Zahrada

Venkovní letní dekorace

Jaro pozvolna přechází v léto a zahrada horkých dnech obzvláště láká k odpočinku a příjemnému posezení. Pokud čas dovolí, bude nám jistě příjemnější pobyt na přistíněné terase než v obýváku. Abychom si své chvilky v klidu vychutnali co nejlépe, bude potřeba trošku přizpůsobit i prostředí, které nás obklopuje.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka

Rozviklaný stůl s plastovým ubrusem nebude to pravé. Takový inventář zrovna dvakrát nenadchne ani vaše hosty. Také návštěva dá v letních dnech a večerech přednost posezení na čerstvém vzduchu a nesmíme zapomínat na kulturu prostředí, do kterého hosté přijdou. To, na co jsme si my již za léta zvykli, může nově příchozího takříkajíc „praštit do oka“.

Zvolte jednotící prvekdekorace1

Když už máte hezkou terasu, balkon, lodžii nebo jiné venkovní posezení, zkuste doladit celkový dojem i pěknou výzdobou. Může ji představovat květinové aranžmá z řezaných či rostoucích květin s využitím rozličných materiálů. Těmi mohou být přírodniny i různé nádoby, jako jsou talíře, sklenice, hrnky, mističky. Fantazii popusťte otěže a řiďte se svým citem. Výsledek by měl působit dobře, pokud celé dílo budete ladit v jednotném duchu. Spojujícím prvkem se může stát určitá barevnost, tvar, převládající materiál…

dekorace3Umělina parádu neudělá

Pokud namítnete, že je s tím moc práce a že se vám více vyplatí umělá květina ze supermarketu, pak věřte, že je to omyl. Umělá květina je sice trvanlivá, ale je to vůbec dekorace „na ozdobu“? Většina z umělých květin dělá na stole spíš ostudu, než parádu, a ty opravdu zdařilé vás zase přinutí sáhnout hlouběji do peněženky. Navíc vše, co je vystaveno příliš dlouho, se rychle okouká a zevšední. Umělé materiály také podléhají vlivu slunce, větru a vody. Jejich vzhled vás po pár týdnech nemile překvapí. Kouzlo živých dekorací je v tom, že se mění, stále se tedy koukáme na nová díla, což nejen nám ale i ostatním přinese radost a potěšení. Chvilka kreativního tvoření nás donutí relaxovat a odpočinout si na okamžik od manuální práce na zahradě. Za krátký čas vás to začne tak bavit, že dřív, než jednu dekoraci dokončíte, budete už přemýšlet nad novou. Také si uvědomíte, že stůl u kterého se všichni scházejí, sice bývá hlavním centrem pozornosti, ale že míst, která se dají zkrášlit, je mnohem víc – třeba i stěny, zdi, zem apod.

Venku vydrží dekorace déle

Aranžování není jen výsadou odborníků a obavy ohledně vlastní šikovnosti jsou zbytečné. Navíc dekorace, o kterých si dnes povídáme, jsou tak snadné, že je dokážete vytvořit na základě fotografie bez jakéhokoli popisu. Určitě také nemusíte vše striktně dodržovat: pokud nemáte gerberu, použijte místo ní velkokvětou kopretinu, růži, denivku… Zúročit můžete všechno, co na zahradě kvete nebo má pěkné listy. Výborně s k tomu účelu hodí nejen letničky a trvalky, ale také dřeviny. Překvapí vás i to, že větévky kvetoucích keřů vydrží venku ve váze déle než v bytě. Trvanlivost prodlužuje přistínění, ranní rosa a noční ochlazení.

Nebraňte své fantazii dekor4

Kromě materiálu z vlastní zahrady jistě dobře využijete i to, co nabízí okolní příroda – květenství bodláků, slunečnice, makovičky, svazky obilí… To je jen minimum z toho, co lze využít. Do dekorace se ale nebojte zahrnout ani ovoce, které se samozřejmě může postupně konzumovat. Jablka, hrušky, pomeranče, hrozny a třešně svými pozitivními barvami rozzáří každý stůl. A navíc to, že je budete mít na očích, vás častěji přiměje tuto zdravou pochoutku zakousnout.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 7-8/2012.