Zahrada

Chcete mít parapet plný rozkvetlých orchidejí? Poradíme, jak na to (video)

Orchideje, především můrovce, patří k vyhledávaným pokojovým rostlinám. Nabízejí obrovské množství variací a nespočet květů, a – co je důležité – jejich pěstování není složité. Poradíme vám, jak se o rostliny postarat, abyste se z nich radovali co nejdéle.

Jak se starat o orchideje aby vykvetli
Jak se starat o orchideje aby vykvetli
Kvetoucí orchidea / Foto: Shutterstock

Jak nakupovat orchideje

Nakupujte v osvědčeném hobby marketu nebo květinářství, pokud možno ne v supermarketech. Stejně tak se vyhněte nákupu orchidejí z pouličních stánků. Zaměřte se na zdravé a vitálně působící rostliny. Neměly by nést známky nemocí, škůdců, neměly by být přelité ani mít poškozené kořeny. Rostlinu si vždy nechte dobře zabalit, nejlépe do papíru. Ačkoli se vám může zdát, že rostliny jsou chráněné igelitovým obalem, ten je během zimních dnů neochrání dostatečně. Když přijdete domů, ještě nějakou dobu rostlinu nechte zabalenou. Z méně vytápěné místnosti ji postupně přeneste do vytápěné. Při manipulaci dávejte pozor, abyste nepoškodili křehké květy a květní poupata.

Ideální teplotní rozpětí pro pěstování orchidejí je 22 až 25 °C. Nejlepší však je, když jsou v prostoru, kde noční teplota mírně klesne.

Pěstování orchidejí

Materiál

  • hnojivo na přihnojování orchidejí
  • čisticí ubrousky
  • substrát pro orchideje
  • průhledné květináče

Nářadí

  • zahradnická lopatka
  • zahradnické nůžky
  • konev s vodou
  • rozprašovač

Video jak na kvetení orchidejí

Postup práce

Začneme přípravou nejdůležitějších pomůcek. Mnohé z nich je dobré zakoupit a mít je vždy po ruce.

orchideje pěstování

Stanoviště pro orchideje

Můrovce můžeme pěstovat na okenních parapetech, ale i v zimních zahradách. Dařit se jim bude na světlém místě, ideálně orientovaném na východ nebo západ.

orchideje pěstování

Zálivka

Dopřejme jim pravidelný přísun vláhy – stačí však jednou za týden, případně ještě méně. Substrát nesmí být trvale přemokřený. Použijme měkkou, případně převařenou vodu.

orchideje pěstování

Přihnojování

Orchideje kvetou i během zimy, proto je dobré je v tomto období i přihnojovat. Po­užíváme specializované hnojivo (ideálně po zředění vodou) ve formě hnojivové zálivky.

orchideje pěstování

Postřikování

Rostliny můžeme i pravidelně rosit. Mají rády vyšší vzdušnou vlhkost. Voda by měla být také měkká. Rosit můžeme listy i kořeny na povrchu substrátu.

orchideje pěstování

Čištění

Listy můrovců pěstovaných v interiéru bychom měli pravidelně čistit od prachu a nečistot. Můžeme na to použít buď vlhký hadřík, nebo speciální utěrky na listy.

orchideje pěstování

Květináč

Můrovce pěstujeme v průhledných květináčích. Jejich kořeny jsou totiž schopny fotosyntézy a vytvářejí hodnotné zásobní látky. Neublíží jim však ani umístění do neprůhledné nádoby.

orchideje pěstování

Opora

Kvetoucím rostlinám dopřejeme pevné opory. Jinak hrozí, že se stonky s květy zlomí. V prodeji jsou i dekorativní typy, ty zajímavě doplní rostliny.

orchideje pěstování

Přesazení

Ideální je přesazovat můrovec jednou za dva roky. Přesazujeme je do speciálního substrátu a vždy až po odkvetení.

orchideje pěstování

Stříhání

Pokud chceme, aby rostliny opakovaně kvetly, odkvetlé stonky nestříháme úplně dole u kořenů, ale výš, asi nad čtvrtým očkem. Až suché květní stonky po druhém kvetení je potřebné odstřihnout úplně dole.

orchideje pěstování

Koupě

I během zimy najdeme v prodeji množství orchidejí. Pokud jsou odkvetlé, často se prodávají za zlevněné ceny. Lze tak získat i méně známé a velmi zajímavé druhy.

orchideje pěstování


Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů