy něčím zajímavou podobu.

 

VENKOVSKÝ STYL


Venkov si žádá růže, kvetoucí trvalky, dvouletky a letničky. Základem je rozmanitost. Věnujte rostlinám více místa. Mohou se i rozbujet, působí to přirozeněji. Důležitá je přitom pohodlná cestička vedoucí k zahradnímu domku. A aby byla idylka dokonalá, nezapomeňte na malé posezení.

 

NA STĚNĚ


Pokud není v okolí zahradního domku místa nazbyt, případně je celá plocha vydlážděná, rostliny, ale i dekorace lze umístit přímo na jednu z jeho slunečných stěn. Může tak vzniknout originální místo. Dbejte však na to, aby každá rostlina měla svůj prostor. Lepší je zachovat jednotný styl, jinak vznikne neharmonický celek, který rozhodně nebude lahodit žádnému oku.

Text: Daniel Košťál :: Foto: isifa/Shutterstock