Zahrada

VYSEJTE TRVALKY I V LÉTĚ!

U většiny TRVALEK, rostoucích v našich klimatických podmínkách, odumírá na podzim nadzemní část a rostliny PŘEZIMUJÍ ve stadiu kořenů, oddenků či pupenů. Na jaře vyraší, vykvetou, vytvoří semena a nadzemní část znovu odumře. Existují i DRUHY STÁLEZELENÉ, jejichž nadzemní část stále přirůstá a v době vegetace tvoří květy a plody.

Nejčastěji trvalky množíme semenem a většinou je sejeme na jaře. Nicméně pokud jste to letos nestihli nebo jste k tomu, že vám na zahradě chybí, dospěli až nyní, nemusíte čekat na příští sezónu – vysít je totiž můžete i v létě.

Až do začátku srpna lze vysévat trvalky venku na zahradě do jemně připraveného výsevního záhonku, skleníčku či truhlíku. Pozdější výsevy se nedoručují, protože by rostlinky nestihly do zimy správně narůst a zakořenit. Při výsevu pod sklem je nutné zajistit větrání a regulaci teploty, aby se vzcházející rostlinky nepopálily nebo neudusily. Hloubka výsevu se řídí stejnými kritérii, jako při výsevu jakýchkoli jiných semen – výška zeminy nad semínkem má být vysoká jako dvou a půl násobek průměru semínka. Dobře klíčí a snadno se pěstují kontryhel, dlužicha, ostrožka, mochna a pupalka.

DĚLENÍ TRSŮ

Další možností množení je dělení trsů na podzim (nebo na jaře).  Nezískáme sice tolik mladých jedinců jako při výsevu, ale oddělky budou pěkně narostlé a mohutné. (Pokud tento zákrok provedeme již na jaře, pokvetou noví jedinci již téhož roku.) Množit dělením se dají skoro všechny trvalky, které se rozšiřují podzemními výběžky nebo i oddenky a které tvoří trsy o větším počtu samostatných stonků (ideální jsou plamenky, záplevák, krásnoočko, třapatky, řebříčky, šanta, šalvěje nebo hosty). Trvalky se mohou dále množit i řízkováním nebo tkáňovými kulturami, ale pro hoby využití nemají tyto způsoby význam; ne všichni mají doma meristémovou laboratoř nebo skleník.

PÉČE O ROSTLINY

Je poměrně snadná. Po výsadbě či rozdělení trsů se vyplatí je pravidelně zalévat; nedostatek vláhy výrazně ovlivňuje zakořenění mladých rostlin. Půdu pravidelně kypříme a občas přihnojíme kombinovanými hnojivy. Trvalky ve skupinových výsadbách potřebují pro růst a vývoj dostatek prostoru. Proto si před výsadbou zjistíme, do jakých rozměrů mohou narůst. Trvalky se nám pak po celé léto odmění bohatým nakvétáním a celá řada z nich po odstranění odkvetlých květenství nasadí květy znovu v pozdním létě (kopretiny, třapatky, růže…).

Text: Daniela Dušková

foto: archiv