Zahrada

Vánoční hvězda nemusí být červená

Odedávna platila u vánoční hvězdy za charakteristickou barvu jedině červená. Šlechtitelé se však už s touto výzvou dávno vyrovnali

V Evropě se Vánoční hvězda neboli poinsettie drží na vrcholu žebříčku oblíbenosti již mnoho let. Jako častý dárek v adventním a předvánočním období zdobí během zimy většinu domácností a stala se nedílnou součástí vánočních dekorací. Výjimkou dnes už nejsou poinsetie dvoubarevné a s bílými skvrnkami nebo se špičatými, zakulacenými či roztřepenými lístky, miniaturní i vysoké či jako štíhlé stromky. Pěstitelé nás vždy překvapí novým druhem!

Co se týká pěstování, musíme dávat opravdu velký pozor na přelití, které dokáže velmi rychle rostlině poškodit kořeny. V zimním období totiž není třeba tolik zálivky vzhledem ke krátké světlé části dne. Jednou měsíčně můžeme vánoční hvězdě dopřát mírné přihnojení tekutým hnojivem, aby se pěstební substrát nevyčerpal.

Po shození barevných listů rostlinu přemístíme tam, kde se teplota pohybuje kolem 15°C a výrazně omezíme zálivku. Tím můžeme docílit toho, že nám poinsettie vydrží mnohem déle, než přes vánoce.

Připravila: -ih- a -jma-, foto: Stars for Europe