Zahrada

Vánoční hvězda: Nejpopulárnější vánoční rostlina světa

Podle staré aztécké legendy se tato rostlinka s oslnivě rudými listy zrodila z několika kapek krve ze zlomeného srdce jedné nešťastně zamilované místní bohyně. Aztékové si však této květiny vážili více pro její praktické výhody. Z jejích listů vyráběli červené barvivo na látky a používali je jako přísadu do kosmetiky. Mléčnou mízu zpracovávali na lék proti horečce.

Připraveno: v rámci projektu Stars for Europe

klasik20V subtropickém klimatu Střední Ameriky a Mexika vyrůstá vánoční hvězda do podoby až 4 m vysokého keře. Okolo roku 1828 jejímu kouzlu podlehl americký velvyslanec Joel Poinsett. Tento lékař a vášnivý botanik si ji přivezl domů do USA. Na jeho počest dostala jméno „poinsettie“. V USA dokonce oslavují den, kdy Joel Poinsett zemřel, 12. 12., jako „Den poinsettie“, kdy se lidé obdarovávají vánoční hvězdou.

Na starém kontinentu se okouzlující zimní květina objevila až na počátku 19. století. V roce 1804 si přírodovědec Alexander von Humboldt během cesty po Americe všiml sytě rudé rostliny a přivezl ji s sebou domů. V Berlíně byla posléze zařazena do katalogu rostlin a v roce 1833 jí botanik Carl Ludwig Willdenov přidělil botanické jméno Euphorbia pulcherrima, což znamená „nejkrásnější z rodu euphorbias“.

Na začátku 20. století začal poinsettii pěstovat a prodávat Paul Ecke, německý emigrant v Americe. Červená květina, divoce rostoucí poblíž jeho farmy, ho doslova uchvátila. Zajímavé je, že už tehdy ji prodával jako vánoční rostlinu. Jeho syn šel v otcových šlépějích a poinsettii přivedl do luxusních losangeleských obchodů na Sunset a Hollywood bulváru. Kariéra vánoční hvězdy tak začala na slavném „chodníku slávy“, kde dnešní filmové celebrity vzdávají hold zábavnímu průmyslu.

Povzbuzen úspěchem v Hollywoodu rozšiřoval Ecke postupně svůj obchod. Na farmě v jižní Kalifornii začal poinsettie pěstovat také pro prodej v květináčích. Vánoční hvězda dokázala přežít ve vytápěných místnostech a podmínkách, na které nebyla původně zvyklá, pouze díky rozsáhlé kultivaci.

Méně obvyklá růžová panašovaná vánoční hvězda „Premium Ice Crystal” se momentálně těší mimořádné popularitě.

panasDnes je nejpopulárnější vánoční rostlinou na světě. Právě kolem Vánoc dochází k formaci květů a barevných listů, kdy rostlina přechází z vegetativního období růstu se zelenými listy do plodného období. To však nastává pouze, když denní světlo trvá méně než dvanáct hodin. Ve střední Evropě toto období začíná zhruba mezi začátkem a polovinou září. Poté se rostlina začíná vybarvovat. Dalších sedm až devět týdnů je ještě třeba, než se vánoční hvězda dostane do obchodů ve svých typických pestrých barvách. Ale ani tak to není jednoduché a pěstitelé provádějí opravdu složité zahradnické procesy, aby vánoční hvězda byla skutečně tak krásná, jak se od ní očekává. V současné době se prodává více než stovka různých barev, tvarů a velikostí této rostliny.

Jak ji vybrat

Vyplatí se pečlivý výběr rostliny – zdravé, silné, s hustými zelenými listy bez viditelných vad. Svěšené listy a příliš mokrý či naopak suchý kořenový bal varují: Nekupovat! Podle malých žlutých kvítků v okvětních lístcích, které by měly být rozpučené, poznáme, zda je květina čerstvá. Protože nemá ráda chladno a průvan, nekupujme rostliny umístěné u vchodových dveří nebo venku; ty po pár dnech ztrácejí listy či vadnou. Odnášíme ji pečlivě zabalenou v papíře co nejrychleji do bytu.

Poinsettie vytvářejí obzvláště zajímavý efekt, pokud je jich nazdobeno více najednou – jako tyto tři identické, krémově zbarvené v jemném midi formátu. Každá z nich je umístěna v jiank barevném obalu na květináč. Doplněné vánočními koulemi jsou excelentní stolní dekorací. Ve svém křehkém drobném provedení vytvářejí přátelsky barevnou vánoční scenérii.modern4

Jak se o ni starat

Nemá ráda sucho, ovšem stání ve vodě snáší ještě hůře – to jí uhnívají kořeny, listy žloutnou, opadají a někdy odumře úplně. Pokud je příliš suchá, listy opadávají také, ale většinou se dá zachránit, když ji přiměřeně zalijeme. Má ráda mírnou zálivku vlažnou vodou. V období květu ji není nutné přihnojovat. Jakmile odkvete, stačí jednou za měsíc přidat do zálivky obvyklou dávku hnojiva. Je vděčná za teplé a suché místo. Přímé sluneční světlo nemá ráda. Ideální je pro ni teplota mezi 15 a 22 °C.klasik1

V klasické červené či jemné krémové tato trvale kvetoucí zimní květina nastoluje slavnostní atmosféru – umístěna třeba doprostřed adventního věnce a obklopena přírodními dekorativními materiály, jako jsou smrkové a cypřišové větvičky, mech, motouzy z přírodních materiálů, vlna, šišky či oříšky.

Aby znovu vykvetla…

Vánoční hvězda je trvalka, a tak nám může vykvést opakovaně. Přesto se jí často zbytečně zbavujeme poté, co odkvete, a okvětní lístky opadají. Co tedy potřebuje, aby o dalších Vánocích znovu zazářila? Minimálně 8 týdnů před vánočními svátky musí být uložena v úplné tmě, nejlépe 14 hodin denně. Bohužel stačí i lehounký záblesk světla v průběhu této „tmavé periody“, který zabrání rostlině vyprodukovat nové okvětní lístky. Důležitá je i teplota, která v tomto období nesmí být příliš vysoká. S ohledem na náročnost celého postupu je tedy pro většinu z nás jednodušší pořídit si každý rok novou květinu.

klasik23Jeden z nejstarších a nejkrásnějších vánočních symbolů je scéna narození Ježíše. Zobrazuje hlavní příběh Vánoc, narození Ježíše, Marii, Josefa, tři krále, pastýře a zvířata. Betlémy jsou v mnoha domácnostech nedílnou součástí vánočních dekorací. I ty však lze nápaditě a originálně dozdobit. Například krémovou poinsettií prostě postavenou do celého příběhu. Čerstvá, v zimě kvetoucí rostlina doplňuje scénu hvězdně tvarovanými okvětními listy a přirozeným šarmem.

Článek z RPN č. 1-2/2011