Zahrada

Vzdejte boj se škůdci na buxusu. Pořiďte si místo něj tyto keře

V posledních letech porosty buxusu každoročně napadá zavíječ zimostrázový. Pokud vás boj se škůdcem omrzel, nejlepší řešení je vyměnit keř za odolnější druhy.

Jaké keře nahradí buxus: buxus napadený škůdcem
Jaké keře nahradí buxus: buxus napadený škůdcem
Foto: Shutterstock

Zimostráz stálezelený (Buxus sempervirens) je oblíbená zahradní rostlina. Husté kompaktní keře s malými stálezelenými listy rostou pomalu a jsou ideální na tvarované živé ploty, na nízké stříhané okraje záhonů a na tzv. topiary. Rostlina dobře snáší slunce i mráz a celkově je poměrně nenáročná. Ale v posledních letech porosty každoročně napadá zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis). Housenky dokážou rostlinu zničit v průběhu několika dnů až hodin. Bohužel, jediná účinná ochrana je chemický postřik, který je nutné aplikovat nejen na napadené rostliny, ale i preventivně. Nejlepší řešení, jak se vyhnout neustálé potřebě rostliny stříkat, je oblíbený zimostráz vyměnit za jiné vhodné keře.

Náhrady zimostrázu

Ptačí zob (Ligustrum)

Tato poloopadavá dřevina roste poměrně rychle, proto vyžaduje řez třikrát až čtyřikrát ročně. Je nenáročná na půdu, má ráda slunné místo, ale zvládne i polostín. Na výběr je více odrůd s různým tvarem listů.

Brslen (Euonymus)

Jde o stálezelený keř, v závislosti na druhu roste vzpřímeně nebo jako půdopokryvná dřevina. Při vhodné opoře se dokáže šplhat i do výšky. Existují druhy s malými i většími listy a také různé panašované odrůdy.

Bslen jako náhrada za buxus
Foto: Shutterstock

Bobkovišeň (Prunus laurocerasus)

Stálezelený keř s velkými kožovitými listy. Kvůli svým velkým listům je vhodný do větších živých plotů a nedoporučuje se řezat tzv. plotostřihem. Odrůdy se od sebe liší maximálním vzrůstem, ale i velikostí a tvarem listů.


Text: Ida Furiková, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů