Zahrada

Jak se vyvarovat nejčastějším chybám v péči o fíkovníky

Fíkovníky jsou obecně nenáročné na péči. Pokud ale máte s tímto středomořským ovocným stromem stále problémy, může to být vlivem těchto tří zásadních chyb v péči.

Fíky
Zdroj: Shutterstock

Fíkovníky (Ficus carica) jsou se svými ozdobnými listy a sladkými plody stále oblíbenější, a to v květináčích i na zahradě. Aby byl středomořský strom i nadále zdravý a produktivní, měli byste se vyvarovat následujících chyb.

Chyba 1: Nepravidelné prořezávání na jaře

Mnohé fíkovníky časem zmohutní. Koruny jsou příliš husté a propouštějí stále méně světla a vzduchu. Takové podmínky jsou pro násadu plodů nevyhovující. Kromě toho fíkovníky rostou nepravidelně. Pokud je na jaře budete seřezávat, uvedete je do rovnováhy.

Zastřihávání fíkovníku
Správná péče o fikovníky by se neměla opomínat. | Zdroj: Shutterstock

Máte-li rychle rostoucí odrůdu, jako ‚Brown Turkey‘ alebo ‚Grisette‘, je vhodné ji na jaře každé dva až tři roky těsně před vypučením listů proříznout, tzn. odstranit diagonálně rostoucí větve a slabší výhonky.

U odrůd, které zůstávají malé, jako například ‚Piccolo Nero‘ nebo ‚Negronne‘, se zasahuje méně často nebo vůbec. U pomalu rostoucích odrůd obvykle stačí po zimě odstranit odumřelé větve a mrazem poškozené dřevo. Mrtvé dřevo tvoří na fíkovníku živnou půdu pro houbové choroby a škůdce, zejména v deštivých oblastech.

Fíkovník u moře
Fíkovník je běžný hlavně v přímořských zemích. | Zdroj: Shutterstock

Chcete-li zvýšit úrodu v případě dvakrát rodících fíků, seřízněte jednoleté dřevo konkurenčních a dovnitř rostoucích větví v dubnu až květnu asi o jednu třetinu. Dlouhé hlavní výhonky seřízněte v srpnu až září. Jednou rodící odrůdy dozrávající v září naopak tvoří plody na letošním dřevě. U nich si nemusíte dávat pozor, abyste nechali dostatek jednoletých výhonků. Prořežte jen větve, které se křižují a zbytečně odebírají veškerou vodu stromku. Jinak se odříznutím jednoletého dřeva připravíte o plody.

Chyba 2: Nesprávné umístění

Fíky potřebují slunečné, teplé místo, které je co nejvíce chráněno. Jsou-li vystaveny studeným zimním větrům, hrozí jim poškození mrazem. Sklizeň plodů je tím vyšší, čím více hodin si fíkovník ve fázi růstu užívá tepla. Ideální jsou proto stěny domů a rohy budov, které přes den akumulují teplo a v noci jej vydávají.

Malý fíkovník
Fíkovník pochází z jihovýchodní Asie. | Zdroj: Shutterstock

Zda je nejvhodnější orientace na jih, východ nebo jihozápad, to často závisí na místních podmínkách. Východní polohy mohou být problematické zejména v zimních měsících. Zimní slunce svítí brzy a stimuluje rostlinu k brzkému rašení, zejména po mírné zimě. Právě tehdy se stávají citlivější na mráz.

Chyba 3: Příliš malý květináč

Pokud fíkovníky pěstujete v nádobě, musí v něm mít pro své kořeny dostatek místa. Jen tak se budou dobře vyvíjet a přinášet spoustu ovoce. Nádobu vyberte proto vždy o něco větší než původní květináč, ve kterém jste fíkovník koupili. Minimum je 20 až 30litrová nádoba. Větší bude ještě lepší, protože většina fíků roste rychle a jen zřídka je třeba je přesazovat. Myslete i na velké zatížení větrem. Velká nádoba se ve větru tak snadno nepřevrátí.

Fíkovník doma
Pokud se pěstitelé vyhnou nejběžnějším chybám, mohou se brzy těšit z plodů. | Zdroj: Shutterstock

Fotogalerie

Text: Redakce
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů