Zahrada

Sekání trávy ve svahu

Svažitá zahrada je na pohled zajímavá, ale vyžaduje náročnější údržbu, především u trávníků. Pokud nehodláme trávu kosit ručně kosou, musíme počítat s tím, že větší sklon trávníku více či méně potrápí většinu travních sekaček. Ještě náročnější je sekání svažité přírodní louky s vysokou a hustou trávou.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem Moutfield, Bosch, Husqvarna, Stihl a Vari  

Vybrat správnou sekačku do svahu není úplně snadné: musíme uvážit typ, výkon motoru a šířku záběru, sklon svahu, velikost a hustotu trávník, zda půjde jen o sečení, sečení se sběrem trávy nebo o mulčování apod. Do sklonu svahu 7 až 10° volíme šířku záběru sekačky a tomu odpovídající výkon motoru (stejně jako u rovinatých trávníků) v prvé řadě podle obhospodařované plochy. Větší sklon svahu již vyžaduje zahrnout další kritéria, zejména technologii sečení a způsob pohonu.

Na svažité trávníky

Zahradní trávníky až do sklonu svahu 7° nás co do údržby a zavlažování obvykle při výběru zahradní techniky neomezují. Ruční i malé akumulátorové vřetenové sekačky jsou ideální pro nízko stříhané „anglické“ trávníky, do svahu nad 20° však ani lehčí typy „neutlačíme“. Nejrozšířenější elektrické rotační sekačky s pojezdem (i ty s Li-Ion akumulátorem) zvládnou sklon trávníku až 35° a většina benzinových rotačních sekaček sklon do 25°, ať sečeme jízdou nahoru a dolů, nebo po vrstevnici. Větší sklon již vyžaduje výkonnou sekačku s motorovým pojezdem, ovšem ne každá těmto podmínkám vyhovuje. A jak ukazují zkušenosti, trávníky a louky se sklonem nad 40° obsloužíme spolehlivě už jen s benzinovými křovinořezy nebo speciálními (a podstatně dražšími) svahovými sekačkami s dálkovým ovládáním.

– Elektrické sekačky: U těch s šířkou záběru 41 až 43 cm by jmenovitý výkon neměl jít pod 1600 W. Přednost dejme dražším typům s elektrickým pojezdem a většími koly, s co nejnižším těžištěm, zabraňujícím překocení při jízdě po vrstevnici. Hmotnost by neměla přesáhnout 25 kg u sekaček bez pojezdu a 35 kg u sekaček s pojezdem. Z akumulátorových rotačních sekaček použijeme ve svahu moderní typy s Li-Ion akumulátory 36 V, s hmotností do 12 kg, jejichž výkon lze srovnat s menšími elektrickými sekačkami. Na trhu jsou i vřetenové sekačky pro anglické trávníky na svazích se zvláštním podvozkem a sklopným držadlem s technologií Inertia Drive, snižující potřebnou tlačnou sílu až o třetinu. Umožňuje přesný střih i poměrně přerostlých trávníků až do 10 cm a seče až k okraji obrubníků.

– Benzinové sekačky:Benzinová mulčovací sekačka Mountfield XS 55 s šířkou záběru 55 cm zvládne stoupání až 25°. 14 990 Kč U rotačních jsou nároky svahové dostupnosti ještě přísnější. Musejí mít dostatečný výkon nejlépe čtyřdobého OHV nebo OHC motoru (alespoň nad 4 kW), přizpůsobitelnou rychlost pojezdu a kola s takovým rozchodem, aby při jízdě po vrstevnici neměla sklon k převrácení na bok.

Větší plochy a strmější pozemky posekáme jen dražšími typy značkových sekaček s motorovým, nejlépe hydrostatickým nebo variátorovým pojezdem. Plynulý nebo odstupňovaný pojezd totiž umožní přizpůsobit krouticí moment pojezdových kol změnám stoupání a odporu přerostlé nebo mokré trávy. Na menší a méně svažité plochy do 800 m2 stačí i lehčí typy sekaček s hliníkovým šasi. Jsou-li poháněny dvoudobým motorem, nehrozí jim nebezpečí poškození ani ve svazích nad 30°, protože jsou mazány olejem v palivové směsi. Zásadně vybírejme jen značkové sekačky. Levným se vyhneme, protože na štítku vyznačené výkony bývají až o třetinu nižší a na práci ve svazích nestačí.

Na svažité louky

S trávou na svažité louce se nejlépe vypořádávají lištové nebo bubnové motorové sekačky, které se „nezadýchají“ ani v příkrém stoupání, jsou robustní a velká kola se širokým rozchodem brání převrácení stroje. Většinou vystačí se čtyřtaktním motorem o výkonu do 5 kWh. Posekaná hmota může být využita jako krmivo, nebo po vysušení uložena do zásoby jako seno. Při mulčování se travní hmota v uzavřené žací skříni nožem rozdrtí na drobné kousky, které se zapravením do strniště časem promění v hnojivo. Při výběru dejme přednost bubnovým sekačkám se šířkou záběru 53 až 69 cm, s pojezdem na kolech většího průměru, s širšími nafukovacími koly s výrazným terénním vzorkem. Dvoububnové sekačky nejsou příliš vhodné, neboť ve svahu se s nimi špatně manipuluje. Některé sekačky usnadňují sečení v příčném náklonu tím, že nezávislý pohon obou kol umožňují zablokovat uzávěrkou, aby stroj neměl tendenci k zatáčení směrem po svahu dolů. Pro rozlehlé louky ve vlnitém terénu nebo se značným sklonem, zejména když je možné vhodně využít i posečenou trávu ke krmení nebo sušení, lze doporučit jen výkonnější zahradní traktory s hydrostatickým pohonem všech kol, nebo multifunkční dvoukolové stavebnicové traktory, které zvládnou sečení, sběr trávy nebo její obracení i odvoz na přívěsu. K vyjíždění do větších svahů bývá nutné na kola nasadit závaží (při strmém svahu dokonce zdvojené) a na obvod kol nasadit „návleky“ z příslušenství. 

Do vysoké trávy

Pro sečení vysoké trávy na svažitém a velkém pozemku jsou nejvhodnější jednobubnové sekačky s pojezdem. Výška strniště je dána konstrukční výškou sekacího disku a je kolem čtyř centimetrů. Na menší plochy doporučují výrobci bubnové sekačky o výkonu kolem 5 HP se záběrem kolem 58 cm. Díky snadnému ovládání jsou vhodné i pro ženy a seniory. Pro náročné sečení svažitých luk se hodí sekačky se záběrem kolem 62 cm s motorem o výkonu asi 6,5 HP, který ve spolupráci s dvourychlostní převodovkou a velkými koly zajišťuje průchodnost i v těžkých podmínkách. 

Robotické sekačky

Některé modely stále populárnějších robotických sekaček navzdory zdánlivě slabému výkonu svých elektrických motorků a malým pojezdovým kolečkům lze používat pro automatické sečení trávníků se sklonem až do 25° Zásluhu na tom má inteligentní automatika, přizpůsobující pohon okamžitým podmínkám sečení. Modely s Li-Ion bateriemi podle průměru nožové hlavy a systému podvozku obhospodaří plochy až 3000 m2. Sečou téměř plynulým mulčovacím způsobem, čímž podporují přirozený travní cyklus: hodnotné živiny a vodu vracejí bezprostředně obhospodařovanému trávníku. K některým typům se dají dokoupit odpružená přední kolečka: stoupavost pak dosahuje až 30°.

Bezpečná práce

Údaj o svahové dostupnosti sekačky označuje tzv. bezpečnou dostupnost, kdy skutečná naměřená hodnota je vydělena tzv. bezpečnostním koeficientem. O odolnosti proti převrácení se ale obvykle nic nedozvíme. Takže: Starší sekačky s vysoko položeným těžištěm a menší šířkou záběru mohou vyjet na svah se sklonem maximálně 12°. Dražší současné typy s šíří záběru 49 až 53 cm se skeletem z hliníku či vyztuženého plastu, s výkonným čtyřtaktem obhospodaříme bez obav náklony do dvaceti stupňů. Vždy je třeba mít na zřeteli bezpečnost obsluhy, protože na svahu hrozí podklouznutí. Při sečení na svazích se doporučuje jezdit po vrstevnici.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 5/2012.