Proti klíšťatům nasaďte ty nejsilnější zbraně
Proti klíšťatům na své vlastní zahradě můžete nasadit ty nejsilnější zbraně, správně vybrané rostliny, které klíšťata nenávidí. Když je pak zasadíte na strategická místa, budou se klíšťata vaší zahradě vyhýbat velkým obloukem. Dobré je, když rostliny vysadíte do všech koutů zahrady, podél cest a míst sezení.
Tyto rostliny přitom můžete zasadit přímo do země nebo tam umístit květináč. Skvělé na této metodě je to, že je to účinné, ekologické, estetické a neinvazivní. Tak neváhejte, udělejte to klíšťatům nepříjemné.
Jak na výsadbu rostlin, které odpuzují klíšťata
Klíšťata obvykle nesnáší rostliny, které vydávají intenzivní vůní. Na obruby záhonů se proto skvěle hodí levandule. Můžete z nich klidně vytvořit malou ochrannou bariéru kolem terasy nebo u dětského hřiště. Podobně to funguje i s rozmarýnem. Ten vypadá dobře v květináčích, takže jej můžete usadit tam, kde ho nemůžete zasadit. Venku vám pak bude zdobit zahradu po celou sezónu.
Při výsadbě rostlin, které klíšťata nesnáší, nezapomeňte také na to, že většina z nich preferuje slunná stanoviště a pravidelnou zálivku. Některé z nich, jako třeba máta peprná, mohou navíc dorůst do velkých rozměrů. Takže i tyto skutečnosti je nutné vzít v potaz při plánování zahradních záhonů odpuzující klíšťata.

Jaké rostliny odpuzují klíšťata?
Levandule
Levanduli můžete zasadit na zahradu již v dubnu, když už riziko mrazů takřka pominulo. Zasaďte ji na slunné a ne příliš vlhké místo. Hodí se k tomu nejen záhon, ale můžete ji mít umístěnou i v květináči. Ozdobit vám tak může nejen zahradu, ale i terasu nebo balkon.
Na záhon ji sázejte v 30 cm rozestupech. Preferuje lehkou, dobře propustnou půdu, nejlépe s pH 6,5-7,5. Ihned po výsadbě ji zalejte, aby se uchytila. I když je velmi odolná vůči suchu, pokud chcete podpořit její bohaté kvetení a zdravý růst, pravidelně ji zalévejte.
Jednou za 14 dní ji také hnojte hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Ostříhejte ji nejlépe hned po odkvětu, pomáhá to nejen jejímu tvarování, ale také to rostlinu stimuluje k opětovnému kvetení a zabraňuje to dřevnatění.

Rozmarýn
Rozmarýn je jednou z nejoblíbenějších středomořských bylin, kterou běžně používáme k vaření. Pěstovat ji můžeme jak v kuchyni na parapetu, tak jí to velmi sluší i na zahradě. Vyznačuje se specifickou vůní, kterou klíšťata doslova nenávidí. Může za to kafr, pinen, kamfen a eukalyptol.
Rozmarýnu se daří na slunném místě v propustné hlíně o neutrálním pH. Pozor, na zimu je však nutné rozmarýn zazimovat, protože i malé poklesy teplot rostlině škodí. Ven ji proto umístěte až po všech zmrzlých mužích.
Routa vonná
Routa vonná není zrovna oblíbenou rostlinou zahrad. Zcela běžně však u nás tato trvalka roste v blízkosti polí a cest. Pravdou ale je, že velmi efektivně vás může zbavit škůdců, kteří její kafrovou vůni nesnesou. Tedy i klíšťat. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti, kde by měla být zasazena do jílovité půdy, která je bohatá na živiny.

Šanta kočičí
Šanta kočičí je další rostlinou, která odpuzuje klíšťata. Utlouct se po ní mohou ale kočky. Zdobí zahradu svými levandulově zbarvenými květy od července do září. Květy obsahují nepetalakton, který klíšťata nesnáší. Pěstování šanty je snadné. Aby se jí dařilo potřebuje pouze slunné stanoviště a úrodnou půdu.

Česnek
Svou vůní klíšťata odpuzuje i česnek, což je skvělé, protože jde o rostlinu, která je široce využívaná i v kuchyni. Její výsadbou tak získáte nejen ochranu, ale i skvělou potravinu. Česneku se nejlépe daří na slunném místě, kde je i dobře propustná úrodná půda. Půdu je nutné před výsadbou připravit.
Prokypřete ji do hloubky alespoň 30 cm. Půdu obohaťte kompostem nebo kvalitním organickým hnojivem. Jednotlivé stroužky česneku pak sázejte asi 5 cm hluboko v 15 cm rozestupech. Řádky by měly být od sebe 30 cm.
Pokud česnek zasadíte už na podzim, umožní mu to vyvinout silné kořeny, což podporuje vytvoření větší hlávky česneku v následující sezoně. Česnek zasazený brzy na jaře, je potom drobnější. To, že je česnek připraven k sklizni poznáte podle toho, že většina listů zežloutne a zvadne.
Máta
Zatímco my mátu milujeme, klíšťata její vůni nesnáší. Jde o rostlinu, kterou můžete snadno pěstovat jak na zahradě, tak i v květináči. Máta preferuje slunné až zastíněné polohy, přičemž se jí dobře vede v bohaté, vlhké, ale zároveň dobře odvodněné půdě. Velmi důležitá je pro ni pravidelná zálivka.
Rostliny se sází 30 cm od sebe. Mají tendenci se rychle šířit, takže vás může překvapit, kde ji za nějakou dobu najdete. Její jedinou slabinou jsou mravenci, kteří pak mohou podpořit výskyt mšic. Listy máty se sklízí dříve, než rozkvete. Pravidelný sběr listů podporuje další její růst.

Pelargonie
Pelargonie, čili muškáty, jsou u nás velmi oblíbenými okrasnými rostlinami. Víte ale, že jde o vysoce toxickou rostlinu? A tedy je vysloveně vražedná pro klíšťata, ale bohužel může uškodit i vašim domácím mazlíčkům. Nehodí se proto do zahrad, kde jsou psi nebo kočky.
Z dalších rostlin, které odpuzují klíšťata můžeme ještě zmínit: pelyněk, měsíček, vratič, myrtu, eukalyptus, pepř černý, pryskyřník, bazalku, oregano, estragon nebo také fenykl.
Text: Adriana Dosedělová
Zdroje informací: www.sciencedirect.com/science/article medonet.pl, wsparciedlaopiekuna.pl, klaudynahebda.pl, amazon.com, poradnikogrodniczy.pl, vidaron.pl, wnetrzeogrodu.pl, bilscy.info, ilovebonsai.pl, wiadomosci.gazeta.pl, kobieta.interia.pl, muratordom.pl
Zdroj foto: Shutterstock