Zahrada

Zahrada plná květů

Manželé Brunclíkovi, kteří požádali o pomoc se zahradou, mají přízemní domek s pěknou terasou kousek za Prahou. Chtěli by zahradu vkusně osázenou dřevinami, ale také květinami tak, aby v každém ročním období vždy něco kvetlo. Celý pozemek by chtěli odstínit od silnice, ale také vytvořit soukromí, co se sousedních domů týče. 

Připravuje: Dana Makrlíková Eklová, foto: autorka

puvPaní Brunclíková má v oblibě růže, levandule, a chtěla by mít na zahradě skalku s netřesky, vřesy a dalšími skalničkami. Neměly by také chybět kamínky a kameny jako dekorace. Manželé Brunclíkovi jsou velice zaměstnaní lidé, a tak by rádi, aby jim zahrada nezabrala tolik času a hlavně sloužila k relaxaci.

Vpravo snímek současného stavu – tedy před úpravami

planek1

 

Vytyčení záhonů a likvidace trávníku

Nákres vlevo ukazuje, jak by zahrada měla vypadat v budoucnu.

Stávající trávník je hrbolatý a nepříliš kvalitní, proto bude nutné na zahradě založit trávník nový. Starý se kultivátorem zaorá do země, kde postupným tlením poskytne novému trávníku dostatek živin. Po kultivaci terénu by se měla na zahradu přivést kvalitní zemina, kterou se celý pozemek dokonale zarovná. Tam, kde by měly být podél plotu záhonky s rostlinami, je možné vytvořit malé valy do výšky půl metru, které přirozeně pozvolna klesnou na úroveň trávníku. Takové valy z nové zeminy poskytnout rostlinám prokypřenou kvalitní půdu, díky které v následujících dvou letech neuvěřitelně rychle porostou. Právě prokypřená, výživná půda rostlinám zajistí rychlé a snadné dorůstání kořenového systému a dostatek živin. Jemná modelace terénu prostřednictvím malých valů pak zahradu opticky zvětší a rovinatému pozemku dodá dynamiku. Všechny rostliny, které jsou také na zahradě zasazeny, jako kulovitá tuje, okrasná vrba a další keře, bude nutné vyndat a později vrátit na nové místo v zahradě.

Ohraničení trávníku a květinových záhonů  obrubniky

Když přesně vytyčíte místa, kde končí záhon s rostlinami a kde začíná trávník, lze k jejich ohraničení použít zpravidla plastové nebo kovové obruby. Protože zde je terasa obložená kameny, bude hezčí použít k ohraničení trávníku žulové kostky nebo opracované kameny; budou zasazeny do směsi suchého betonu tak, aby působily přirozeně a zároveň pevně držely tvar. Ohraničení by mělo být ve stejné výšce, jako trávníková plocha, aby se zjednodušilo sekání. Pokud takovéto ohraničení chybí, je potřeba každý rok speciálním rýčem vytvořit přirozené ohraničení, protože jinak tvary záhonů brzy zcela zmizí díky postupnému zarůstání trávy mezi rostliny. Právě pevné ohraničení trávnaté plochy a záhonů s květinami dělá zahradu upravenou.

Vytvoření záhonů

V zahradě vzniknou záhony ve tvaru dvou spojených kružnic, aby vznikl efekt většího prostoru. Okolo plotu k sousedům a k cestě by pak měly být vysázeny rostliny jako živý plot. V jihozápadním rohu porostou tři zakrslé borovice  hustokvěté, které mají nádherné tmavě zelené jehlice a kompaktní tvar.  Aby byl schován vchod a vjezd na pozemek v jihovýchodní části, zasadí se zde zakrslé jehličnany, které po celý rok vytvoří zábranu a vyrostou do maximální výšky 2 až 3 metrů. Živý plot podél plotu k sousedům a směrem k cestě pak mohou tvořit skupiny v různou dobu kvetoucích keřů – na jaře žlutě kvetoucích zlatic, temně růžových vajgélií a keřovitých hortenzií. Pokud by se manželé Brunclíkovi chtěli odstínit živým plotem i v zimě, museli by zde zasadit buď stálezelené jehličnany jako túje či stálezelené bobkovišně anebo poloopadavý ptačí zob.

Zahrada plná květůkve

Po vytvoření živého plotu přichází na řadu výsadba rostlin podél cesty, vedoucí od silnice k domu, a také podél trávníku. Podél cesty vznikne záhon rostlin vysokých maximálně 60 cm, aby opticky zmizela příjezdová komunikace a zároveň aby zahrada působila rozlehleji. Vedle růží zde budou zasazeny celé léto kvetoucí mochny křovité, tavolníky se žlutými listy,  plaměnky a karafiátky, a také na podzim kvetoucí astry. Podél kruhovitých záhonů pak bude pokračovat osázení modře kvetoucími perovskiemi, vřesy, okrasnými travami, bílorůžovými zakrslými vajgéliemi. Dominantní prvek obstará zakrslý stříbrný smrk a dále okrasný červenolistý javor a japonská vrba s bílorůžovými listy. U terasy vynikne nádherný soliterní jehličnan zakrslého smrku nebo cypřiše v kombinaci s kompaktními borovicemi, jež dorůstají do výšky maximálně 80 cm. Podél schodů z terasy porostou nádherně fialově kvetoucí levandule s kombinaci s růžemi. U terasy pak vznikne do půlkruhu ohraničený záhon s drobnými kamínky a většími okrasnými kameny. Vedle nich poroste zakrslý jehličnan a mohou zde být nejen okrasné trávy, ale také skalničky, jako třeba netřesky. U terasy mohou ještě z levandulí vystupovat krásné růže na kmínku. Spojení cesty a trávy zajistí nášlapné kameny, osazené v kamíncích nebo kůře, okolo kterých porostou voňavé mateřídoušky.

Pro náročnou údržbustr1

Na této zahradě by měly být záhony osázeny rostlinami ve skupinách po alespoň 15 kusech tak, aby rychle srostly a vytvořily efekt bohatosti květů, které padají do cesty a k trávníku. Právě skupiny rostlin téhož druhu, vysázené do větších ploch, dají více vyniknout barvě rostlin, struktuře a umocní dojem uspořádané zahrady. Díky tomu, že jsou rostliny vysázené do skupin, rychle vzájemně prorostou a nedají šanci vyhrát plevelům.

Aby zahrada v prvních letech, než rostliny srostou, nebyla náročná na údržbu, je nutné celou plochu záhonů pokrýt speciální netkanou textilií. Tu je možné zakoupit nejen v černé, ale už i příjemnější hnědé barvě kůry. Pro rostliny se musí v textilií prostříhat místo tak, aby okolo nich zůstal dostatek prostoru pro jejich růst. Pokud by čerstvě zasazená květina zůstala pod textilií, velice rychle by zašla kvůli nedostatku světla a neschopnosti proniknout přes textilii. Nikdy však na pokrytí záhonů nepoužívejte neprodyšné fólie nebo zbytky pytlů z PVC. Takovým materiálem neproniká vlhkost do půdy a rostliny by tak mohly zahynout. Na netkanou textilii pak přijde mulčovací kůra nebo drobné oblázky, které ještě více zabrání prorůstání plevelů a udrží rostlinám v suchých místech více vlhkosti.

Pokud na záhon textilii nepoužijete a jenom mezi rostlinami nasypete kůru, velice rychle všude narostou plevele. Stejně tak původní záhonek paní Brunclíkové s kamínky a s každou rostlinou jinou, by nikdy nevytvořil hezký efekt. Každá rostlina totiž vyroste do jiné výšky, a tak nemohou srůst do sebe. Celá plocha by pak vypadala neuspořádaně a chaoticky.

Dokonalý trávník

Pokud chcete mít na zahradě dokonalý trávník, je nutné plochu před výsevem dokonale odplevelit, a také vyrovnat hráběmi nebo dřevěnou latí. Při výsevu je rovněž dobré použít trávníkové hnojivo. Aby trávníkové semeno rychle vzešlo, válcem povrch urovnáme a semínko zaválcujeme do zeminy; přes to můžeme lehce lopatou přehodit jemnou vrstvu substrátu. V teplých dnech při pravidelné závlaze se během 7 až 21 dnů trávník zazelená.

Osázení terasy

Bungalov manželů Brunclíkových disponuje velkou terasou orientovanou na jih. Na takovou terasu se hodí pěkné velké květináče kulatého tvaru z každé strany vchodu a také do rohů, kde vyniknou skupiny květináčů stejného materiálu a různé velikosti.

pl1

Plánek

1 Pinus sylvestris „Watereri“ – borovice lesní zakrslá

2 Pinus densiflora „Umraculifera“ – borovice hustokvětá

3 Picea pungens „Glauca globosa“ – smrk pichlavý zakrslý

4 Picea glauca „Conica“ – smrk sivý zakrslý

5 Pinus mugo – borovice kleč

6 Thuja occidentalis „Sunkist“ – zerav západní

7 Pinus mugo „Pumilio“ – borovice kleč zakrslá

pl28 Lavadula angustifolia „Hidcote blue“- levandule

9 Rosa „The Fairy“ – Růže

10 Spirea japonica „Golden princess“ – tavolník japonský žlutý list

11 Weigela florida „Monet“ – vajgelie malá

12 Forsythia x intermedia – zlatice prostřední (pozor to x tam patří je to kříženec a to je znak)

13 Weigela variegata – vajgélie

14 Perovskia „Blue Spire“ – perovskie lebedolistá

15 Salix integra „Hakuro – nišiki“ – vrba japonská

16 Potentilla fruticosa – mochna křovitá

17 Živý plot z jehličnanů nebo keřů

18 Erica carnea a Calluna vulgaris – vřesy a vřesovce

19 Acer palmatum „Dissectum garnet“ – javor dlanitolistý červenolistý

20 Phlox subullata – plaměnka

21 Aster dumosus – hvězdnice

22 Dianthus plumarius – hvozdík, karafiátek

23 Živý plot

24 Festuca glauca – kostřava sivá – okrasná tráva

25 Imperata cylindrica „Red Baron“- okrasná tráva červená