Zahrada

VARI BDR 620B Lucina Max: podruhé opět bez slabin

Testovali jsme zbrusu novou evoluci Luciny

Rám stroje je prakticky stejný s tím, který najdeme na mulčovačích řady Hurricane F-550. Tradičně zůstaly dvě rychlosti 2 a 2,8 km/h, řaditelné přehozením řemínku bez použití nářadí, osmiplacová foukaná kola se širokým rozchodem nebo robustní čtyřnožový disk s odlévaným uložením nožů a spodním celoplošným podběhem na ložisku. Záběr zůstal nezměněn – činí 62 cm.

Základní technické údaje

Motor: Briggs & Stratton 850E, zdvihový objem 190 ccm; rozvod OHV; válec hliníkový s vytvrzenou pracovní vrstvou; automatický sytič Ready start; objem olejové náplně 0,6 l; nádrž paliva 1,1 l; vzduchový filtr Dual Clean; točivý moment 11,5 Nm/ 2600 ot.min.

Pojezd: dvourychlostní 2 a 2,8 km/h; převodovka pojezdu litinová s bronzovým šnekovým kolem a za studena válcovaným ocelovým šnekem; hnací řemeny Optibelt Marathon; kola 4,00-8“; tuhá náprava s odpojitelnými koly.

Sečení: disk MEPOL se čtyřmi pracovními noži, celoplošný podběh na ložisku, záběr 62 cm; hnací řemen Optibelt, kovová řemenice s integrovanou dvoučelisťovou brzdou; asymetrický ochranný kryt žacího disku z HDG zinkovaného plechu. Odepínatelný rotor, měnitelný za mulčovač.

Rukojeti: ergonomické s pomocným svorníkem, měkčené pracovní plochy se vzduchovými komorami, ovládací prvky v místě obsluhy; páčka spínání sečení s bezpečnostní pojistkou.

Jaká je v terénu?

Lucina druhé generace perfektně poseče každý porost. Její vlastnosti jsme důkladně prověřili na vlhké trávě s výškou kolem 60 cm – jednalo se o klasickou louku s vlhkými místy, kde porost podrůstal.

Stroj především velmi dobře sekal a zanechával krásně upravené strniště. I bez boční plachty sekačka opravdu vzorně skládala porost do řádku. Plechový ochranný kryt je opravdu zajímavým řešením, které jen dokazuje, že ještě v dnešní době existují výrobci, kteří si zakládají na kvalitě, navíc kryt disponuje dokonce poutkem pro přenášení stroje! I tak, pro naložení do automobilu je třeba dvou lidí, váha Luciny činí 62 kg.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o minimálně zajetý kus, bylo třeba opravdu opatrně spouštět sečení, jinak měl motor tendenci zhasínat – jedná se však o jev, spojený s ještě nezaběhnutými řemeny, takže časem určitě vymizí. Těžký a masivní rotor je však výhodou, neboť má značnou životnost a také setrvačnost, která příznivě ovlivňuje spotřebu paliva.

Náprava sekačky je tuhá, tudíž pro otočení je třeba vyvinout trochu více síly, například pro objíždění stromů můžete odpojit jedno nebo druhé kolo vypojením kolíku. Sekačka jinak drží parádně zvolený směr, takže můžete vyrazit do svahů nebo kopců.

Velkou chválu také zaslouží motor BS 850. Nastartuje ho i žena, stačí jen zlehka zatáhnout za rukojeť startovacího zařízení. Automatický sytič velmi při prvním startu pomáhá. Motor vyniká velmi klidným chodem a zaskočí spotřebou – nádrž o objemu 1,1 litru nám stačila na celé dvě hodiny práce!!! My říkáme – paráda…..

Lucinu si prostě musíte vyzkoušet, aby jste poznali jak je to skvělá sekačka. Druhá generace je zase o kus dál v použitých technologiích, které z ní dělají naprostou špičku. Pokud Vám přeroste tráva kolem chalupy, kam vyrážíte třikrát do roka, nemusíte pořizovat ještě jeden stroj, ale stačí Vám jen šikovný mulčovací nástavec označený VM-580. Sekačka stojí 25 990 Kč, v setu s mulčovačem 29 990 Kč.

Podívejte se na naše video: