Zahrada

ZAHRADNÍ PORADNA: JAK PĚSTOVAT RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

DOTAZ: Již několik let pěstuji rakytník řešetlákový. Z malé sazenice vyrostl poměrně velký keř, ale zatím ještě neměl žádné plody. Nedávno jsem se dozvěděla, že musím mít rostliny dvě. Jak to vlastně je? Poraďte.

Podobnou otázku slýcháme od pěstitelů velmi často, nejvíce ale v době předpokládané sklizně.

Rakytník je rostlina dvoudomá, která se opyluje větrem. Musíme však vysadit samčí i samičí rostlinu, abychom se dočkali úrody. Rozpoznat oba jedince je poměrně složité, především pak v době výsadby, kdy rostliny mají ještě malé pupeny.


Mnohdy je problém správného určení neřešitelný i pro prodávající personál. Snadnější rozpoznání je možné až od tříletých semenáčů. Samičí květy jsou velmi drobné a vyrůstají z úžlabí listů. Samčí, prašníkové květy jsou nahlučeny kolem krátkých trnovitých postranních větévek. Pupeny mají větší a hustěji rozmístěné na větvích. Kvete v dubnu a květnu. Rakytník se vyplatí vysazovat na slunné místo pohromadě, a to v poměru asi 1 samčí rostlina ku 6 samičím, pro malé zahrádky ale postačí jedna rostlina samčí a jedna až 2 rostliny samičí. Plodí třetím rokem po výsadbě. Rostliny, především ale samčí, bohatě odnožují a je možné je množit odkopky. Je to dřevina nenáročná. Snáší i zamořené ovzduší, proto se často vysazuje kolem silnic a dálnic. Je mrazuvzdorná.

  • Plody jsou cenné pro vysoký obsah vitamínu C, a to až 1 200 mg/100 g.

Mohlo by vás také zajímat: OPRAVDOVÁ VITAMÍNOVÁ BOMBA: RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: isifa/Shutterstock